Čtení

Ivo Harák: Pět povídek z nadskutečna

Ivo Harák: Pět povídek z nadskutečna

Pondělí, 12 Listopad 2018 06:00 Sursum / Nagy

Kniha povídek Ivo Haráka, který se dosud věnoval převážně psaní poezie. Slovy ilustrátora Patrika Linharta – fantasranda; slovy autorovými žánr postfantasy. Nečekaně nekorektní a nevázaně vážné.

Eduardo Mendoza: Nesvatí svatí

Eduardo Mendoza: Nesvatí svatí

Neděle, 11 Listopad 2018 06:01 Vyšehrad / Nagy

Tři příběhy současného španělského spisovatele Eduarda Mendozy, zařazené do knížky Nesvatí svatí, napsal autor v různých obdobích svého tvůrčího rozmachu. V prvním příběhu rozkrývá autor lidskou malodušnost a přetvářku. Ve druhém pokrytectví, v němž žijí jednotlivci i společnost. Ve třetím vypráví příběh člověka z vězení, jehož od pádu na úplné dno zachránila literatura, které se začal věnovat. Ovšem bez ohledu na úspěch zůstává stále stejně nenapravitelný jako předtím.

Edward Docx: Nech mě jít

Edward Docx: Nech mě jít

Sobota, 10 Listopad 2018 05:56 Domino / Nagy

Humorný i hluboce dojemný příběh o vztahu mezi synem, bratry a jejich otcem. Road trip o putování vstříc smrti i starým rodinným křivdám.

Karel Poláček: Platil jako mourovatý

Karel Poláček: Platil jako mourovatý

Sobota, 10 Listopad 2018 05:55 Karel Poláček

 

Výraz: platit jako mourovatý vyskytuje se zpravidla v souvislosti s placením daní, náhrady škody nebo alimentů. Z podstaty tohoto placení plyne, že plátce za svou valutu nedostane cennou protihodnotu. Rozumíme-li dobře této básnické parabole, pak ten, jemuž bylo souzeno platit jako mourovatý, neví, kde mu hlava stojí, není mu známo, kde má na to brát, pokud je živnostník, úpí pod tíhou nesnesitelných břemen daňových, je to bitý muž; zkrátka je škodný a švorc. Tolik bychom měli zjištěno; ale jak máme rozumět výrazu mourovatý?

Petr Kratochvíl: Dříve než do snů... Rodinná kronika

Petr Kratochvíl: Dříve než do snů... Rodinná kronika

Pátek, 09 Listopad 2018 05:48 Dokořán / Nagy

 

Když někdo patří do rodu Kolrossů, vyznačuje se velkým nosem, sklonem ke snění a psaní pamětí. Fiktivní rodinnou kroniku, která začíná v roce 1900 v městečku na dohled od Šumavy a končí v Praze na dohled od naší přítomnosti, lze číst jako sled příběhů několika generací nebo jako stručné dějiny 20. století, které se pletly do jejich životů.

Iva Mrkvičková: Kryštofe, hoď mi žlutou!

Iva Mrkvičková: Kryštofe, hoď mi žlutou!

Čtvrtek, 08 Listopad 2018 09:27 Meander / Nagy

 

Znáte nějaké dítě, které by nemělo rádo lego? Školák Kryštof tráví prázdniny u babičky a dědy ve středověkém domku uprostřed starobylého Tábora. Když jej jednou dědeček vezme do muzea na výstavu lega, začnou se dít neuvěřitelné věci. Dědeček Jindřich je už zas dvanáctiletým klukem a spolu s Kryštofem a jeho kamarádkou Marikou se zapáleně účastní velké soutěže o nejoriginálnější stavbu z lega. Děda alias kluk Jindra jako velký fanda husitů navrhne, že by mohli vystavět obléhání města Tábora.

Zygmunt Bauman, Leonidas Donskis: Tekuté zlo

Zygmunt Bauman, Leonidas Donskis: Tekuté zlo

Úterý, 06 Listopad 2018 06:04 Pulchra / Nagy

Pomocí precizní definice „tekutého zla“ podávají autoři jedinečnou diagnózu aktuální geopolitické situace v Evropě, která se vyznačuje vratkostí, nejistotou, permanentními změnami, politickým populismem a prohlubujícími se rozdíly uvnitř společnosti.

Markéta Lukášková: Panda v nesnázích

Markéta Lukášková: Panda v nesnázích

Neděle, 04 Listopad 2018 13:44 Motto / Nagy

Dvě mladé ženy, každá v jiných nesnázích, v jiné době, a přesto mají tolik společného. Tereza, přezdívaná Panda, prožívá v současnosti rozchod a vrací se do svého starého dětského pokojíčku. Kromě složitého vztahu s mámou, psychických potíží a mindráků z vlastního vzhledu má těžkou hlavu z diplomové práce. Píše o neznámé hrdince Marii, člence třetího odboje, která si na začátku padesátých let minulého století vedla podrobné deníky a přechovávala u sebe jejího pradědečka Jaroslava. Tereza tak zjišťuje, že jeho útěk přes hranice byl mnohem dramatičtější než v jejích nejdivočejších představách…

Fejeton: Trampská písnička

Fejeton: Trampská písnička

Neděle, 04 Listopad 2018 06:04 Martin Patřičný

 

strana 1 z 155

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB