Recenze

Pátrání po čínském kuchaři

Pátrání po čínském kuchaři

Pátek, 10 Listopad 2017 10:04 Markéta Glanzová

 

Román Kuchař, chmaták a realitní magnát (Odeon 2017) se točí okolo (na první pohled) jednoduché zápletky – kuchařovy ukradené ledvinky a nalezené kabelky. Situace se ale stále více komplikuje, osudy postav se prolínají a kuchař se nevědomky zamotává do sítě intrik, o jejichž rozměru a vážnosti nemá ani ponětí. Obsah nalezené kabelky se stává časovanou bombou a z obyčejného kuchaře osoba největší důležitosti.

Workshopy přežití Katarzyny Boni

Workshopy přežití Katarzyny Boni

Pondělí, 06 Listopad 2017 09:07 Eliška Dubcová

Katarzyna Boni (*1982), absolventka Polské školy reportáže Institutu reportáže ve Varšavě, si ukousla velký dokumentaristický krajíc a spořádala jej do posledního drobečku. Ganbare! Workshopy smrti (Absynt 2017, překlad Michal Alexa) jsou skvělou reportáží o jedné z největších živelních katastrof posledních let, zemětřesení a cunami v japonském regionu Tóhoku a následné havárii v jaderné elektrárně Fukušima I v  roce 2011. Za tuto knihu postoupila do finále při udílení prestižní polské reportérské Ceny Ryszarda Kapuścińského.

Tak trochu netradiční dialog

Tak trochu netradiční dialog

Sobota, 04 Listopad 2017 06:53 Vít Ondrák

 

Každý z nás se tu a tam setká s člověkem, se kterým se prostě nedá vést smysluplná diskuze. Co nám v takový moment zbývá? Zbaběle prohlásit toho druhého za hlupáka, protože jeho názory se neslučují s těmi našimi, a spěšně opustit místo setkání? A co když má matka Forresta Gumpa pravdu? Pro hlupáka je každý hloupý. (na snímku Fedor Gál, podepisuje svoji knihu)

Recenze: Autor vzpomíná na léčku a píše román Past

Recenze: Autor vzpomíná na léčku a píše román Past

Pátek, 03 Listopad 2017 11:26 Antonín Rašek

 

V nakladatelství Akropolis vychází životopisný románu Jana Vítka Past. Autor se v něm vrací k motivům svého předchozího románu Oblázek v peřejích. A to podstatně přepracovaném a v jiném úhlu pohledu. (vlevo vlajka ILO - Mezinárodní organizace práce v Ženevě, kde se část příběhu odehrála)

Pochybnost matkou moudrosti?

Pochybnost matkou moudrosti?

Čtvrtek, 26 Říjen 2017 07:35 Petr Žantovský

Když v roce 2013 vydalo brněnské nakladatelství Jota knihu Retro ČS s podtitulem Co bylo (a nebylo) za reálného socialismu, málokdo asi čekal, že kniha bude nejen velmi úspěšná u čtenářů - koneckonců na retrovlně vzpomínek na mládí jedou i lecjaké jiné a mnohem méně obdivuhodné kulturní produkty (třeba normalizační pop music oživovaná současnými rádii). Ona, nebojím se toho slova: unikátní obrazová publikace o československém retrosvětě od autora Michala Petrova - novináře s bohatou televizní zkušeností, nás vrátila do let socialistického konzumu – k věcem každodenní spotřeby, které provázely (anebo v nedostatkové socialistické ekonomice naopak neprovázely) průměrného obyvatele Československa.

Odsouzeni k bloudění opiovým dýmem

Odsouzeni k bloudění opiovým dýmem

Středa, 25 Říjen 2017 06:55 Šárka Kadavá

 

11. září 2001 je nenávratně zapsáno do lidské historie. Dominanta New Yorku – dvě věže Světového obchodního centra – se proměnily v hromadu sutin po nárazu dvou ze čtyř unesených letadel. Třetí narazilo do Pentagonu, čtvrté se zřítilo poblíž města Shanksville. Přes 3 000 lidí zahynulo. K činu se přihlásila teroristická organizace Al-Káida v čele s Usámou bin Ládinem. A tyto dosud největší teroristické útoky natrvalo změnily podobu světa, ve kterém ani v současné době není terorismus ojedinělým tématem. V alternativním světě Lavieho Tidhara je však tento pojem jen látkou brakových fantastických románů a Usáma bin Ládin jejich smyšleným hrdinou. 

Víra ve sklenici od piva

Víra ve sklenici od piva

Pátek, 20 Říjen 2017 06:20 Adéla Rozbořilová

Čtvrtá básnická sbírka Jakuba Chrobáka nese název Imrvére.... A věci se tu neustále skutečně dějí. Motiv cyklu se tu neprojevuje jen na rovině sbírky jako celku, ale i jednotlivé básně jsou jakoby v neustálém pohybu.

Gravitační pole ženských klínů Radova Kunderionu

Gravitační pole ženských klínů Radova Kunderionu

Úterý, 17 Říjen 2017 07:44 Lucie Palkosková

 

V nové sbírce povídek nazvané mnohoznačně Kunderion navazuje spisovatel, scenárista a rocker Karel Rada (*1964) na svou předchozí knihu Promiskuitní večírek. Devět povídek vzniklých v rozpětí let 1989 až 2015 tematicky krouží po poli zdánlivě banálních mezilidských vztahů (těmi mužsko-ženskými především), které ovšem vykresluje silným poetickým jazykem, pro nějž nejsou určující události, reálie ani konkrétní obrysy postav, ale spíše energie, které k sobě aktéry chvílemi přitahují a jindy zase odpuzují, často jakoby bez možnosti kontroly nad těmito ději.

Intenzivní zpověď Marcelly Marboe-Hrabincové

Intenzivní zpověď Marcelly Marboe-Hrabincové

Pondělí, 25 Září 2017 06:01 Ivo Fencl


Každý věřící se občas zpovídá. Nevím, zda je Marcella Marboe taktéž věřící, ale tyto věci nechť zůstanou zahaleny tajemstvím. Jen vím, že se dotyčná spisovatelka věru důkladně vyzpovídala nejnovější svou knihou Utrpení docenta H.

strana 1 z 28


Akademie Literárních novin

vás zve na kurz

Problémy současné češtiny

Kurz je určen všem těm, kteří denně pracují s naším rodným jazykem, nebo těm, kteří o něm rádi přemýšlejí a uvědomují si, jak se mění. Budeme mluvit o tom, jak se dnes mluví a píše, a zaměříme se i na to, proč se nám v jazyce něco nelíbí. Na příkladech konkrétních jazykových provinění proti správné češtině si ukážeme dnešní nejčastější chyby ve vyjadřování psaném i mluveném v úřednických, reklamních i mediálních textech.

3. prosince od 10:00 do 16:00 hod.

AKADEMIE.LITERARKY.CZ

Telefon: 234 221 131

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB