Fejeton: Trampská písnička


Trampská_písnička_ Patřičný_Martin

 

 

 

 

Proč při příležitosti dřeva nebo stromů hraju trampské písničky, má jednoduché vysvětlení. (Ne, tak to, co si myslíte, že jiné neumím, tak to to není)

 

Kdo jiný hraje stromům? Kdybyste se stromů ptali, zjistíte, že jiné než trampské písničky skoro neznají. Nějakou tu lidovku, sem tam trochu popu…

 

Tak proto.

 

Kdyby se vám snad zdálo, že ta či ona píseň zní v mém podání originálně, tak opravdu je to tak.

 

Znám několik muzikantů a oni, profíci, když se mnou hrají, se musí soustředit na to, co já jsem si v té písni upravil a podobně.

 

Víte, já hraju na kytaru asi od třinácti let, a tehdy, v těch dávných časech se lidi učili písničky tak, že je od někoho slyšeli zpívat a hrát. U ohně třeba, nebo na mejdanech a tak.

 

Dnes někdo píseň nahraje, dá na nosiče nebo mp nebo you tube a všichni to potom hrají stejně.

 

A to já nedělám. Já si při těch písničkách myslím i na ty starý časy, na řeku, u které jsme nocovali, na lidi co ty písničky zpívali pro mě poprvé, na holky, kterým jsem je poprvé zpíval já.

 

A jak se tak někdy dojmu, ujede mi hlas, nebo spletu akord, takže nevím, čeho spíš byste se měli držet. No, tóninu snad udržím. A mám jednu omluvu – zpívám a hraju moc rád!

 

V době dnešní je tohle moje upravování písní velikou, velikou výhodou. Někdy jde totiž moje umělecké arrangement tak daleko, že někdo ani neví, jaká píseň se pěje.

 

A v čem je ta výhoda? Inu, protože se jedná nepochybně o moje vlastní aranžmá staré písně, nemusím tudíž nic ohlašovat, ani platit poplatky.

 

To jen tak na vysvětlenou, kdyby tu snad náhodou byli nějací kontroloři, převlečení za diváky.

 

Ještě se musím zmínit o fenomenu broken heart, zlomené srdce. To je v mnoha písních cizích i našich. No, dovedu si představit zlomenou ruku, nebo prst. Prý někteří primáti mají dole mezi nohama takovou kůstku, aby se mohli se samičkou spojit i bez viagry, tak taková kůstka se může zlomit při nějaké činnosti podle Kámasútry, jen nevím, jak by se to sádrovalo…no, zlomené srdce asi sádrovat nejde. Napadlo mě, že v našich starých trampských písničkách je možná víc ohně, než brokenhartů. Myslím ohně skutečného, s plameny, kouřem a tak, víte? A tím bych ohledně trampských písniček skončil.

 

Kterou si dáme? Přijď jen na malou chvíli? Tak jo. V Déčku.

 

Před chajdou až oheň bude plát…

 

 

Autor je výtvarník a spisovatel. Jeho kniha Tajemství dřeva byla vybrána jako kniha měsíce Literárních novin.

Fejeton byl autorem čten na literárním večeru Literárek při příležitosti oslavy Knihy měsíce v Literární kavárně v Praze 1 Řetězové ulici.

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB