Z obsahu říjnového Biblia, přílohy Literárních novin 10/2018:


10-2018ROZHOVOR / Miroslav Pech
... Spisovatel Miroslav Pech se může pochlubit hned dvěma novými knihami, prózami Otec u porodu (nakl. Argo) a Mainstream (nakl. Carcosa). Čtenářům, které loni nadchl svým románem Cobainovi žáci, ta první nejspíše přijde k duhu, tou druhou jim pravděpodobně způsobí nemalý šok – jemu se však jejím vydáním začal plnit životní sen.

RECENZE / Mokře chodí v suše
... Tuzemská literární věda splatila dluh dosud přehlíženému vodníkovi – literární teoretik a genolog Pavel Šidák mu věnoval monografii Mokře chodí v suše (nakl. Academia). Pokud je vaší jedinou představou idylický vodník Josefa Lady, nepřestanete po celou dobu čtení vycházet z údivu.

PŘESAH-DIVADLO / Cizinec hledá byt
... V pražském Divadle DISK měla premiéru inscenace Cizinec hledá byt – dramatizace stejnojmenného románu Egona Hostovského, od jehož narození letos uplynulo právě 110 let. Jak dopadlo úsilí studentů 4. ročníku Katedry činoherního divadla DAMU?

 

online verze (příloha Literárních novin)

REPORTÁŽ / Literatura mezi politikou, fikcí a pravdou
... Svět knihy Plzeň nabídl v rámci doprovodného programu i několik zajímavých diskuzí. O čem v Plzni debatovali švédský bestsellerista a novinář Jan Guillou, redaktor Respektu Ondřej Kundra a spisovatelé Marek Šindelka a Kateřina Tučková?

MĚSÍC U KNIHOVNY / Bečková, Bassonová, Šindelář, Shaw
... Šéfredaktor Literárních novin Petr Bílek píše o knihách Kateřiny Bečkové (Falešný Kafka aneb literární vzpoury neviditelných), Mary Bassonové (Ella & Kandinský), Martina Šindeláře (Totemy míst) a Irwina Shawa (Láska v temné ulici)

POHLEDEM NAKLADATELE / Markéta Hejkalová
... Do pravidelné rubriky „Pohledem nakladatele" tentokrát přispěla spisovatelka, překladatelka, nakladatelka a ředitelka Podzimního knižního veletrhu Havlíčkův Brod Markéta Hejkalová, které se nezamlouvá přílišné množství poprázdninových literárních festivalů a veletrhů.

VÝROČÍ / 150 let Otokora Březiny
... Ve čtvrtek 13. září jsme si připomněli 150. výročí narození českého spisovatele Václava Jebavého alias Otokara Březiny. Literární historik Jiří Poláček s radostí konstatuje, že básníkův rodný kraj oslavil jeho jubileum vskutku důstojně.

3 OTÁZKY / Igor Bareš
... Americký spisovatel Amor Towles sklidil velký úspěch s románem Gentleman v Moskvě (2016, česky 2018), který nedávno vyšel i jako audiokniha ve vydavatelství OneHotBook, kde jej načetl zkušený herec a dabér Igor Bareš.

POSLECHEM PETRA NAGYE / Konec civilizace
... Huxleyho román Konec civilizace (Brave New World) z roku 1931, patřící k průkopnickým dílům moderního žánru antiutopie, se dočkal vydání v podobě audioknihy, kterou pro vydavatelství Tympanum bravurně načetl herec Marek Holý

 

 

Z obsahu únorového Biblia, přílohy Literárních novin 2/2018:

 

ROZHOVOR / Petra Soukupová

... Úspěšné spisovatelky a scenáristky jsme se zeptali na její dvě nové knihy (Kdo zabil Snížka?, Nejlepší pro všechny), natáčení filmů podle jejích próz Na krátko a Pod sněhem či plánovanou cestu do Ameriky.

 

POHLEDEM NAKLADATELE / Veronika Benešová Hudečková

... Do pravidelné rubriky svým sloupkem přispěla majitelka nakladatelství Verzone, jež si vysloužilo pozornost čtenářů především svou edicí Xin, která systematicky představuje významná díla čínské literatury 20. a 21. století.

 

TÉMA / Česká literatura na venku

... Kterými jazyky potřebuje mluvit česká literatura, aby byla ve světě slyšet, aby ji zahraniční publikum vzalo v potaz? A v kterých jazycích se jí momentálně daří nejlíp? Na tyto otázky hledal odpověď Radim Kopáč.

 

RECENZE-KNIHY / Čas v Praze

... Finský spisovatel, překladatel a životní bohém Pentti Saarikoski (1937–1983) se na sklonku roku 1966 vypravil do Československa a o svém pobytu krátce nato napsal knihu vycházející z jeho tehdejších deníkových zápisků.

 

MĚSÍC U KNIHOVNY / Zábranský, Ťiang, Suchý, Mairesse

... Šéfredaktor LtN Petr Bílek ve své pravidelné rubrice píše o nových titulech Za Alpami, Šest historií venkovského života, Klaun si povídá s Bohem a Ejo.

 

REPORTÁŽ / Cena Karla Čapka 2018

... V pražské primátorské rezidenci si 9. ledna převzala významné české literární ocenění jeho nová laureátka – francouzská lingvistika, editorka a překladatelka Erika Abrams (*1952).

 

RECENZE-KNIHY / Praha erotická

... Dalším přírůstkem edice Průvodce, vydávané nakladatelstvím Academia, se stala publikace sehraného autorského tandemu Radim Kopáč – Josef Schwarz, který se tematice erotiky nevěnuje zdaleka poprvé.

 

3 OTÁZKY / Pavel Soukup

... Rozhovor s hercem a dabérem Pavlem Soukupem, který se podílel na vzniku audioknižní verze kultovního románu Stephena Kinga TO, dosud nejnáročnějšího projektu vydavatelství OneHotBook.

 

RECENZE-AUDIOKNIHY / Atwoodová, Lustig

... Rubrika Poslechem Petra Nagye je tentokrát věnována audioknižnímu zpracování románu Příběh služebnice z pera letošní laureátky Ceny Franze Kafky a novely Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou, patřící k nejznámějším dílům české literatury s tematikou holocaustu.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB