Z obsahu květnového Biblia, přílohy Literárních novin 5/2018:


05-2018ROZHOVOR / Marek Toman
... Výraznou obálkou i humorným názvem přitáhne pohled nejen dětského, ale i dospělého čtenáře. Bohatě ilustrovanou knihu „Cukrárna U Šilhavého Jima" vydalo nakladatelství Baobab a jejím autorem je spisovatel, překladatel a diplomat Marek Toman (*1967).

RECENZE-KOMIKS / Svatá Barbora
... Fascinace podivností tzv. kuřimské kauzy svedla dohromady spisovatele Marka Šindelku, scenáristu Vojtěcha Maška a výtvarníka Marka Pokorného, kteří na tomto případu postavili svůj originální komiks „Svatá Barbora", vydaný nakladatelstvím Lipnik.

POHLEDEM NAKLADATELE / Eva Koudelková
... Do pravidelné rubriky svým sloupkem přispěla majitelka libereckého Nakladatelství Bor, které v současné době pokrývá tematicky nebo autorsky už téměř celou oblast mezi Ještědským hřbetem a Orlickými horami. Cenný vhled do fungování regionálního nakladatelství.

 

 

 

PDF | online verze (příloha Literárních novin)

PŘESAH-DIVADLO / Mýcení
... V pražském Divadle Na zábradlí měla 16. března premiéru dramatizace románu Thomase Bernharda „Mýcení. Rozčilení" z roku 1984 v překladu Marka Nekuly, jehož text převedl do jevištní podoby režisér Jan Mikulášek společně s dramaturgyní a uměleckou šéfkou souboru DNz Dorou Viceníkovou.

RECENZE-KNIHY / Žena v závorce
... Prozaik, autor rozhlasových her a slovesný dramaturg Českého rozhlasu Ludvík Němec (*1957) vydal nový román „Žena v závorce" (nakl. Druhé město), v němž autor nutí své postavy a nakonec i čtenáře ohledávat nejasnou hranici mezi realitou a fikcí.

KNIHA MĚSÍCE / Češi o Češích
... V měsíci květnu se redakce Literárních novin rozhodla upozornit na novou knihu v Německu žijící historičky Evy Hahnové (*1946) „Češi o Češích", jež vyšla v nakladatelství Academia a které budeme věnovat další z našich pravidelných besed v Literární kavárně Řetězová (30. 5. od 19 hodin).

RECENZE-KNIHY / Jepice
... Detektivku Jamese Hazela „Jepice" vydalo v překladu Petry Krámkové nakladatelství Domino a jejím hrdinou je prestižní londýnský právník (sám autor rovněž vystudoval práva) a bývalý policista s disociativní poruchou.

MĚSÍC U KNIHOVNY / Folný, Verecká, Nabokov, Šustková
... Šéfredaktor LtN Petr Bílek ve své pravidelné rubrice píše o Folného románu „Víkend v Londýně", diptychu dramatických textů Terezy Verecké „Kamenná, divná věc", prvním českém vydání Nabokovova románu „Skutečný život Sebastiana Knighta" a básnické prvotině Terezy Šustkové „Skrýše".

RECENZE-KNIHY / Macbeth
... Novým přírůstkem mezinárodního edičního projektu Hogarth Shakespeare, přinášejícího románové parafráze shakespearovských her od předních současných prozaiků, se stal román Joa Nesba „Macbeth", který v českém překladu Jany Jašové vydalo – stejně jako předchozí svazky dotyčné edice – nakladatelství Práh.

3 OTÁZKY / Pavel Soukup
... Krátký rozhovor s hercem Pavlem Soukupem, který pro vydavatelství OneHotBook načetl knihu britského spisovatele Neila Gaimana „Severská mytologie", kterou loni vydalo v překladu Violy Somogyi nakladatelství Argo.

RECENZE-AUDIOKNIHY / Svatební cesta do Jiljí, Kruh
... Rubrika Poslechem Petra Nagye je tentokrát věnována audioknižnímu vydání humoristické prózy Miroslava Skály (1924–1989) „Svatební cesta do Jiljí", kterou proslavil stejnojmenný film s Josefem Abrhámem a Libuší Šafránkovou, a románu amerického spisovatele a lidskoprávního aktivisty Davea Eggerse „Kruh", který se rovněž dočkal filmové adaptace s Emmou Watson a Tomem Hanksem.

 

 

 

 

Z obsahu únorového Biblia, přílohy Literárních novin 2/2018:

 

ROZHOVOR / Petra Soukupová

... Úspěšné spisovatelky a scenáristky jsme se zeptali na její dvě nové knihy (Kdo zabil Snížka?, Nejlepší pro všechny), natáčení filmů podle jejích próz Na krátko a Pod sněhem či plánovanou cestu do Ameriky.

 

POHLEDEM NAKLADATELE / Veronika Benešová Hudečková

... Do pravidelné rubriky svým sloupkem přispěla majitelka nakladatelství Verzone, jež si vysloužilo pozornost čtenářů především svou edicí Xin, která systematicky představuje významná díla čínské literatury 20. a 21. století.

 

TÉMA / Česká literatura na venku

... Kterými jazyky potřebuje mluvit česká literatura, aby byla ve světě slyšet, aby ji zahraniční publikum vzalo v potaz? A v kterých jazycích se jí momentálně daří nejlíp? Na tyto otázky hledal odpověď Radim Kopáč.

 

RECENZE-KNIHY / Čas v Praze

... Finský spisovatel, překladatel a životní bohém Pentti Saarikoski (1937–1983) se na sklonku roku 1966 vypravil do Československa a o svém pobytu krátce nato napsal knihu vycházející z jeho tehdejších deníkových zápisků.

 

MĚSÍC U KNIHOVNY / Zábranský, Ťiang, Suchý, Mairesse

... Šéfredaktor LtN Petr Bílek ve své pravidelné rubrice píše o nových titulech Za Alpami, Šest historií venkovského života, Klaun si povídá s Bohem a Ejo.

 

REPORTÁŽ / Cena Karla Čapka 2018

... V pražské primátorské rezidenci si 9. ledna převzala významné české literární ocenění jeho nová laureátka – francouzská lingvistika, editorka a překladatelka Erika Abrams (*1952).

 

RECENZE-KNIHY / Praha erotická

... Dalším přírůstkem edice Průvodce, vydávané nakladatelstvím Academia, se stala publikace sehraného autorského tandemu Radim Kopáč – Josef Schwarz, který se tematice erotiky nevěnuje zdaleka poprvé.

 

3 OTÁZKY / Pavel Soukup

... Rozhovor s hercem a dabérem Pavlem Soukupem, který se podílel na vzniku audioknižní verze kultovního románu Stephena Kinga TO, dosud nejnáročnějšího projektu vydavatelství OneHotBook.

 

RECENZE-AUDIOKNIHY / Atwoodová, Lustig

... Rubrika Poslechem Petra Nagye je tentokrát věnována audioknižnímu zpracování románu Příběh služebnice z pera letošní laureátky Ceny Franze Kafky a novely Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou, patřící k nejznámějším dílům české literatury s tematikou holocaustu.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB