U knihovny s Petrem Bílkem: o precizních studiích a boji týrané ženy


Městská knihovna v Praze, Foto: Lysander Yuen, UnsplashPutovat s germanistou Kurtem Krolopem za Franzem Kafkou a Karlem Krausem je veliká radost, k tomu se dá za týden stihnout přečíst už jenom Marek Epstein o domácím násilí.

 

 

Kurt Krolop: Studie o německé literatuře (Triáda 2018/ překlad Alena Bláhová, Ondřej Dušek, Jana Dušek Pražáková, Eva Jelínková, Veronika Jičínská, Barbara Köpplová, Marek Nekula, Robert Novotný, Anita Pelánová, Eva Pátková, Ondřej Sekal, Jiří Stromšík, Evžen Turnovský, Štěpán Zbytovský)

Kurt Krolop: Studie o německé literatuřeKrolop (1930–2016) se narodil jako československý občan německé národnosti v Kravařích u Úštěka a jako literární vědec působil střídavě v bývalé NDR a v Československu. Patřil k autorům, kteří když píší o jiných autorech, nesnášejí paušální soudy, vytěsňují přibližnosti a jdou po faktech jako lovečtí psi, aby je mohli s akribií duchovních aristokratů interpretovat. O pražských autorech německého jazyka začal bádat dávno předtím, než se z toho stala móda a intelektuální koketerie. Když čtete jeho studie, máte pocit, jako by je vypracovával s precizností technika stojícího u rýsovacího prkna, ale současně žasnete, jak mimochodem a bez exhibicionismu dokáže být duchaplný. Vztah Brecht a Kraus, to je na román!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Marek Epstein: Dravec (Labyrint 2018)
Marek Epstein: DravecEpstein (1975) patří k našim nejproduktivnějším a nejznámějším filmovým a televizním scenáristům. Tato jeho druhá prozaická práce je vystavěna cvičenou rukou, nenechává se svádět k odbočkám a svůj cíl sleduje bez tápání. V textu je páteřní kontrapunkt mezi dusivou agresivitou tzv. normálního dnešního manželství a mezi svůdnou veselostí pornografického průmyslu. Novela sleduje boj týrané ženy s brachiálně posedlým manželem o dceru. Kdo by přistoupil ke knize jako k psychologické studii, byl by patrně zklamán, protože autorovým živlem je příběh a viditelné chování postav. Autorovo přehledné vedení motivů je na hony vzdáleno svéhlavé fabulaci a nedovolí, aby příběh vyzněl do prázdna bez katarze.


AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB