Čtení

Město mezi zelenými kopci. Antologie povídek českých autorů

Město mezi zelenými kopci. Antologie povídek českých autorů

Středa, 15 Srpen 2018 06:06 Listen / Nagy

Kdy jindy číst povídky, než v létě? Zvlášť když právě léto je jejich tematickým svorníkem a na svědomí je má smetánka české prózy. Vedle oblíbeného Michala Viewegha, jehož povídka – překvapivě netypická – sbírku otvírá, zde najdeme i texty Aleny Mornštajnové, Pavly Horákové a Ivany Myškové, silné trojice ženských literárních hvězd. Léto je spíš pocitem než pouhým ročním obdobím, je to krajina dětství, toužebného vábení, je to čas, kdy se plní sny. V rozpáleném městě i u moře, v dívčím očekávání i melancholii opouštěné ženy, během revoluce v zahrádkářské kolonii nebo při přepadení banky, tam všude je rozmarné povídkové léto uzamčeno.

Jan Kment: Bludiště cti

Jan Kment: Bludiště cti

Úterý, 14 Srpen 2018 06:02 Práh / Nagy

Románové zpracování málo známého případu sebevraždy důstojníka Československé armády, který byl autorovým otcem.

Šúsaku Endó: Samuraj

Šúsaku Endó: Samuraj

Pondělí, 13 Srpen 2018 07:32 Vyšehrad / Nagy

 

Výměnou za právo obchodovat s Latinskou Amerikou se skupina samurajů vydává spolu s františkánským knězem na cestu do křesťanského světa. Jejich poslání předchází dlouhá cesta do Evropy a španělské Ameriky, audience u papeže v Římě a přijetí křtu, který vnímají jako prostředek k získání náklonnosti Evropanů. Při návratu do Japonska však zjišťují, že situace se mezitím změnila. Šógunát o vazby se Západem nemá zájem a křesťané jsou pronásledováni. Místo očekávané odměny tak skupinu samurajů čekají výslechy, podezírání a trest.

Jean Mercier: Pan farář má krizi

Jean Mercier: Pan farář má krizi

Sobota, 11 Srpen 2018 05:58 Karmelitánské nakladatelství / Nagy

Otec Benjamin, farář z francouzského maloměsta, přichází postupně o všechny iluze spojené se svým kněžstvím. Původně chtěl studovat Bibli, získávat lidi pro Ježíše Krista a předávat jim radostnou zvěst. A čemu po letech dennodenně čelí? Dvěma rozhádaným ženám, jež se starají o květinovou výzdobu kostela. Petici věřících, protože si některé z nich dovolil požádat, aby přišli ke zpovědi. Vyčerpávajícímu schůzování a papírování i stěží skrývanému pohrdání… Jak z tohoto vězení ven? Prostě se jednoho dne vytratí z dosahu všech. Co přesně podnikne? A co to udělá s jeho okolím?

W. G. Sebald: Byt ve venkovském domě

W. G. Sebald: Byt ve venkovském domě

Pátek, 10 Srpen 2018 06:51 Paseka / Nagy

 

Když se psaní stane osudem, jde osobní život stranou. Spisovatelé Gottfried Keller, Johann Peter Hebel, Eduard Mörike, Jean-Jacques Rousseau, Robert Walser a malíř Jan Peter Tripp byli outsideři a osamělci stojící stranou dění, možná i ztroskotanci. Žijící klasik W. G. Sebald sleduje stopy, jež zanechali v životě a literatuře.

Vladimír Kučera: Aby bylo jasno

Vladimír Kučera: Aby bylo jasno

Čtvrtek, 09 Srpen 2018 06:49 Togga / Nagy

„Vladimíra Kučeru jsem znal ještě dříve, než jsem ho poznal. Četl jsem v časech předlistopadových sloupky nějakého Ladislava Kučírka, tuším, že v Mladé frontě. Všem jsem v tehdejší bídě psaného slova říkal: Toho čtěte, ten je dobrej. Dobrej? Dobře psal, nelhal, a kdo chtěl, rozuměl i tomu, co tam černé na bílém napsáno nebylo. (…)

S. d. Ch.: Kniha Tutáč

S. d. Ch.: Kniha Tutáč

Úterý, 07 Srpen 2018 06:01 RUBATO / Nagy

 

Kniha Tutáč ještě nevyšla, a už měla za sebou svoje osudy. Osudy přepisování do minulého času a osudy odmítání. Ty první psaly osobnosti kulturního života, které ministr ve svém zápisníku zmiňuje a jež mezi jeho napsáním a vydáním zemřely. Odteď však všichni, co umřou, zůstanou už pořád naživu. Kniha Tutáč je prý laciná. Jistě, vždyť i přes svůj utopický (či dystopický?) charakter musí pro vytvoření rezonančního rámce zrcadlit aktuální kolotočářský celek české kultury. Nechápu, že to někdo nechápe.

Zuzana Říhová: Evička

Zuzana Říhová: Evička

Pondělí, 06 Srpen 2018 08:01 Dauphin / Nagy

Deník ženy a jejího dítěte proplétající se s příběhy muže, švadleny, služky a strýce Oldřicha, tak, jak se (možná) odehrály v soumračných letech 1936–1940.

Petr Luňák, Marek Pečenka: Hrdinové

Petr Luňák, Marek Pečenka: Hrdinové

Sobota, 04 Srpen 2018 06:28 red / Dokořán

Katedra historie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy na přelomu let 1988 a 1989. Richard dokončuje studium, píše diplomovou práci, shání zápočty i zkoušky a snaží se získat přízeň studentky anglistiky Lucie.

strana 1 z 145

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB