Z obsahu březnového Biblia, přílohy Literárních novin 3/2018:


03-2018ROZHOVOR / David Jan Novotný
... Spisovatel, scenárista a vysokoškolský pedagog, který loni oslavil sedmdesátiny, vydal v edici Paměť nakladatelství Academia své memoáry s názvem Soukromá historie Páté čtvrti a okolí. Jaký byl jeho život v kulisách někdejšího židovského ghetta?

RECENZE-KNIHY / Modrý Pánbůh
... Pražský německý spisovatel Rudolf Slawitschek, který tragicky zahynul násilnou smrtí během květnového povstání roku 1945, knižně debutoval v roce 1927 prózou Der blaue Herrgott. Po devadesáti letech vyšla zásluhou Jihočeské vědecké knihovny a překladatele Helmuta Wagnera poprvé česky.

POHLEDEM NAKLADATELE / Martina Špinková
... Do pravidelné rubriky svým sloupkem přispěla šéfredaktorka nakladatelství Cesta domů, které se snaží přispět ke zlepšení informovanosti o umírání, smrti a péči o umírající. Její text ovšem nepostrádá hravost ani humor, o čemž svědčí už jeho název Malý nakladatel s kosou.

 

 

PDF | online verze (příloha Literárních novin)

NEKROLOG / Rozloučení s Lidií Ostałowskou
... Za osobností a dílem zesnulé polské reportérky se ohlédla polonistka a překladatelka obou jejích česky vydaných knih Lucie Zakopalová, podle níž budou právě v dnešní době autorčin reportérský talent a lidská citlivost bolestně chybět.

PŘESAH-DIVADLO / Obraz Doriana Graye
... Jediný román Oscara Wildea z roku 1891 se dočkal divadelní adaptace v pražském Švandově divadle, kde se známého příběhu v nejnovějším překladu Kateřiny Hilské chopila režisérka Martina Kinská.

KNIHA MĚSÍCE / Válka nemá ženskou tvář
... V měsíci březnu se redakce Literárních novin rozhodla upozornit na druhé české vydání (v novém překladu Libora Dvořáka) knižní prvotiny běloruské novinářky, spisovatelky a laureátky Nobelovy ceny za literaturu Světlany Alexijevičové, které budeme věnovat další z našich pravidelných besed v Literární kavárně Řetězová (28. 3. od 19 hodin).

MĚSÍC U KNIHOVNY / Macháček, Janovic, Vaszary, Hrubý
... Šéfredaktor LtN Petr Bílek ve své pravidelné rubrice píše o monografii Gustáv Husák, esejistickém souboru Černé ryby okolnosti, novém překladu románu Monpti a posmrtně vydané básnické sbírce Ano ne.

RECENZE-KNIHY / Jalové myšleny lenivého člověka
... Druhého českého vydání – v novém překladu Milana Žáčka – se dočkala prvotina britského spisovatele Jeroma Klapky Jeroma z roku 1886, sbírka drobných esejů a humoristických příběhů s podtitulem „kniha pro sváteční zahálku".

REPORTÁŽ / Nejkrásnější české knihy roku 2017 – nominace
... O vítězství v tradiční soutěži pořádané Památníkem národního písemnictví se letos bude ucházet 55 titulů v šesti kategoriích. Na tiskové konferenci v Malé vile PNP je představili zástupci mezinárodní odborné komise.

RECENZE-KNIHY / Chava Pressburger: Obrazy – práce na papíře – objekty
... Monografie izraelské výtvarnice českého původu z pera německé historičky umění Ilky Wonschik se krátce po svém vzniku dočkala českého vydání v překladu Milana Koláře, které přibližuje osudy rodiny Ginzových, zahrnuje reprezentativní výběr z malířčiny celoživotní tvorby a představuje symbolický návrat této umělkyně do rodné země.

3 OTÁZKY / Miroslav Táborský
... Rozhovor s hercem, dabérem a interpretem audioknih, který se podílel na vzniku audioknižní verze románu Jáchymov rakouského spisovatele a esejisty Josefa Haslingera, přeloženého Libuší Čižmarovou a pojednávajícího o tragickém osudu československého hokejového brankáře Bohumila Modrého.

RECENZE-AUDIOKNIHY / Fučíková, Alexijevičová
... Rubrika Poslechem Petra Nagye je tentokrát věnována audioknižnímu vydání knihy Shakespeare, v níž známá ilustrátorka a autorka knih pro děti a mládež Renáta Fučíková převyprávěla tucet nejznámějších her slavného dramatika, a vybraných částí knihy Světlany Alexijevičové Doba z druhé ruky: Konec rudého člověka v překladu Pavly Boškové.

REPORTÁŽ / Postila Eugena Brikciuse
... Všestranný umělec a spisovatel, mystifikátor, dadaista a chartista, který loni oslavil pětasedmdesáté narozeniny, představil v Knihovně Václava Havla svou nejnovější knihu s názvem Postila, obsahující tři tucty jeho textů psaných původně pro kulturní magazín UNI.

 

 

Z obsahu únorového Biblia, přílohy Literárních novin 2/2018:

 

ROZHOVOR / Petra Soukupová

... Úspěšné spisovatelky a scenáristky jsme se zeptali na její dvě nové knihy (Kdo zabil Snížka?, Nejlepší pro všechny), natáčení filmů podle jejích próz Na krátko a Pod sněhem či plánovanou cestu do Ameriky.

 

POHLEDEM NAKLADATELE / Veronika Benešová Hudečková

... Do pravidelné rubriky svým sloupkem přispěla majitelka nakladatelství Verzone, jež si vysloužilo pozornost čtenářů především svou edicí Xin, která systematicky představuje významná díla čínské literatury 20. a 21. století.

 

TÉMA / Česká literatura na venku

... Kterými jazyky potřebuje mluvit česká literatura, aby byla ve světě slyšet, aby ji zahraniční publikum vzalo v potaz? A v kterých jazycích se jí momentálně daří nejlíp? Na tyto otázky hledal odpověď Radim Kopáč.

 

RECENZE-KNIHY / Čas v Praze

... Finský spisovatel, překladatel a životní bohém Pentti Saarikoski (1937–1983) se na sklonku roku 1966 vypravil do Československa a o svém pobytu krátce nato napsal knihu vycházející z jeho tehdejších deníkových zápisků.

 

MĚSÍC U KNIHOVNY / Zábranský, Ťiang, Suchý, Mairesse

... Šéfredaktor LtN Petr Bílek ve své pravidelné rubrice píše o nových titulech Za Alpami, Šest historií venkovského života, Klaun si povídá s Bohem a Ejo.

 

REPORTÁŽ / Cena Karla Čapka 2018

... V pražské primátorské rezidenci si 9. ledna převzala významné české literární ocenění jeho nová laureátka – francouzská lingvistika, editorka a překladatelka Erika Abrams (*1952).

 

RECENZE-KNIHY / Praha erotická

... Dalším přírůstkem edice Průvodce, vydávané nakladatelstvím Academia, se stala publikace sehraného autorského tandemu Radim Kopáč – Josef Schwarz, který se tematice erotiky nevěnuje zdaleka poprvé.

 

3 OTÁZKY / Pavel Soukup

... Rozhovor s hercem a dabérem Pavlem Soukupem, který se podílel na vzniku audioknižní verze kultovního románu Stephena Kinga TO, dosud nejnáročnějšího projektu vydavatelství OneHotBook.

 

RECENZE-AUDIOKNIHY / Atwoodová, Lustig

... Rubrika Poslechem Petra Nagye je tentokrát věnována audioknižnímu zpracování románu Příběh služebnice z pera letošní laureátky Ceny Franze Kafky a novely Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou, patřící k nejznámějším dílům české literatury s tematikou holocaustu.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

plakat

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB