Z obsahu lednového Biblia, přílohy Literárních novin 1/2018:


 

Biblio201801

ROZHOVOR / Martin Sichinger
... Hana Soukupová vyzpovídala jihočeského prozaika, který letos se svým románem Poslední šumavská pastvina již podruhé vyhrál soutěž Šumava litera.

REPORTÁŽ / Česká literatura 2017: první bilance
... V Ústavu pro českou literaturu AV ČR se konala veřejná diskuze o událostech české literatury posledních dvanácti měsíců s dvojicí slovakistů coby hlavními hosty. 

 

PDF | online verze (příloha Literárních novin)

 

POHLEDEM NAKLADATELE / Aleš Lederer
... Do pravidelné rubriky svým sloupkem přispěl majitel nakladatelství Prostor, které vzniklo v prosinci roku 1989 jako přímý pokračovatel samizdatové edice Prostor a stejnojmenné revue.

KNIHA ROKU / Kniha smíchu a zapomnění
... Důvody, proč si právě román Milana Kundery, který vznikl de facto před čtyřiceti lety, zaslouží toto ocenění, shrnují texty Petra Bílka a Sylvie Richterové.

RECENZE-KNIHY / Zlatý z nebe
... Dvaasedmdesátiletá autorka žijící v Kanadě ve své prvotině vypráví milostný příběh, který je zároveň osobitou kronikou českého undergroundu.

VÝROČÍ / F. X. Šalda
... Na prosinec připadlo (letos již druhé) kulaté výročí spjaté s věhlasným českým literárním kritikem, jehož postoje a metody čtenářům přiblížil Jiří Poláček formou fiktivního rozhovoru.

MĚSÍC U KNIHOVNY / Švehla, Fischerová, Ouředník, Biler
... Šéfredaktor LtN Petr Bílek ve své pravidelné rubrice píše o nových titulech Magor a jeho doba, Světový orloj, Antialkorán a Nejlepší kandidát.

RECENZE-AUDIOKNIHY / Ishiguro, Solženicyn
... Rubrika Poslechem Petra Nagye je tentokrát věnována audioknižnímu zpracování románu Soumrak dne, nejznámějšího díla letošního laureáta Nobelovy ceny za literaturu, a slavné novely dalšího nobelisty Jeden den Ivana Děnisoviče.

3 OTÁZKY / Pavla Gajdošíková
... Rozhovor s herečkou a členkou souboru Divadla Petra Bezruče, která načetla pro vydatelství Audiotéka novelu Můra od finské animátorky a spisovatelky Katji Kettu.

RECENZE-FILM / Obávaný
... Francouzský režisér Michel Hazanavicius natočil snímek o vztahu Jeana Luca-Godarda a Anne Wiazemské podle literárně zpracovaných vzpomínek této nedávno zesnulé herečky a spisovatelky.

 

 

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB