Z obsahu červencového Biblia, přílohy Literárních novin 7/2018:


07-2018 1 copyROZHOVOR / Ondřej Macl
... Nakladatelství Dauphin vydalo vloni jeho knížku Miluji svou babičku víc než mladé dívky. A byla z toho Cena Jiřího Ortena, která se uděluje mladým autorům do třiceti let. Někteří její laureáti za ta tři desetiletí, co se cena pěstuje, zapadli, jiní rozkvetli. Ondřej Macl (*1989) má namířeno k těm druhým.

AKTUALITY / Polemika kolem ortenovky
... Z udělení Ceny Jiřího Ortena Ondřeji Maclovi za knihu Miluji svou babičku víc než mladé dívky se kvůli článku Ondřeje Horáka v Lidových novinách stala menší „literární kauza".

ANKETA / Čtení na léto
... Celkem 11 respondentů – převážně knihkupců – z jedenácti krajů dostalo za úkol vybrat minimálně jednu dětskou knihu a jeden titul pro dospělé, které by se podle nich hodily pro nadcházející letní měsíce, a svou volbu také zdůvodnit.

 

 

 

PDF | online verze (příloha Literárních novin)

RECENZE-KNIHY / Kde kvete tráva
... V českém překladu Petry Ben-Ari vydalo nakladatelství Odeon v edici Světová knihovna román Kde kvete tráva, jehož autorka, jihokorejská spisovatelka Han Kang (*1970), se tuzemským čtenářům představila již loni románem Vegetariánka, oceněným v roce 2016 prestižní Mezinárodní Man Bookerovou cenou.

PŘESAH-FILM / Na krátko
... Podle povídky Petry Soukupové (*1982) Na krátko z její knihy Zmizet, oceněné v roce 2010 cenou Magnesia Litera za prózu, natočil režisér Jakub Šmíd stejnojmenný snímek, který 24. května vstoupil do českých kin.

MĚSÍC U KNIHOVNY / Judt, Štroblová, Antunes, Fiske
... Šéfredaktor LtN Petr Bílek ve své pravidelné rubrice píše o knize britského historika Tonyho Judta Falešné ideje, cizí krev, nové sbírce Jany Štroblové Odstíny světla s ilustracemi Vojtěcha Kemennyho, románu Návrat karavel portugalského spisovatele A. L. Antunese a knižní studii amerického mediálního teoretika Johna Fiskeho Jak rozumět populární kultuře.

POHLEDEM NAKLADATELE / Petr Minařík
... Do pravidelné rubriky svým sloupkem tentokrát přispěl šéfredaktor a spolumajitel nakladatelství Větrné mlýny, která nechává čtenáře nahlédnout do nelehkých příprav i výsledného podoby dalšího ročníku literárního festivalu Měsíc autorského čtení, jehož čestným hostem bude letos Turecko.

KNIHA MĚSÍCE / Neviditelné písmo
... Petr Bílek píše o knize, na kterou se redakce Literárních novin rozhodla v červenci upozornit své čtenáře, a sice o druhém svazku autobiografie maďarskožidovského spisovatele Arthura Koestlera (1905–1983) s názvem Neviditelné písmo, který vydalo v překladu Petrušky Šustrové nakladatelství Academia.

3 OTÁZKY / Jaroslav Plesl
... Krátký rozhovor s hercem Jaroslavem Pleslem, který pro vydavatelství OneHotBook načetl nejznámější román německého spisovatele E. M. Remarqua (1898–1970) Na západní frontě klid z roku 1928.

RECENZE-AUDIOKNIHY / Soudné sestry
... Rubrika Poslechem Petra Nagye je tentokrát věnována audioknižnímu vydání fantastického románu Terryho Pratchetta (1948–2015) Soudné sestry z cyklu Úžasná Zeměplocha, kterým vydavatelství OneHotBook zahájilo vydávání zeměplošských příběhů, přeložených do češtiny nedávno zesnulým Janem Kantůrkem.

 

 

 

 

 

 

Z obsahu únorového Biblia, přílohy Literárních novin 2/2018:

 

ROZHOVOR / Petra Soukupová

... Úspěšné spisovatelky a scenáristky jsme se zeptali na její dvě nové knihy (Kdo zabil Snížka?, Nejlepší pro všechny), natáčení filmů podle jejích próz Na krátko a Pod sněhem či plánovanou cestu do Ameriky.

 

POHLEDEM NAKLADATELE / Veronika Benešová Hudečková

... Do pravidelné rubriky svým sloupkem přispěla majitelka nakladatelství Verzone, jež si vysloužilo pozornost čtenářů především svou edicí Xin, která systematicky představuje významná díla čínské literatury 20. a 21. století.

 

TÉMA / Česká literatura na venku

... Kterými jazyky potřebuje mluvit česká literatura, aby byla ve světě slyšet, aby ji zahraniční publikum vzalo v potaz? A v kterých jazycích se jí momentálně daří nejlíp? Na tyto otázky hledal odpověď Radim Kopáč.

 

RECENZE-KNIHY / Čas v Praze

... Finský spisovatel, překladatel a životní bohém Pentti Saarikoski (1937–1983) se na sklonku roku 1966 vypravil do Československa a o svém pobytu krátce nato napsal knihu vycházející z jeho tehdejších deníkových zápisků.

 

MĚSÍC U KNIHOVNY / Zábranský, Ťiang, Suchý, Mairesse

... Šéfredaktor LtN Petr Bílek ve své pravidelné rubrice píše o nových titulech Za Alpami, Šest historií venkovského života, Klaun si povídá s Bohem a Ejo.

 

REPORTÁŽ / Cena Karla Čapka 2018

... V pražské primátorské rezidenci si 9. ledna převzala významné české literární ocenění jeho nová laureátka – francouzská lingvistika, editorka a překladatelka Erika Abrams (*1952).

 

RECENZE-KNIHY / Praha erotická

... Dalším přírůstkem edice Průvodce, vydávané nakladatelstvím Academia, se stala publikace sehraného autorského tandemu Radim Kopáč – Josef Schwarz, který se tematice erotiky nevěnuje zdaleka poprvé.

 

3 OTÁZKY / Pavel Soukup

... Rozhovor s hercem a dabérem Pavlem Soukupem, který se podílel na vzniku audioknižní verze kultovního románu Stephena Kinga TO, dosud nejnáročnějšího projektu vydavatelství OneHotBook.

 

RECENZE-AUDIOKNIHY / Atwoodová, Lustig

... Rubrika Poslechem Petra Nagye je tentokrát věnována audioknižnímu zpracování románu Příběh služebnice z pera letošní laureátky Ceny Franze Kafky a novely Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou, patřící k nejznámějším dílům české literatury s tematikou holocaustu.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB