John Cage, Lois Long: Knížka z bláta 

Knížka z blátaNeobvyklá kuchařka, vzpomínka na dětské patlání s hlínou i kus snění do kapsy.

 

 

 

 

 

V polovině 50. let 20. století spolupracovali legendární avantgardní skladatel John Cage a textilní návrhářka Lois Long na Knížce z bláta. Práci později odložili a zpět se k ní vrátili až začátkem 80. let, kdy autorskou knihu vydali jen v malém nákladu. Z kuchařky pro děti jakéhokoliv věku se neprávem stalo jedno z opomíjených děl proslulého umělce. Pro širokou veřejnost kniha vyšla až v roce 2017 na Princetonské univerzitě. Česky vychází v překladu Daniela Soukupa hned vzápětí.

 

John Cage (1912–92) byl v mnoha ohledech průkopníkem. Americký hudební skladatel, teoretik, všestranný umělec a spisovatel byl od roku 1965 také členem Československé mykologické společnosti. A své věděl i o hlíně.

Lois Long (1918–2005) byla textilní návrhářka a umělkyně.

 

V pátek 10. 11. nakladatelství Bylo nebylo připravuje ve spolupráci s Xaoxax / galerie & knihkupectví (Krymská 29, Praha 10 – Vršovice) odpolední kurz vaření podle Knížky z bláta Johna Cage. V improvizované kuchyni si budou moci hrát na dospělé všichni, kteří ještě dovedou být dětmi. Kromě bláta bude nachystán pravý čaj a jedlý koláč od maminky. K vaření bude hrát sám šéfkuchař. Setkání bude probíhat od 15 do 18 hodin. Děti organizátoři doporučují obléci s ohledem na možné nehody v kuchyni, zástěry pro dospělé rádi zapůjčí.

 

 

Ukázka z knihy:

 

ukazka1ukazka2ukazka3

 

 

 

 

 

 

ukazka4ukazka5

 

 

 

 

 

 

 

 

překlad Daniel Soukup

nakladatelství Bylo nebylo, 2017

ISBN: 978-80-905008-7-2

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Středa, 08 Listopad 2017 10:49 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB