Z obsahu listopadového Biblia, přílohy Literárních novin 11/2018:


11-2018ROZHOVOR / Jan Štifter
... Jan Štifter spojuje ve své literární tvorbě erudici historika s nadšením českobudějovického patriota a emocemi rodinného kronikáře. Děj jeho knih se odehrává na malém prostoru, v podstatě na několika ulicích, a události 20. století se tu odrážejí ve všedních i výjimečných osudech jejich obyvatel. Do své nové prózy Sběratel sněhu (nakl. Vyšehrad) přimíchal i trochu tajemna a vystavěl složitou kompozici několika časových rovin.

RECENZE / Moc a vzdor
... Možná to prostě chce někoho zvenčí. Někoho, kdo má odvahu a vášeň zabývat se tou minulou špínou, která špiní oběti dosud, a na kterou viníci slastně zapomněli. Při veškeré relativizaci tady totiž byli oběti a viníci: to je hlavní „poselství" Trojanowova románu, který v překladu Radky Denemarkové vydalo nakladatelství Akropolis.

REPORTÁŽ / REINER STACH V BRNĚ
... Druhý svazek třídílné trilogie o životě a díle pražského německy píšícího spisovatele Franze Kafky s názvem Kafka 2. Roky rozhodování (Argo 2017) přišel 3. října do Moravské zemské knihovny v Brně představit sám jeho autor – německý literární historik a spisovatel Reiner Stach (*1951).

 

 

online verze (příloha Literárních novin)

POLEMIKA / PLZEŇ VS. HAVLBROD
... Opravdu si chceme v naší situaci hrát na konkurenci? Radovan Auer, ředitel společnosti Svět knihy, s. r. o., zaslal Literárním novinám svou reakci na příspěvek Markéty Hejkalové „Veletrhy a konkurence", který vyšel v rubrice Pohledem nakladatele v Bibliu 10/2018.

MĚSÍC U KNIHOVNY / Slíva, Hesse, Bilánová, Botsmanová
... Šéfredaktor Literárních novin Petr Bílek píše o nové sbírce Víta Slívy (Ultima Thúlé, nejzazší zem), o dalším svazku Hesseho děl vydávaných v Argu (Pozdní prózy), o nové pragensii - Vyšehradských fejetonech Popelky Biliánové a o knize Rachel Botsmanové věnované lidské důvěře ve vztahu k technologiím (Komu se dá věřit?).

POHLEDEM NAKLADATELE / Aleš Palán
... Do pravidelné rubriky "Pohledem nakladatele" tentokrát přispěl úspěšný spisovatel, publicista a nově i ředitel nakladatelství Kalich Aleš Palán, který pojmenovává některé současné nedostatky české nakladatelské branže.

KNIHA MĚSÍCE / Neptunova jeskyně
... V listopadu jsme se rozhodli upozornit na nový román Marka Tomana Neptunova jeskyně (nakl. Plus), k němuž jako obvykle uspořádáme besedu v Literární kavárně Řetězová. Již nyní si tak můžete poznamenat do svých diářů datum 28. 11., kdy se v dotyčné kavárně v 19 hodin sejdeme nad Knihou měsíce za přítomnosti jejího autora a dalších hostů.

NEKROLOG / Pavel Řezníček (1942–2018)
... Po těžké nemoci zemřel 19. září v Praze básník, prozaik a publicista Pavel Řezníček, jeden z nejvýraznějších představitelů českého surrealismu. Za jeho osobností i tvorbou se ohlížejí básníci Bruno Solařík a Zeno Kaprál.

RECENZE / Ona
... Historička umění Milena Slavická (*1949) napsala již své třetí beletristické dílo. Na Povídky jamrtálské (2010) a román Hagibor (2014), nominovaný na Magnesii Literu za prózu, navázala povídkovým souborem Ona (2018), vydaným – stejně jako oba předchozí tituly – nakladatelstvím Torst.

3 OTÁZKY / Lucie Pernetová
... Zároveň s českým vydáním historického románu Margaret Atwoodové (*1939) Alias Grace v překladu Petra Pálenského připravilo vydavatelství OneHotBook jeho audioknižní podobu. Nahrávku o celkové délce 17 hodin a 44 minut načetla s režisérkou Jitkou Škápíkovou čtveřice herců – Lucie Pernetová, Pavel Batěk, Martin Zahálka a Lucie Juřičková.

POSLECHEM PETRA NAGYE / Vyhoďme ho z kola ven
... Audiokniha Vyhoďme ho z kola ven, s níž přišlo vydavatelství Tympanum, obsahuje restaurovanou nahrávku, která původně vznikla v Knihovně a tiskárně pro nevidomé Karla Emanuela Macana roku 1982. Knihu tehdy v kompletní podobě (celkem to dělá 14 hodin a 39 minut) načetl již zesnulý herec a dabér Jiří Zavřel (1949–2010).

 

... Úspěšné spisovatelky a scenáristky jsme se zeptali na její dvě nové knihy (Kdo zabil Snížka?, Nejlepší pro všechny), natáčení filmů podle jejích próz Na krátko a Pod sněhem či plánovanou cestu do Ameriky.

 

POHLEDEM NAKLADATELE / Veronika Benešová Hudečková

... Do pravidelné rubriky svým sloupkem přispěla majitelka nakladatelství Verzone, jež si vysloužilo pozornost čtenářů především svou edicí Xin, která systematicky představuje významná díla čínské literatury 20. a 21. století.

 

TÉMA / Česká literatura na venku

... Kterými jazyky potřebuje mluvit česká literatura, aby byla ve světě slyšet, aby ji zahraniční publikum vzalo v potaz? A v kterých jazycích se jí momentálně daří nejlíp? Na tyto otázky hledal odpověď Radim Kopáč.

 

RECENZE-KNIHY / Čas v Praze

... Finský spisovatel, překladatel a životní bohém Pentti Saarikoski (1937–1983) se na sklonku roku 1966 vypravil do Československa a o svém pobytu krátce nato napsal knihu vycházející z jeho tehdejších deníkových zápisků.

 

MĚSÍC U KNIHOVNY / Zábranský, Ťiang, Suchý, Mairesse

... Šéfredaktor LtN Petr Bílek ve své pravidelné rubrice píše o nových titulech Za Alpami, Šest historií venkovského života, Klaun si povídá s Bohem a Ejo.

 

REPORTÁŽ / Cena Karla Čapka 2018

... V pražské primátorské rezidenci si 9. ledna převzala významné české literární ocenění jeho nová laureátka – francouzská lingvistika, editorka a překladatelka Erika Abrams (*1952).

 

RECENZE-KNIHY / Praha erotická

... Dalším přírůstkem edice Průvodce, vydávané nakladatelstvím Academia, se stala publikace sehraného autorského tandemu Radim Kopáč – Josef Schwarz, který se tematice erotiky nevěnuje zdaleka poprvé.

 

3 OTÁZKY / Pavel Soukup

... Rozhovor s hercem a dabérem Pavlem Soukupem, který se podílel na vzniku audioknižní verze kultovního románu Stephena Kinga TO, dosud nejnáročnějšího projektu vydavatelství OneHotBook.

 

RECENZE-AUDIOKNIHY / Atwoodová, Lustig

... Rubrika Poslechem Petra Nagye je tentokrát věnována audioknižnímu zpracování románu Příběh služebnice z pera letošní laureátky Ceny Franze Kafky a novely Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou, patřící k nejznámějším dílům české literatury s tematikou holocaustu.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB