Biblio

Z obsahu prosincového Biblia, přílohy Literárních novin 12/2018:

Z obsahu prosincového Biblia, přílohy Literárních novin 12/2018:

Spisovatelka a překladatelka Pavla Horáková napsala svůj první román pro dospělé čtenáře Teorie podivnosti (nakl. Argo), jehož hrdinkou je pětatřicetiletá intelektuálka se slabostí pro vztahově neperspektivní muže, která „překypuje nápady a na všechno má teorie".

MĚSÍC U KNIHOVNY
Šéfredaktor Literárních novin píše o novém povídkovém souboru Lidmily Kábrtové (Místa ve tmě, nakl. Host), o knize norského novináře a spisovatele Terjeho B. Englunda pojednávající o čs. rozvědce v Norsku (Špion, který přišel pozdě, nakl. Prostor) o zdařilém románu izraelské spisovatelky Alejet Gundar-Gošenové (Probudit lvy, nakl. Garamond) a o biografii strýce Bohumila Hrabala a vydavatele časopisů Salon a Měsíc z pera brněnského historika Miroslava Jeřábka (Bonviván Bohuslav Kilian, nakl. Legraf).

POHLEDEM NAKLADATELE / Jan Těsnohlídek
Do pravidelné rubriky „Pohledem nakladatele" tentokrát přispěl spisovatel, nakladatel a organizátor Ortenovy Kutné Hory Jan Těsnohlídek, podle něhož se malá nakladatelství výraznou měrou podílejí na kultivaci tuzemské knižní produkce, i když čtenáři jejich plody nezřídka docení až po letech.

  

online verze (příloha Literárních novin)

Z obsahu listopadového Biblia, přílohy Literárních novin 11/2018:

Z obsahu listopadového Biblia, přílohy Literárních novin 11/2018:

... Jan Štifter spojuje ve své literární tvorbě erudici historika s nadšením českobudějovického patriota a emocemi rodinného kronikáře. Děj jeho knih se odehrává na malém prostoru, v podstatě na několika ulicích, a události 20. století se tu odrážejí ve všedních i výjimečných osudech jejich obyvatel. Do své nové prózy Sběratel sněhu (nakl. Vyšehrad) přimíchal i trochu tajemna a vystavěl složitou kompozici několika časových rovin.

RECENZE / Moc a vzdor
... Možná to prostě chce někoho zvenčí. Někoho, kdo má odvahu a vášeň zabývat se tou minulou špínou, která špiní oběti dosud, a na kterou viníci slastně zapomněli. Při veškeré relativizaci tady totiž byli oběti a viníci: to je hlavní „poselství" Trojanowova románu, který v překladu Radky Denemarkové vydalo nakladatelství Akropolis.

REPORTÁŽ / REINER STACH V BRNĚ
... Druhý svazek třídílné trilogie o životě a díle pražského německy píšícího spisovatele Franze Kafky s názvem Kafka 2. Roky rozhodování (Argo 2017) přišel 3. října do Moravské zemské knihovny v Brně představit sám jeho autor – německý literární historik a spisovatel Reiner Stach (*1951).

 

 

online verze (příloha Literárních novin)

Z obsahu říjnového Biblia, přílohy Literárních novin 10/2018:

Z obsahu říjnového Biblia, přílohy Literárních novin 10/2018:

... Spisovatel Miroslav Pech se může pochlubit hned dvěma novými knihami, prózami Otec u porodu (nakl. Argo) a Mainstream (nakl. Carcosa). Čtenářům, které loni nadchl svým románem Cobainovi žáci, ta první nejspíše přijde k duhu, tou druhou jim pravděpodobně způsobí nemalý šok – jemu se však jejím vydáním začal plnit životní sen.

RECENZE / Mokře chodí v suše
... Tuzemská literární věda splatila dluh dosud přehlíženému vodníkovi – literární teoretik a genolog Pavel Šidák mu věnoval monografii Mokře chodí v suše (nakl. Academia). Pokud je vaší jedinou představou idylický vodník Josefa Lady, nepřestanete po celou dobu čtení vycházet z údivu.

PŘESAH-DIVADLO / Cizinec hledá byt
... V pražském Divadle DISK měla premiéru inscenace Cizinec hledá byt – dramatizace stejnojmenného románu Egona Hostovského, od jehož narození letos uplynulo právě 110 let. Jak dopadlo úsilí studentů 4. ročníku Katedry činoherního divadla DAMU?

 

online verze (příloha Literárních novin)

Z obsahu zářijového Biblia, přílohy Literárních novin 9/2018:

Z obsahu zářijového Biblia, přílohy Literárních novin 9/2018:

... Když se bohemistka a spisovatelka Zuzana Říhová loni vrátila z Oxfordu, kde několik let vedla katedru bohemistiky, přivezla s sebou i rozpracovaný rukopis své novely Evička, která nyní vyšla v nakladatelství Dauphin. Na první pohled nevinný rodinný příběh usvědčuje z rafinované přetvářky již samotný fakt, že se odehrává v Československu mezi lety 1936 a 1940.

RECENZE / Než potkala mě
... Anglický spisovatel Julian Barnes (*1946) je českému čtenáři dobře znám. Překlady jeho nových próz se u nás v posledních letech objevují nedlouho po britském vydání a pravidelně se řadí k literárním
událostem. Titul Než potkala mě (1982), vydaný nedávno v překladu Jiřího Hanuše nakladatelstvím Odeon, je druhým autorovým románem a jeho ústřední téma představuje žárlivost.

ANKETA / Jiří Josek (1950–2018)
... Po těžké nemoci zemřel 10. srpna překladatel, režisér a nakladatel Jiří Josek. Bylo mu 68 let. Jeden z nejvýznamnějších českých překladatelů z angličtiny a laureát Ceny Josefa Jungmanna přeložil nejen takřka celé dílo Williama Shakespeara, ale i Kerouacův román Na cestě, Saroyanovu prózu Tracyho tygr či básně Allena Ginsberga. Dlouholetý redaktor nakladatelství Odeon (1975–1991), později působící v Ústavu translatologie na FF UK (1991–2007), také dvacet let provozoval vlastní nakladatelství Romeo. Na zesnulého kolegu a přítele vzpomínají Kateřina Klabanová, Zuzana Šťastná, Marie Zábranová, Jiří Pelán, Jan Zelenka, Miroslav Jindra, Ivo Železný a Zdeněk Janál.

 

 

 

 

online verze (příloha Literárních novin)

Z obsahu srpnového Biblia, přílohy Literárních novin 8/2018:

Z obsahu srpnového Biblia, přílohy Literárních novin 8/2018:

... Spisovatel a rozhlasový redaktor Jiří Kamen (*1951) patří k autorům, kteří s oblibou střídají různé žánry. Stačí se podívat na jeho poslední knihy – po Báječném světě hub nyní vydal povídkový soubor Elvis ze Záluží (nakl. Argo) a ještě letos by měl vyjít druhý svazek textů volně navazující na rozhlasový pořad Polní pošta, který připravuje s Pavlou Horákovou.

NEKROLOG / Oldřich Král
... Sinoložka Lucie Olivová se ohlíží za životem a dílem profesora Oldřicha Krále (1930–2018), významného českého sinologa, překladatele a teoretika překladu, který tvrdil, že "nejlepší čtení, je čtení překladem".

RECENZE / Srdcový král
... Slovenské nakladatelství Absynt vydalo ve své české edici Prokletí reportéři knihu významné polské novinářky a spisovatelky Hanny Krall (*1935) s názvem Srdcový král (přel. Helena Stachová), v níž autorka řazená mezi čelné představitele tzv. polské školy reportáže, zpracovala pohnutý příběh polské Židovky Izoldy Regensbergové, která přežila holocaust.

 

 

 

 

 

PDF | online verze (příloha Literárních novin)

Z obsahu červencového Biblia, přílohy Literárních novin 7/2018:

Z obsahu červencového Biblia, přílohy Literárních novin 7/2018:

... Nakladatelství Dauphin vydalo vloni jeho knížku Miluji svou babičku víc než mladé dívky. A byla z toho Cena Jiřího Ortena, která se uděluje mladým autorům do třiceti let. Někteří její laureáti za ta tři desetiletí, co se cena pěstuje, zapadli, jiní rozkvetli. Ondřej Macl (*1989) má namířeno k těm druhým.

AKTUALITY / Polemika kolem ortenovky
... Z udělení Ceny Jiřího Ortena Ondřeji Maclovi za knihu Miluji svou babičku víc než mladé dívky se kvůli článku Ondřeje Horáka v Lidových novinách stala menší „literární kauza".

ANKETA / Čtení na léto
... Celkem 11 respondentů – převážně knihkupců – z jedenácti krajů dostalo za úkol vybrat minimálně jednu dětskou knihu a jeden titul pro dospělé, které by se podle nich hodily pro nadcházející letní měsíce, a svou volbu také zdůvodnit.

 

 

 

PDF | online verze (příloha Literárních novin)

Z obsahu červnového Biblia, přílohy Literárních novin 6/2018:

Z obsahu červnového Biblia, přílohy Literárních novin 6/2018:

... Jedním z mírně překvapivých, ale bezesporu zasloužených vítězů letošních cen Magnesia Litera – v kategorii kniha pro děti a mládež – se stal pedagog a spisovatel František Tichý (*1969) se svým románem Transport za věčnost (nakl. Baobab), v němž se již poněkolikáté vrátil k postavě Petra Ginze a tématu života židovských chlapců v Terezíně za druhé světové války.

AKTUALITY / Ocenění Olgy Tokarczukové
... O udělení letošní Mezinárodní Man Bookerovy ceny polské spisovatelce Olze Tokarczukové (*1962) píše Pavel Peč, jeden z dvojice českých překladatelů oceněného románu Běguni (2007, česky Host 2008).

PŘESAH-FILM / Hastrman
... Do českých kin vstoupil 19. dubna snímek Hastrman, natočený na motivy stejnojmenného románu Miloše Urbana z roku 2001 režisérem Ondřejem Havelkou (*1954), který jím debutoval na poli celovečerního hraného filmu.

 

PDF | online verze (příloha Literárních novin)

strana 1 z 4

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB