Dvě autorky, jedna společná sbírka

Email Tisk PDF


instrukce přebalOlga Nytrová iniciovala vznik sbírky veršů Instrukce k věčnosti (2017), sestávající z jejích vlastních čtyřiceti básní Šeptání záblesků a z Míjení alias devětatřiceti dalších básní Františky Vrbenské, z nichž se podílel hned na dvou Tomáš Přidal a na jedné (na Zákonu, který uveřejňujeme o kousek níž) Vladimír Stibor.

 

 


Předmluvou Jaké jsou instrukce k věčnosti knihu doplnil už během jejího vznikání Bohumil Ždichynec a vnímá obě autorky jako podobně mravně založené i stejně empatické a obětavé ženy. U Olgy Nytrové navíc zdůraznil její spiritualitu a asociativně ji přistrčil do blízkosti Jiřího Koláře, a to především v momentě, kdy paralelně cituje z veršů jeho i jejích.
Na úvodu lékaře a spisovatele Bohumila Ždichynce (*1942) je, pravda, znát obecná potíž mnohých z nás, když se chceme vyjádřiti k tomu, co je patrně sdělitelné právě a pouze verši: Bohumil Ždichynec totiž v prologu skutečně přesmíru cituje, a to přímo z básní obou autorek.
Sama Olga Nytrová se ovšem nebála vetkat doprostřed do knížky i jednu vlastní esej (či úvahu), která je souběžně doslovem za jejím Šeptáním.
A Františka Vrbenská?
Vlastně nic nekomentuje a jen stručně konstatuje (a teprve na zadní obálce celku), že je poezie (rovněž) blíženkou (literární) fantastiky (ano, té, jíž se Františka jinak pilně věnuje teoreticky a ještě víc prakticky), ale a jistěže i propojením každodenní reality s našimi sny.
A ptá se: „Nejsou (ostatně) verše... (i) zaklínadly?“
Svou sbírku připsala Františka Vrbenská in memoriam matce.


Olga Nytrová a Františka Vrbenská: Instrukce k věčnosti. Vydala nakladatelství Čas XB-1 a Golem Ríša. Předmluva Bohumil Ždichynec. Obálka, grafická úprava a sazba Vlado Ríša. Praha 2017. 88 stran. ISBN 978-80-906829-0-0


Zákon
Napsali Vladimír Stibor a Františka Vrbenská
Když člověk už nemůže jít,
musí vstát a běžet.
Když nemůže běžet,
musí letět.
Něco krásného na tom je.

Člověk letí a vznáší se.
Pod ním hukot autostrád,
bzučivé šumění ulic,
osamělý nářek na pavlači,
kdosi píská pod viaduktem.

Jen letět dál,
v povznesení ptačích cest,
mračným labyrintem,
až nad údolí
jeřabin a kapradí.
Z jabloně v blátivém trávníku
kanou zlatá jablka,
kolem česáči.
Zastav se,
pomoz sbírat...

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 


Akademie Literárních novin vás zve na kurz

Soudobé československé a české dějiny – významná výročí 2018

Lektory kurzu jsou vědečtí pracovníci Ústavu soudobých dějin Akademie věd České republiky

Oldřich Tůma a Jiří Kocian.

Kurz se zabývá československými a českými soudobými dějinami v souvislosti s významnými výročími roku 2018: 1918 vznik samostatného státu ČR, 1938 Mnichovská dohoda, 1948 komunistický převrat a 1968 konec Pražského jara, a to v kontextu mezinárodních souvislostí včetně studené války.

Středa a čtvrtek 10. a 11. ledna 2018 * 10:00 hod. až 16:00 hod. * 20 účastníků * Korunní 810/104, budova D, Praha 10-Vinohrady * 2400 Kč včetně oběda a občerstvení

Kurz je akreditován MŠMT ČR

AKADEMIE.LITERARKY.CZ

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB