Ozvěny Světa knihy. Petr Fischer: Největší úspěch i zklamání přinesla účast dvojice nobelistů


V rámci seriálu Ozvěny Světa knihy na webu Literárních novin jsme položili vybraným osobnostem české literatury, potažmo kultury tři otázky týkající se letošního Světa knihy Praha i vyhlídek pro jeho příští ročník. Jako první přinášíme odpovědi novináře Petra Fischera.

Petr Fischer. Foto: Petr Nagy

 

Do jaké míry se podle vašeho názoru podařilo pražskému Světu knihy 2019 představit českému publiku současnou latinskoamerickou literaturu?

Festival nabídl spoustu zajímavých jmen, hojně se diskutovalo, i když Latinská Amerika se občas redukovala na španělsky píšící autory, ale i v tomto ohledu to bylo velmi přínosné. Trochu mi chyběla reflexe česká, tedy to, co jihoamerická literatura znamená pro české prostředí a místní čtenáře, co od ní očekávají, jak ji vnímají, co by jim bez ní chybělo.

 

Co podle vás patří k největším úspěchům letošního veletrhu, a co vás naopak zklamalo?

Největším úspěchem byla bezesporu návštěva dvou držitelů Nobelovy ceny za literaturu, Herty Müllerové a Maria Vargase Llosy. Návštěvníci mohli prožít dvě skvělé debaty s nimi přímo na festivalu. Bohužel největším zklamáním byl rozhovor s oběma nobelisty v kině Lucerna, který moderátor Jakub Železný obsahově moc nezvládl.

 

Jaká očekávání ve vás vzbuzuje Polsko coby čestný host příštího ročníku a které autory či autorky byste v Praze rád viděl?

Nejsem specialista na polskou literaturu, mám tu své oblíbence, jako je Olga Tokarczuková či Mariusz Szczygieł. Moc zvědavý jsem pak na autora románu Morfium Szczepana Twardocha, jeho kniha je naprosto výjimečná, protože se zcela netradičně vysmívá hrdosti na polské dějiny, která je podle něho v mnoha ohledech falešná. Obecně platí, že čím víc nových a zajímavých autorů přijede, tím lépe.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB