Z obsahu zářijového Biblia, přílohy Literárních novin 9/2018:


09-2018ROZHOVOR / Zuzana Říhová
... Když se bohemistka a spisovatelka Zuzana Říhová loni vrátila z Oxfordu, kde několik let vedla katedru bohemistiky, přivezla s sebou i rozpracovaný rukopis své novely Evička, která nyní vyšla v nakladatelství Dauphin. Na první pohled nevinný rodinný příběh usvědčuje z rafinované přetvářky již samotný fakt, že se odehrává v Československu mezi lety 1936 a 1940.

RECENZE / Než potkala mě
... Anglický spisovatel Julian Barnes (*1946) je českému čtenáři dobře znám. Překlady jeho nových próz se u nás v posledních letech objevují nedlouho po britském vydání a pravidelně se řadí k literárním
událostem. Titul Než potkala mě (1982), vydaný nedávno v překladu Jiřího Hanuše nakladatelstvím Odeon, je druhým autorovým románem a jeho ústřední téma představuje žárlivost.

ANKETA / Jiří Josek (1950–2018)
... Po těžké nemoci zemřel 10. srpna překladatel, režisér a nakladatel Jiří Josek. Bylo mu 68 let. Jeden z nejvýznamnějších českých překladatelů z angličtiny a laureát Ceny Josefa Jungmanna přeložil nejen takřka celé dílo Williama Shakespeara, ale i Kerouacův román Na cestě, Saroyanovu prózu Tracyho tygr či básně Allena Ginsberga. Dlouholetý redaktor nakladatelství Odeon (1975–1991), později působící v Ústavu translatologie na FF UK (1991–2007), také dvacet let provozoval vlastní nakladatelství Romeo. Na zesnulého kolegu a přítele vzpomínají Kateřina Klabanová, Zuzana Šťastná, Marie Zábranová, Jiří Pelán, Jan Zelenka, Miroslav Jindra, Ivo Železný a Zdeněk Janál.

 

 

 

 

online verze (příloha Literárních novin)

MĚSÍC U KNIHOVNY / Šiktanc, Wolf, Bezděk, Hrbáč
... Šéfredaktor LtN Petr Bílek ve své pravidelné rubrice píše o nové sbírce Karla Šiktance Ubírati se, knize německého církevního historika Huberta Wolfa Konkláve. Tajemství papežské volby, básnické sbírce Antonína Bezděka Parčík na Štursovce a nové sbírce Petra Hrbáče Na okraji topologické propasti.

POHLEDEM NAKLADATELE / Hana Dziková
... Do pravidelné rubriky svým sloupkem tentokrát přispěla ředitelka Vydavatelství Univerzity Palackého, která ve svém příspěvku poodkrývá strasti a slasti vysokoškolského vydavatele, zaujímajícího mezi ostatními nakladateli specifické místo.

KNIHA MĚSÍCE / Než slehne rudý prach
... Petr Bílek píše o knize, na kterou se redakce Literárních novin rozhodla v září upozornit své čtenáře, a sice o románu čínského spisovatele Mu-žung Süe-cchuna (*1974) Než slehne rudý prach, který vydalo v překladu Denise Molčanova nakladatelství Argo a jemuž bude věnována – jakož i současné čínské literatuře vůbec - další z pravidelných besed Literárních novin v Literární kavárně Řetězová (26. září od 19 hodin).

NEKROLOG / Radoslav Nenadál (1929–2018)
... O své vzpomínky na kolegu Radka Nenadála se se čtenáři Biblia podělil anglista a amerikanista Josef Jařab (*1937). Společně mimo jiné připravili k vydání nadčasovou Antologii americké literatury (1985) a Nenadálovu překladatelskou i literární činnost pozorně sledoval i v letech následujících.

RECENZE / Herbář k čemusi horšímu
... Nová sbírka básní Petr Borkovec Herbář k čemusi horšímu (nakl. Fra) podle recenzenta odpovídá na celou řadu otázek s poezií neodmyslitelně spjatých: Co je poezie? Kde jsou její hranice, a existují vůbec? Kde všude se ukrývá, co je jejím obsahem a jaká je její identita? Podobné poetické experimenty by však prý mohly jen stěží vyjít básníkovi s menším veřejným renomé, natož nějakému debutujícímu autorovi.

3 OTÁZKY / Andrea Elsnerová
... Krátký rozhovor s herečkou Andreou Elsnerovou (*1977), která pro vydavatelství OneHotBook načetla již několikrát zfilmovaný autobiografický román Malé ženy z roku 1868, jímž se kdysi proslavila americká spisovatelka Louisa May Alcott (1832–1888).

POSLECHEM PETRA NAGYE / Marťanská kronika
... Pravidelná rubrika o audioknihách je tentokrát věnována audioknize Marťanská kronika – klasické dílo světové sci-fi z pera Raye Bradburyho pro nakladatelství Plus načetl Martin Siničák.

PŘESAH-FILM / Úsměvy smutných mužů
... Autobiografická kniha Josefa Formánka Úsměvy smutných mužů z roku 2014, líčící spisovatelův zápas s démonem alkoholu, se dočkala stejnojmenné filmové adaptace v režii Dana Svátka (*1975), která měla premiéru 12. července.

PORTRÉT / Tzvetan Todorov
... Když loni 7. února zemřel v Paříži slavný sémiolog a esejista Tzvetan Todorov (1939–2017), nevěnovala tomu česká média žádnou větší pozornost. To se nyní pokouší svým textem napravit spisovatelka Ladislava Chateau.

 

NEKROLOG / Marta Davouze
... Šéfredaktor Literárních novin Petr Bílek vzpomíná na nedávno zesnulou Martu Davouze (1945–2018) – dříve Železnou –, někdejší redaktorku nakladatelství Československý spisovatel, první ředitelku Společnosti Franze Kafky a nakonec i úspěšnou spisovatelku.

ESEJ / Otakar Theer
... Básník a editor Vladimír Janovic poskytl Literárním novinám část své předmluvy k jím připravenému výboru z básní Otakara Theera (1880–1917) Vysoko nad městem, který by měl vyjít na podzim v nakladatelství Akropolis.

 

Z obsahu únorového Biblia, přílohy Literárních novin 2/2018:

 

ROZHOVOR / Petra Soukupová

... Úspěšné spisovatelky a scenáristky jsme se zeptali na její dvě nové knihy (Kdo zabil Snížka?, Nejlepší pro všechny), natáčení filmů podle jejích próz Na krátko a Pod sněhem či plánovanou cestu do Ameriky.

 

POHLEDEM NAKLADATELE / Veronika Benešová Hudečková

... Do pravidelné rubriky svým sloupkem přispěla majitelka nakladatelství Verzone, jež si vysloužilo pozornost čtenářů především svou edicí Xin, která systematicky představuje významná díla čínské literatury 20. a 21. století.

 

TÉMA / Česká literatura na venku

... Kterými jazyky potřebuje mluvit česká literatura, aby byla ve světě slyšet, aby ji zahraniční publikum vzalo v potaz? A v kterých jazycích se jí momentálně daří nejlíp? Na tyto otázky hledal odpověď Radim Kopáč.

 

RECENZE-KNIHY / Čas v Praze

... Finský spisovatel, překladatel a životní bohém Pentti Saarikoski (1937–1983) se na sklonku roku 1966 vypravil do Československa a o svém pobytu krátce nato napsal knihu vycházející z jeho tehdejších deníkových zápisků.

 

MĚSÍC U KNIHOVNY / Zábranský, Ťiang, Suchý, Mairesse

... Šéfredaktor LtN Petr Bílek ve své pravidelné rubrice píše o nových titulech Za Alpami, Šest historií venkovského života, Klaun si povídá s Bohem a Ejo.

 

REPORTÁŽ / Cena Karla Čapka 2018

... V pražské primátorské rezidenci si 9. ledna převzala významné české literární ocenění jeho nová laureátka – francouzská lingvistika, editorka a překladatelka Erika Abrams (*1952).

 

RECENZE-KNIHY / Praha erotická

... Dalším přírůstkem edice Průvodce, vydávané nakladatelstvím Academia, se stala publikace sehraného autorského tandemu Radim Kopáč – Josef Schwarz, který se tematice erotiky nevěnuje zdaleka poprvé.

 

3 OTÁZKY / Pavel Soukup

... Rozhovor s hercem a dabérem Pavlem Soukupem, který se podílel na vzniku audioknižní verze kultovního románu Stephena Kinga TO, dosud nejnáročnějšího projektu vydavatelství OneHotBook.

 

RECENZE-AUDIOKNIHY / Atwoodová, Lustig

... Rubrika Poslechem Petra Nagye je tentokrát věnována audioknižnímu zpracování románu Příběh služebnice z pera letošní laureátky Ceny Franze Kafky a novely Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou, patřící k nejznámějším dílům české literatury s tematikou holocaustu.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

plakat

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB