Z obsahu srpnového Biblia, přílohy Literárních novin 8/2018:


08-2018ROZHOVOR / Jiří Kamen
... Spisovatel a rozhlasový redaktor Jiří Kamen (*1951) patří k autorům, kteří s oblibou střídají různé žánry. Stačí se podívat na jeho poslední knihy – po Báječném světě hub nyní vydal povídkový soubor Elvis ze Záluží (nakl. Argo) a ještě letos by měl vyjít druhý svazek textů volně navazující na rozhlasový pořad Polní pošta, který připravuje s Pavlou Horákovou.

NEKROLOG / Oldřich Král
... Sinoložka Lucie Olivová se ohlíží za životem a dílem profesora Oldřicha Krále (1930–2018), významného českého sinologa, překladatele a teoretika překladu, který tvrdil, že "nejlepší čtení, je čtení překladem".

RECENZE / Srdcový král
... Slovenské nakladatelství Absynt vydalo ve své české edici Prokletí reportéři knihu významné polské novinářky a spisovatelky Hanny Krall (*1935) s názvem Srdcový král (přel. Helena Stachová), v níž autorka řazená mezi čelné představitele tzv. polské školy reportáže, zpracovala pohnutý příběh polské Židovky Izoldy Regensbergové, která přežila holocaust.

 

 

 

 

 

PDF | online verze (příloha Literárních novin)

ROZHOVOR / Eva Marková
... Na začátku července proběhl 62. ročník Šrámkovy Sobotky, festivalu českého jazyka, řeči a literatury. Koordinátorkou jeho programu a tvůrčích dílen je již druhým rokem Eva Marková (*1988).

MĚSÍC U KNIHOVNY / Wernich, Alter, Holland, Těsnohlídek
... Šéfredaktor LtN Petr Bílek ve své pravidelné rubrice píše o nové sbírce Ivana Wernische Pernambuco, knižní studii amerického odborníka na marketing Adama Altera s názvem Neodolatelné, věnované přitažlivosti digitálních technologií, knize anglického autora Toma Hollanda Dynastie, pojednávající o první císařské dynastie Říma, a nové sbírce Jana Těsnohlídka Hranice a zdi.

POHLEDEM NAKLADATELE / Barbora Baronová
... Do pravidelné rubriky svým sloupkem tentokrát přispěla zakladatelka a šéfredaktorka malého artového nakladatelství wo-men, orientovaného na umělecké knihy (nejenom) s genderovým zaměřením, která svůj příspěvek věnovala problematice kulturní politiky státu.

KNIHA MĚSÍCE / Osudová past
... Petr Bílek píše o knize, na kterou se redakce Literárních novin rozhodla v srpnu upozornit své čtenáře, a sice o knize amerického politologa Grahama Allisona (*1940) Osudová past. Spojené státy versus Čína a Thúkýdidovo poučení z dějin, kterou vydalo v překladu Martina Pokorného nakladatelství Prostor.

PŘESAH-DIVADLO / Strážci občanského dobra 2
... Nedlouho poté, co se Petra Hůlová (*1979) opět připomněla jako prozaička románem
Stručné dějiny Hnutí, přišla s novou divadelní hrou, jejíž název nikoliv náhodně odkazuje na její prózu Strážci občanského dobra z roku 2010 a kterou v režii Adama Svozila uvedlo divadlo MeetFactory.

RECENZE / Můj život Cuketky
... Spisovatel a překladatel Marek Toman píše o knize francouzského autora Gillese Parise (*1959) Můj život Cuketky, zvláštním románu pro větší děti, který v překladu Drahoslavy Janderové vydalo nakladatelství Baobab.

3 OTÁZKY / Jan Teplý
... Krátký rozhovor s hercem a dabérem Janem Teplým, který pro vydavatelství OneHotBook načetl kriminální román německého spisovatele a scenáristy Volkera Kutschera (*1962) Mokrá ryba, podle něhož natočil režisér Tom Tykwer seriál Babylon Berlin – kde hlavní postavu komisaře Gereona Ratha dabuje... Jan Teplý.

POSLECHEM PETRA NAGYE / Citlivý člověk
... Pravidelná rubrika o audioknihách je tentokrát věnována audioknize Citlivý člověk, kterou vydavatelství Radioservis připravilo na základě patnáctidílné rozhlasové četby na pokračování z posledního románu Jáchyma Topola v podání herce a komika Petra Čtvrtníčka, kterou loni na podzim odvysílala Vltava (ČRo 3).

NEKROLOG / Marta Davouze
... Šéfredaktor Literárních novin Petr Bílek vzpomíná na nedávno zesnulou Martu Davouze (1945–2018) – dříve Železnou –, někdejší redaktorku nakladatelství Československý spisovatel, první ředitelku Společnosti Franze Kafky a nakonec i úspěšnou spisovatelku.

ESEJ / Otakar Theer
... Básník a editor Vladimír Janovic poskytl Literárním novinám část své předmluvy k jím připravenému výboru z básní Otakara Theera (1880–1917) Vysoko nad městem, který by měl vyjít na podzim v nakladatelství Akropolis.

 

Z obsahu únorového Biblia, přílohy Literárních novin 2/2018:

 

ROZHOVOR / Petra Soukupová

... Úspěšné spisovatelky a scenáristky jsme se zeptali na její dvě nové knihy (Kdo zabil Snížka?, Nejlepší pro všechny), natáčení filmů podle jejích próz Na krátko a Pod sněhem či plánovanou cestu do Ameriky.

 

POHLEDEM NAKLADATELE / Veronika Benešová Hudečková

... Do pravidelné rubriky svým sloupkem přispěla majitelka nakladatelství Verzone, jež si vysloužilo pozornost čtenářů především svou edicí Xin, která systematicky představuje významná díla čínské literatury 20. a 21. století.

 

TÉMA / Česká literatura na venku

... Kterými jazyky potřebuje mluvit česká literatura, aby byla ve světě slyšet, aby ji zahraniční publikum vzalo v potaz? A v kterých jazycích se jí momentálně daří nejlíp? Na tyto otázky hledal odpověď Radim Kopáč.

 

RECENZE-KNIHY / Čas v Praze

... Finský spisovatel, překladatel a životní bohém Pentti Saarikoski (1937–1983) se na sklonku roku 1966 vypravil do Československa a o svém pobytu krátce nato napsal knihu vycházející z jeho tehdejších deníkových zápisků.

 

MĚSÍC U KNIHOVNY / Zábranský, Ťiang, Suchý, Mairesse

... Šéfredaktor LtN Petr Bílek ve své pravidelné rubrice píše o nových titulech Za Alpami, Šest historií venkovského života, Klaun si povídá s Bohem a Ejo.

 

REPORTÁŽ / Cena Karla Čapka 2018

... V pražské primátorské rezidenci si 9. ledna převzala významné české literární ocenění jeho nová laureátka – francouzská lingvistika, editorka a překladatelka Erika Abrams (*1952).

 

RECENZE-KNIHY / Praha erotická

... Dalším přírůstkem edice Průvodce, vydávané nakladatelstvím Academia, se stala publikace sehraného autorského tandemu Radim Kopáč – Josef Schwarz, který se tematice erotiky nevěnuje zdaleka poprvé.

 

3 OTÁZKY / Pavel Soukup

... Rozhovor s hercem a dabérem Pavlem Soukupem, který se podílel na vzniku audioknižní verze kultovního románu Stephena Kinga TO, dosud nejnáročnějšího projektu vydavatelství OneHotBook.

 

RECENZE-AUDIOKNIHY / Atwoodová, Lustig

... Rubrika Poslechem Petra Nagye je tentokrát věnována audioknižnímu zpracování románu Příběh služebnice z pera letošní laureátky Ceny Franze Kafky a novely Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou, patřící k nejznámějším dílům české literatury s tematikou holocaustu.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB