Recenze

Kniha o nejlepších televizních seriálech ignoruje starší díla

Kniha o nejlepších televizních seriálech ignoruje starší díla

Pátek, 18 Leden 2019 18:30 Ivo Fencl

Bezmála dvacet let píše Tomáš Vyskočil (*1979) o filmové a televizní produkci a deset roků je tomu, co založil web Edna.cz o televizních seriálech. Za odborné spolupráce s Radomírem Douglasem Kokešem teď přichází s příručkou 200 nejlepších televizních seriálů a dělí série určitě přehledně, i když sporně na komediální, kriminální, „dramata“ a za čtvrté díla hororová nebo fantazijní.

Člověk není skutečným pánem přírody, připomíná ve své knize Bohumil Ždichynec

Člověk není skutečným pánem přírody, připomíná ve své knize Bohumil Ždichynec

Čtvrtek, 17 Leden 2019 13:49 Alena Součková

Konec loňského roku přinesl milé překvapení v podobě další knihy lékaře, spisovatele, básníka a esejisty Bohumila Ždichynce. Vědec a autor několika desítek knih přichází s nejnovější esejistickou knižní prací nazvanou O člověku jinak, s podtitulem Tajenka a křížovka života.

Co by se stalo, kdyby... Pět příběhů z alternativního Československa

Co by se stalo, kdyby... Pět příběhů z alternativního Československa

Úterý, 15 Leden 2019 06:54 Ivo Fencl

 

David Šenk, Pavel Obluk a Dalibor Vácha společně napsali knihu Verschluss, ale jako předstírají, že pouze rekonstruují kdesi na Smíchově objevené a mnohde poškozené rukopisy spisovatele a malíře Karla Drexlera (1915–1971). Jde o zdařilý experiment s paralelní historií alternativního Česka a Slovenska, který vnímavé čtenáře doslova dokope k přemýšlení.

Novela Cizinci v noci vypráví o křehkosti podzimní lásky

Novela Cizinci v noci vypráví o křehkosti podzimní lásky

Pátek, 11 Leden 2019 17:10 Viktorie Schödelbauerová

 

Oceňovaný americký prozaik Kent Haruf (1943–2014) byl až do loňského roku, kdy nakladatelství Vyšehrad vydalo pod názvem Cizinci v noci jeho poslední novelu v překladu Aleny Snelling, českému čtenáři neznámý. Lze jen doufat, že se v dohledné době dočkáme i vydání dalších jeho děl.

Co říká socha Neptuna o českých dějinách

Co říká socha Neptuna o českých dějinách

Středa, 09 Leden 2019 07:40 Šárka Kadavá

 

Paměť národa zajišťuje možnost jeho kontinuity. Jejím nositelem však nemůže být člověk, který je tomuto poslání schopen sloužit jen chvíli. Proto tvoří a zaznamenává svou dobu prostředky překonávajícími časovou omezenost lidského bytí – literaturou, fotografií, uměním obecně. Ty pak vypovídají o životě jeho současníků ještě po mnoha dekádách, ba i staletích. Marek Toman si v románu Neptunova jeskyně za svědka doby vybral antickou sochu Neptuna, zdobící pražské Havlíčkovy sady.

Ali Almossawi: Ilustrovaná kniha argumentačních klamů

Ali Almossawi: Ilustrovaná kniha argumentačních klamů

Sobota, 22 Prosinec 2018 08:47 Petr Žantovský

Eristická dialektika Arthura Schopenhauera, tento útlý ale kruciální spisek velkého filosofa, nesl podtitul „Umění dostat v každé diskusi za pravdu“, čili šlo o jakousi praktickou příručku řečnické a argumentační demagogie. Z opačného konce na stejný problém šel autor knihy Ilustrovaná kniha argumentačních klamů, Ali Almossawi.

Tomáš Sedláček: Druhá derivace touhy

Tomáš Sedláček: Druhá derivace touhy

Sobota, 15 Prosinec 2018 09:17 Jana Heřmánková

 

Druhá derivace touhy. Tak se jmenuje první kniha z trilogie úvah, s nimiž se na českou knižní scénu vrací makroekonomický stratég ČSOB Tomáš Sedláček. Titul vydaný nakladatelstvím 65. pole vychází s podtitulem Člověk duše - vnější, Úvahy nad (ne)končícími otázkami. V pondělí 10. prosince jej na pražské lodi Pivovar autor pokřtil ve společnosti filosofa a sociologa Václava Bělohradského, a ředitele Knihovny Václava Havla Michaela Žantovského.

Žantovský Petr: Média a politika v digitálním světě

Žantovský Petr: Média a politika v digitálním světě

Čtvrtek, 13 Prosinec 2018 06:07 Zdeněk Zbořil

 

Petra Žantovského jako novináře a politického komentátora není třeba představovat. Dokonce ani jako vysokoškolského učitele, který se soustavně zabývá problémy médií a masové komunikace a zprostředkovává seznamování české odborné i laické veřejnosti s aktuální odbornou literaturou svého oboru. Většinou tyto doporučené texty doprovází odkazy na historické události moderní doby a na tituly z oboru politické filosofie evropské nebo americké provenience. Ani to v době současné rozsáhlé nadprodukce prací nejrůznější povahy zasvěcených atraktivní „mediální problematice“ není příliš obvyklé.

Lubomír Man: Sportem do literatury

Lubomír Man: Sportem do literatury

Úterý, 11 Prosinec 2018 06:08 Mirko Raduševič

Je to náhoda. Nejela dlouho tramvaj a ze stanice metra Vltavská je to stejně jen kousek na Strossmayerovo náměstí. V metru jsem si pročítal knížku pro mládež určenou k recenzi „Sen na dosah“ od Lubomíra Mana. Dnes je tento autor spíše známý svými politickými komentáři.

strana 1 z 38

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB