Čtení

Michail Andrejevič Osorgin: Příběh jedné moskevské ulice

Michail Andrejevič Osorgin: Příběh jedné moskevské ulice

Pátek, 16 Listopad 2018 09:13 Prostor / Nagy

Působivý román o neblahých osudech Ruska, a zejména ruské liberální inteligence v prvních desetiletích 20. století napsal a vydal jeho autor Michail Osorgin v pařížské emigraci v roce 1928.

 Martin Puchner: Svět ve slovech

Martin Puchner: Svět ve slovech

Čtvrtek, 15 Listopad 2018 06:03 Host / Nagy

Nikoliv náhodou si Alexandr Veliký schovával pod polštář Íliadu – někde se pro svá velikášská tažení inspirovat musel. A kdyby nebylo tiskařské infrastruktury zavedené Benjaminem Franklinem, boj o americkou nezávislost by vypadal úplně jinak…

Jozef Banáš: Idioti v politice

Jozef Banáš: Idioti v politice

Středa, 14 Listopad 2018 08:57 Nakladatelství Beskydy / Petr Žantovský /

 

Jozef Banáš (*1948) je slovenský prozaik, dramatik, emeritní diplomat a politik. Vystudoval ekonomii, zahraniční obchod, velkou část života ale strávil mimo tento obor.

Ivo Harák: Pět povídek z nadskutečna

Ivo Harák: Pět povídek z nadskutečna

Pondělí, 12 Listopad 2018 06:00 Sursum / Nagy

Kniha povídek Ivo Haráka, který se dosud věnoval převážně psaní poezie. Slovy ilustrátora Patrika Linharta – fantasranda; slovy autorovými žánr postfantasy. Nečekaně nekorektní a nevázaně vážné.

Eduardo Mendoza: Nesvatí svatí

Eduardo Mendoza: Nesvatí svatí

Neděle, 11 Listopad 2018 06:01 Vyšehrad / Nagy

Tři příběhy současného španělského spisovatele Eduarda Mendozy, zařazené do knížky Nesvatí svatí, napsal autor v různých obdobích svého tvůrčího rozmachu. V prvním příběhu rozkrývá autor lidskou malodušnost a přetvářku. Ve druhém pokrytectví, v němž žijí jednotlivci i společnost. Ve třetím vypráví příběh člověka z vězení, jehož od pádu na úplné dno zachránila literatura, které se začal věnovat. Ovšem bez ohledu na úspěch zůstává stále stejně nenapravitelný jako předtím.

Edward Docx: Nech mě jít

Edward Docx: Nech mě jít

Sobota, 10 Listopad 2018 05:56 Domino / Nagy

Humorný i hluboce dojemný příběh o vztahu mezi synem, bratry a jejich otcem. Road trip o putování vstříc smrti i starým rodinným křivdám.

Karel Poláček: Platil jako mourovatý

Karel Poláček: Platil jako mourovatý

Sobota, 10 Listopad 2018 05:55 Karel Poláček

 

Výraz: platit jako mourovatý vyskytuje se zpravidla v souvislosti s placením daní, náhrady škody nebo alimentů. Z podstaty tohoto placení plyne, že plátce za svou valutu nedostane cennou protihodnotu. Rozumíme-li dobře této básnické parabole, pak ten, jemuž bylo souzeno platit jako mourovatý, neví, kde mu hlava stojí, není mu známo, kde má na to brát, pokud je živnostník, úpí pod tíhou nesnesitelných břemen daňových, je to bitý muž; zkrátka je škodný a švorc. Tolik bychom měli zjištěno; ale jak máme rozumět výrazu mourovatý?

Petr Kratochvíl: Dříve než do snů... Rodinná kronika

Petr Kratochvíl: Dříve než do snů... Rodinná kronika

Pátek, 09 Listopad 2018 05:48 Dokořán / Nagy

 

Když někdo patří do rodu Kolrossů, vyznačuje se velkým nosem, sklonem ke snění a psaní pamětí. Fiktivní rodinnou kroniku, která začíná v roce 1900 v městečku na dohled od Šumavy a končí v Praze na dohled od naší přítomnosti, lze číst jako sled příběhů několika generací nebo jako stručné dějiny 20. století, které se pletly do jejich životů.

Iva Mrkvičková: Kryštofe, hoď mi žlutou!

Iva Mrkvičková: Kryštofe, hoď mi žlutou!

Čtvrtek, 08 Listopad 2018 09:27 Meander / Nagy

 

Znáte nějaké dítě, které by nemělo rádo lego? Školák Kryštof tráví prázdniny u babičky a dědy ve středověkém domku uprostřed starobylého Tábora. Když jej jednou dědeček vezme do muzea na výstavu lega, začnou se dít neuvěřitelné věci. Dědeček Jindřich je už zas dvanáctiletým klukem a spolu s Kryštofem a jeho kamarádkou Marikou se zapáleně účastní velké soutěže o nejoriginálnější stavbu z lega. Děda alias kluk Jindra jako velký fanda husitů navrhne, že by mohli vystavět obléhání města Tábora.

strana 1 z 156

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB