Z obsahu červnového Biblia, přílohy Literárních novin 6/2018:


06-2018ROZHOVOR / František Tichý
... Jedním z mírně překvapivých, ale bezesporu zasloužených vítězů letošních cen Magnesia Litera – v kategorii kniha pro děti a mládež – se stal pedagog a spisovatel František Tichý (*1969) se svým románem Transport za věčnost (nakl. Baobab), v němž se již poněkolikáté vrátil k postavě Petra Ginze a tématu života židovských chlapců v Terezíně za druhé světové války.

AKTUALITY / Ocenění Olgy Tokarczukové
... O udělení letošní Mezinárodní Man Bookerovy ceny polské spisovatelce Olze Tokarczukové (*1962) píše Pavel Peč, jeden z dvojice českých překladatelů oceněného románu Běguni (2007, česky Host 2008).

PŘESAH-FILM / Hastrman
... Do českých kin vstoupil 19. dubna snímek Hastrman, natočený na motivy stejnojmenného románu Miloše Urbana z roku 2001 režisérem Ondřejem Havelkou (*1954), který jím debutoval na poli celovečerního hraného filmu.

 

PDF | online verze (příloha Literárních novin)

NEKROLOG / Pavel Šrut
... Za osobností českého básníka, překladatele, textaře a autora knih pro děti, který zemřel 20. dubna ve věku 78 let, se ohlížíme prostřednictvím jeho portrétu z pera literárního kritika, historika a editora Vladimíra Karfíka a osobně laděného textu režisérky a ilustrátorky Galiny Miklínové.

POHLEDEM NAKLADATELE / Martina Mašínová
... Do pravidelné rubriky svým sloupkem tentokrát přispěla šéfredaktorka nakladatelství Plus, spravovaného mediální společností Albatros Media a. s., která se u příležitosti nedávného konání dalšího ročníku Světa knihy Praha zamýšlí nad současným stavem tuzemského knižního trhu.

MĚSÍC U KNIHOVNY / Hahnová, Grossman, Mohn, Engelová
... Šéfredaktor LtN Petr Bílek ve své pravidelné rubrice píše o nové knize historičky Evy Hahnové „Češi o Češích", českém vydání Mezinárodní Man Bookerovou cenou ověnčeného románu Davida Grossmana „Přijde kůň do baru", německé monografii Volkera Mohna „Nacistická kulturní politika v Protektorátu" a memoárech divadelní režisérky Lídy Engelové vydaných pod názvem „Sto růží v bidetu".

KNIHA MĚSÍCE / Hana (audiokniha)
... V měsíci červnu se redakce Literárních novin rozhodla upozornit na audioknižní zpracování oceňovaného románu Aleny Mornštajnové (*1963) „Hana" z roku 2017, který v režii Jitky Škápíkové pro vydavatelství OneHotBook načetly herečky Lenka Vlasáková a Tereza Dočkalová.

RECENZE-KNIHY / Papírový Pepíno
... Spisovatel a překladatel Marek Toman píše o knize pro děti Markéty Pilátové „Papírový Pepíno" (nakl. Meander) s ilustracemi Daniela Michalíka, jejíž titulní hrdina je prazvláštní papírnický skřítek.

3 OTÁZKY / Martha Issová
... Krátký rozhovor s herečkou Marthou Issovou, která pro vydavatelství OneHotBook načetla loňskou prózu Petry Soukupové „Kdo zabil Snížka?", nominovanou na cenu Magnesia Litera 2018 v kategorii knih pro děti a mládež.

RECENZE-AUDIOKNIHY / Nejlepší pro všechny, Tata a jeho syn
... Rubrika Poslechem Petra Nagye je tentokrát věnována audioknižnímu vydání nejnovějšího románu Petry Soukupové (*1982) „Nejlepší pro všechny", nominovaného letos na Literu za prózu, a původně rozhlasové četby z povídkového souboru Arnošta Goldflama (*1946) „Tata a jeho syn" v autorském podání.

NEKROLOG / Philip Roth
... Šéfredaktor Literárních novin Petr Bílek se ohlíží za tvorbou jednoho z největších amerických spisovatelů 20. století, který 22. května zemřel ve věku 85 let a na němž oceňoval jeho inteligenci, moudrost, humor i styl.

 

 

 

 

 

Z obsahu únorového Biblia, přílohy Literárních novin 2/2018:

 

ROZHOVOR / Petra Soukupová

... Úspěšné spisovatelky a scenáristky jsme se zeptali na její dvě nové knihy (Kdo zabil Snížka?, Nejlepší pro všechny), natáčení filmů podle jejích próz Na krátko a Pod sněhem či plánovanou cestu do Ameriky.

 

POHLEDEM NAKLADATELE / Veronika Benešová Hudečková

... Do pravidelné rubriky svým sloupkem přispěla majitelka nakladatelství Verzone, jež si vysloužilo pozornost čtenářů především svou edicí Xin, která systematicky představuje významná díla čínské literatury 20. a 21. století.

 

TÉMA / Česká literatura na venku

... Kterými jazyky potřebuje mluvit česká literatura, aby byla ve světě slyšet, aby ji zahraniční publikum vzalo v potaz? A v kterých jazycích se jí momentálně daří nejlíp? Na tyto otázky hledal odpověď Radim Kopáč.

 

RECENZE-KNIHY / Čas v Praze

... Finský spisovatel, překladatel a životní bohém Pentti Saarikoski (1937–1983) se na sklonku roku 1966 vypravil do Československa a o svém pobytu krátce nato napsal knihu vycházející z jeho tehdejších deníkových zápisků.

 

MĚSÍC U KNIHOVNY / Zábranský, Ťiang, Suchý, Mairesse

... Šéfredaktor LtN Petr Bílek ve své pravidelné rubrice píše o nových titulech Za Alpami, Šest historií venkovského života, Klaun si povídá s Bohem a Ejo.

 

REPORTÁŽ / Cena Karla Čapka 2018

... V pražské primátorské rezidenci si 9. ledna převzala významné české literární ocenění jeho nová laureátka – francouzská lingvistika, editorka a překladatelka Erika Abrams (*1952).

 

RECENZE-KNIHY / Praha erotická

... Dalším přírůstkem edice Průvodce, vydávané nakladatelstvím Academia, se stala publikace sehraného autorského tandemu Radim Kopáč – Josef Schwarz, který se tematice erotiky nevěnuje zdaleka poprvé.

 

3 OTÁZKY / Pavel Soukup

... Rozhovor s hercem a dabérem Pavlem Soukupem, který se podílel na vzniku audioknižní verze kultovního románu Stephena Kinga TO, dosud nejnáročnějšího projektu vydavatelství OneHotBook.

 

RECENZE-AUDIOKNIHY / Atwoodová, Lustig

... Rubrika Poslechem Petra Nagye je tentokrát věnována audioknižnímu zpracování románu Příběh služebnice z pera letošní laureátky Ceny Franze Kafky a novely Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou, patřící k nejznámějším dílům české literatury s tematikou holocaustu.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB