Poezie

Klára Goldstein: Kenotaf

Klára Goldstein: Kenotaf

Středa, 19 Prosinec 2018 07:50 Host / Nagy

Klára Goldstein (*1988) na sebe před třemi lety upozornila nejen vítězstvím v Literární soutěži Františka Halase, ale následně i vyzrálým debutem Milíře (2016), sbírkou, v níž se ústrojně prolínají témata existenciální s intimními, privátní s angažovanými. Ve své nové knize Kenotaf zkoumá vrstevnatý „ekosystém“ našeho bytí v různých podobách, časech a místech. V senzuální lyrice „latinského“ střihu hledá odpověď na základní otázky lidské existence. Autorka žije a působí v Olomouci, kde je doktorandkou na katedře bohemistiky FF UP. Překládá texty Pabla Nerudy, Manuela Silvy Aceveda či Antonie Torres.

Most z veršů

Most z veršů

Úterý, 27 Listopad 2018 05:56 Jan Šulc

 

Když jsem se v loňském roce podílel na přípravě ročenky Nejlepší české básně 2017, jejíž editorkou byla Sylva Fischerová, přečetl jsem více než sto nových básnických sbírek, které v tom roce vyšly. A kladl jsem si otázku, jak vlastně představit současnou českou poezii například nezasvěcenému cizinci: co bych vybral, o čem hovořil, na co poukázal, co zdůraznil... Je nesmírně obtížné, takřka nemožné představit současnou, živou poezii jedné národní literatury jako celek při tak obrovském množství autorů a vydávaných knih.

Cena Františka Hrubína udělena Michalu Černíkovi

Cena Františka Hrubína udělena Michalu Černíkovi

Úterý, 13 Listopad 2018 05:41 Kateřina Ryšavá

 

Básník Michal Černík se stal čtvrtým laureátem Ceny Fr. Hrubína za nejlepší knihu roku středočeského autora/ Cena Hejtmana Středočeského kraje a Klubu českých a slovenských spisovatelů. Slavnostní předání ceny proběhlo dne 7. 11. 2018 v benešovském Muzeu umění a designu. Tvorbu Michala Černíka přiblížil herec Jiří Klem z Divadla ABC.

S básníkem Josefem Strakou o festivalu Den poezie

S básníkem Josefem Strakou o festivalu Den poezie

Pondělí, 12 Listopad 2018 08:37 Petr Nagy

V neděli 11. listopadu 2018 začal jubilejní 20. ročník mezinárodního básnického festivalu Den poezie (http://www.denpoezie.cz/), který v průběhu příštích dvou týdnů nabídne desítky literárních akcí po celé České republice. Jedním z jeho dlouholetých organizátorů je básník Josef Straka (níže na fotografiích), neúnavný propagátor české poezie.

Básníci všech věků se sešli k poradě

Úterý, 06 Listopad 2018 06:07 Ladislava Chateau


Petr Skarlant

Drážďanská cena lyriky opět (napůl) poputuje do Čech

Pondělí, 29 Říjen 2018 07:29 Petr Nagy

 

Drážďanskou cenu lyriky 2018 získali rovným dílem Jan Škrob a Bastian Schneider. Cenu drážďanského publika obdržel Jan Nemček. Vyhlášení vítězů proběhlo v neděli 28. října v Literárním domě Villa Augustin v Drážďanech. V sedmičlenné hlavní porotě letos mimo jiné zasedli vedoucí Českého literárního centra Ondřej Buddeus a spisovatelka Dora Kaprálová.

Grzegorz Wróblewski: Hansenovic vana

Pátek, 19 Říjen 2018 07:15 Weles / Nagy

Výbor z díla jednoho z nejpřekládanějších současných polských básníků, který je paradoxně víc známý v zahraničí, možná i proto, že od roku 1985 žije v Dánsku.

Sylvie Richterová: Slyšet obrazy

Středa, 03 Říjen 2018 05:26 Malvern / Nagy

 

Sbírka veršů Sylvie Richterové nazvaná Slyšet obrazy sestává z dvanácti skladeb věnovaných dvanácti malířům. Časový oblouk je široký, cyklus začíná středověkým Giottem a končí současným českým malířem Mikulášem Rachlíkem. (Dalšími zastoupenými malíři jsou Caravaggio, Gaugin, Alexander Calder, Frida Kahlo, Eva Fuková, Adriena Šimotová, Fernando Botero, Dmitrij Prygov, Banksy, Pavel Pepperštejn).

Honsova básnická trilogie

Pondělí, 17 Září 2018 06:08 Ivo Fencl

Když mi bylo jedenáct let a byl jsem ještě mlád a šťasten (1975), zaujalo mě, že někdo v Československu může vydat rovnou pět knih za rok (Noční souboje, Byl tenkrát v zemi máj, Země zaslíbená, Zapečetěná holubice, Eva). Zaujalo mě to proto, že zvykem ni zlozvykem té svérázné doby to určitě nebylo. Ale obvyklé to není ani dnes, už čistě z komerčních důvodů.

strana 1 z 11

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB