Jeremy Clarkson: Zapomeň na brzdy!


Clarkson---Zapomen-na-brzdy přebalJeremyho Clarksona jsou plná média. Svéráz moderátora motoristického seriálu BBC, který je označován za nejoblíbenější na světě, opět jednou překročil hranice, jež jsou považovány za přípustné - a show, o níž Clarkson tvrdí, že vnáší vítanou změnu do našeho nudného světa, zatím stojí. Jisté, je že Clarkson (a jeho pohled nejen na auta, ale i na svět obecně) má mnoho příznivců. Také u nás – dosvědčuje to mimo jiné obliba překladů jeho knih. Po titulech Vím, že máš duši a Na plný plyn vydává nyní nakladatelství Dokořán třetí knihu – Zapomeň na brzdy! Ta přináší přes sedmdesát recenzí na automobily – od Daihatsu Materia až po Aston Martin DBS Volante –, prošpikované autorovými úvahami a bonmoty.

 

Že o Clarksonovi nic nevíte? Jeho pohled lze shrnout do jednoho citátu: „Na Západě je auto symbolem společenského postavení, náhražkou penisu, milovaným členem domácnosti. Auta jsou srdeční záležitost, umění i sex…“

 

Nicméně, zde je i delší ukázka z textu přeloženého Alešem Drobkem, která dává tušit, co je Clarkson zač:

 

Clarkson o dopravní bezpečnosti

 

Na jednu stranu mě kritizuje jistý šéf dopravní policie ve Skotsku, že nabádám lidi k rychlé jízdě, a na straně druhé mi velšský parlament nemůže odpustit výrok, že veřejná doprava je akorát pro chudé. Tak ať si vyberou – jedno, nebo druhé. Můj hřích je prostý. Mám rád auta.

Když jsem minulé pondělí uháněl po M20, všiml jsem si, že většinu rychlostních kamer podpálili vandalové. Ti pitomci vážně nemají rozum. No řekněte, není to krajně absurdní, zločinné a stupidní, že vrahové oněch nákladných zařízení, která denně zachrání tisíce životů, se zaměřili na M20… a pak toho nechali? Proč nepokračovali dál? Z hlavy mě napadá hned šest kamer na trase mezi mým domem a prací, kterým by trocha benzínu a krabička sirek vyloženě prospěly.

Už dnes v každém křoví a v každé zaparkované dodávce číhá na 6 000 rychlostních kamer, a stát nepřestane, dokud nesníží nehodovost na nulu. Což se nestane nikdy. Cyklonácci svými zelenými cyklostezkami zardousili už třetinu všech silnic, a teď chtějí zhltnout i ten zbytek.

Třetinu všech zraněných a mrtvých v důsledku dopravní nehody představují mladí muži, kteří se věkově pohybují v překvapivě úzkém rozmezí sedmnácti až devatenácti let. Jde o náramně nebezpečný věk, poněvadž v sedmnácti je člověk nasáklý testosteronem a pln mladické víry ve vlastní nesmrtelnost. Tak tomu bylo, je a bude. Sedmnáctiletého kluka zkrátka k rozumu nepřivedete.

Řidiči, kteří zabloudili, jen v Londýně každý rok zbytečně najezdí 42 milionů kilometrů. To je jako cesta z Los Angeles do New Yorku – 9 200krát. Představte si toho proplýtvaného benzínu.

Dopravní předpisy pamatují na řidiče-seniory mnoha speciálními pravidly a doporučeními. Já mám taky jedno – šlápněte na to krucinálfagot. Všichni dnes jak posedlí papouškují floskuli, že rychlost zabíjí. Nesmysl.

Smrtelný je naopak bleskový přechod z mnoha kilometrů v hodině na nulu.

Zkušenost z praxe – pokud řídíte auto, které má míň než 100 koní, není bezpečné vyjíždět na dálnici z pomalého pruhu, vidíte-li ve zpětném zrcátku jiné auto… i kdyby od vás bylo třeba pět kilometrů. A s autem, které má míň než 60 koní, není bezpečné vyjíždět z pomalého pruhu vůbec.

27. ledna 2008

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

plakat

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB