Cena Františka Hrubína udělena Michalu Černíkovi


 

Černík Michal foto web ČerníkBásník Michal Černík se stal čtvrtým laureátem Ceny Fr. Hrubína za nejlepší knihu roku středočeského autora/ Cena Hejtmana Středočeského kraje a Klubu českých a slovenských spisovatelů. Slavnostní předání ceny proběhlo dne 7. 11. 2018 v benešovském Muzeu umění a designu. Tvorbu Michala Černíka přiblížil herec Jiří Klem z Divadla ABC.

 

 

Michal Černík získal cenu za sbírku Stébla, kterou vydalo nakladatelství Kmen. Obsahuje výběr z díla i nové básně.

 

Autor sám se při udělení ceny vyznal k hluboké úctě k Františku Hrubínovi, který ho učil i inspiroval: „Na Hrubínovi jsem se učil psát pro děti. I zdánlivě jednouché říkadlo učí děti lásce k životu, k přírodě,Michal Černík a cena Fr Hrubíma k rodičům, k domovu, učí je dívat se na svět ještě jinak, než se běžně díváme, rozvíjí jejich fantazii, jejich slovní zásobu, učí je cítit mateřský jazyk. Také jim nabízí životní pocit, pocit radosti a jistoty. A právě to jsem pochopil na Hrubínových jednoduchých říkadlech a nádherných veršovaných pohádkách. Vždycky jsem si přál psát taková čtyřverší jako Pampeliška.

 

Pampeliška - maminka

létavého semínka,

semínko se země chytí,

roste z něho nové kvítí.

 

V té prosté básničce je zkratka dialektiky života. Dobré umělecké dílo pro děti musí jako umělecké dílo působit i na dospělé. O to jsem se vždy snažil.

 

S Františkem Hrubínem jsem se nikdy nesetkal. Ale velmi dobře si vzpomínám, jak jsem prvního březnového sychravého dne přišel z práce domů, a maminka mne vítala se slzami v očích: „František Hrubín zemřel!“ Tehdy ještě prostí lidé milovali básníky a dovedli za ně plakat.

 

Ve sbírce Stébla je přes pět set čtyřverší a osmiverší, mnohé jsou rýmované, jiné ve volném verši. Knihu vydalo brněnské nakladatelství Kmen, jehož majitelem je prof. MUDr. Michael Doubek, odpovědnou redaktorkou, a musím říci velmi pečlivou, byla magistra Ivana Blahutová, knihu finančně podpořila Nadace 2000. Patří jim mé poděkování.“

 

K aktuálnímu předání ceny se vyjádřil i předseda Klubu českých a slovenských spisovatelů, básník Lubomír Brožek: „Byl jsem velice potěšen kultivovaností a pozorností benešovského publika. Vím, že benešovské publikum je velmi kulturní, ale každý rok mne to znovu a znovu těší a příjemně oslovuje. Jsem rád, že Středočeský kraj chápe význam této ceny a že ji již tradičně podporuje, a to nejenom z úcty k Františku Hrubínovi, ale i jako důkaz zájmu o tvorbu současných autorů. Čerstvému laureátu přeji, aby pro něho byla cena dalším povzbuzením v další tvorbě.“

 

Michal Černík, český spisovatel a básník z Čelákovic, vydal přes dvě desítky knih pro děti, deset knih veršů pro dospělé, šest knih literární publicistiky, připravil editorsky řadu výtvarných publikací pro děti a výběry z české a světové poezie. Jeho verše a knížky pro děti byly přeloženy i do cizích jazyků.

 

Laureáta vybírá každým rokem odborná porota složená z řad literárních kritiků, spisovatelů a dalších osobností v oblasti knižní kultury. Svůj hlas přidá i vybraný zástupce pořádajícího města. Cena nemá úzce vymezené kategorie. Týká se vydaného slovesného díla prozaického, básnického, literárně kritického či dramatického, včetně literatury pro děti a mládež. Je spojena s finančním ohodnocením. Ocenění autoři nemusí být, stejně jako František Hrubín, středočeskými rodáky. Měli by však v regionu žít a publikovat.

 

Vítězi předchozích ročníků byli Vladimír Janovic za sbírku „V kom jednou přenocoval přízrak“ vydavatelství Togga (1. ročník), Jana Štroblová za sbírku „Neviditelné obrazy,“ vydavatelství Pulchra (2. ročník) a Bedřich Stehno za sbírku „Jadérka“, nakladatelství Kmen (3. ročník soutěže).

 

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB