Literární vyhlídky (14. až 19. května)


V Praze sice zrovna skončil čtyřdenní Svět knihy, ovšem množství zajímavých literárních akcí nabídnou i nadcházející dny, a to nejen v české metropoli. Připomenuto bude i několik již zesnulých tuzemských a zahraničních umělců, ať už formou přednášky (Josef Šíma), výstavy (Josef Váchal), debaty (Philip Roth) nebo knižního křtu (Pavel Šrut). Na závěr jako obvykle připojujeme několik (audio)knižních tipů.

Koláž: Petr Nagy

 

POZVÁNKY

14. 5.

Olomouc / Od 17 hodin proběhne v Knihovně Univerzity Palackého tandemové čtení s Michalem Ajvazem a Michaelem Stavaričem. Básník a prozaik Michal Ajvaz je jednou z klíčových postav české literatury po roce 1989. Debutoval v roce 1989 básnickou sbírkou Vražda v hotelu Intercontinental, následovalo šestnáct knih imaginativní prózy a postmoderně filozofující esejistiky. Jeho dosud poslední prózu je novela Lucemburská zahrada (2011), za kterou získal cenu Magnesia Litera 2012 pro nejlepší knihu roku. Michael Stavarič se narodil v Brně a jako dítě emigroval do Rakouska, kde žije dodnes. Je autorem řady titulů v oblasti prózy, poezie i literatury pro děti a držitelem řady literárních ocenění. V loňském roce vydal nový román s názvem Gotland, jehož hrdina doprovází syna po úmrtí jeho matky na cestě při hledání Boha.

Praha / V 18 hodin se ve Francouzském institutu v Praze (Kino 35) uskuteční u příležitosti aktuální výstavy Josef Šíma: Cesta k Vysoké hře ve Valdštejnské jízdárně přednáška Bertranda Schmitta nazvaná Josef Šíma. Malíř mezi básníky – Básník mezi malíři. Od svého příjezdu do Francie v roce 1921 hrál Josef Šíma spojující roli mezi některými představiteli české a francouzské avantgardy tím, že se přátelil s největšími básníky své doby (Richard Weiner, Pierre Jean-Jouve, Georges Ribemont-Dessaignes, Roger Gilbert-Lecomte, René Daumal, Jean Ballard, René Char...). Přednáška se bude týkat nejdůležitějších aspektů vztahu Josefa Šímy a jeho malby k francouzské poezii a především ke skupině Le Grand Jeu. Vstupenky si můžete rezervovat ZDE.

Olomouc / Od 19 hodin nabídne olomoucká Čajovna Kratochvíle autorské čtení dvou literátů. Svou tvorbu zde představí severočeský spisovatel a performer Patrik Linhart, jemuž nedávno vyšla nová sbírka mikropovídek Jáma a rypadlo (Paper Jam 2019) – rozhovor s ním si můžete přečíst ZDE –, a brněnský básník a publicista Tomáš Lotocki, který naposledy knižně publikoval poemu Malí kapesní sněhuláčci (Weles 2017).

Praha / V 19 hodin zavítá do Galerie Hollar v rámci pravidelného cyklu literárních večerů básnířka, prozaička a dramatička Kateřina Rudčenková, držitelka ceny Magnesia Litera za dosud poslední sbírku Chůze po dunách (2013). Autorku uvede Josef Straka.

 

15. 5.

Praha / Od 18 hodin si patron Domu čtení (pobočka MKP), básník Kamil Bouška, bude povídat s polskou básnířkou a překladatelkou Zofií Bałdygou, která vystudovala jižní a západní slavistiku na Varšavské univerzitě a překládá současnou českou a slovenskou poezii do polštiny. Během večera zazní texty Zofii Bałdygy jak v češtině, tak v polštině.

Praha / V 18 hodin představí v Knihkupectví Přístav svou novou knihu Vendulka: Útěk za svobodou (Paseka 2019) novinář Ondřej Kundra. Když známý československý fotograf Jan Lukas zmáčkl spoušť svého aparátu, mělo Vendulce Voglové zbývat několik měsíců života. Fotografie, která vznikla v roce 1943 jen několik hodin před transportem rodiny Vogelových, přitom nemusela vůbec vzniknout. Jan Lukas se bál konspiračně pořízené snímky vyvolat. Po téměř osmdesáti letech se novináři Ondřeji Kundrovi podařilo Vendulku Voglovou najít v USA, kam po válce emigrovala, a přesvědčit ji, aby o svém pohnutém životě a přátelství s fotografem Janem Lukasem vyprávěla.

Praha / V 18 hodin se v knihkupectví Trigon bude konat vernisáž výstavy Josefu Váchalovi, pořádané k padesátému výročí úmrtí Josefa Váchala (1884-1969), jehož osobité dílo ovlivnilo tvorbu celé řady současných umělců. Na výstavě představí svá díla Oldřich Hamera, František Hodonský, Michal Cihlář, J. H. Kocman, Pavel Piekar, Zbyněk Hraba, Ladislav Sýkora, Petr Palma, Eva Čapková, J. J. Neduha a další, její kurátorkou je Hana Klínková.

Praha / Od 19 hodin proběhne v Knihovně Václava Havla večer nazvaný Philip Roth – Velký americký vypravěč, věnovaný jednomu z nejvýznamnějších poválečných amerických spisovatelů, který před rokem zemřel. Nejen o jeho životě a rozsáhlém díle, ale také o jeho blízkém vztahu k Československu budou hovořit Hana Ulmanová, odbornice na moderní americkou literaturu, Jiří Hanuš, překladatel dvanácti Rothových románů, spisovatel Ivan Klíma, který se s Philipem Rothem stýkal už v první polovině sedmdesátých let, a režisérka Irena Pavlásková, režisérka filmové adaptace jeho novely Pražské orgie. Moderuje překladatel Jan Zelenka.

 

16. 5.

Ostrava / V 16 hodin zavítá do Domu knihy Knihcentrum spisovatelka, překladatelka, publicistka a rozhlasová redaktorka Pavla Horáková, autorka dětské detektivní trilogie o Hrobařících, spoluautorka novely Johana (s Alenou Scheinostovou a Zuzanou Dostálovou) či rozhlasového cyklu Polní pošta (s Jiřím Kamenem) a čerstvá laureátka ceny Magnesia Litera za román Teorie podivnosti (Paseka 2018). Rozhovor s autorkou si můžete přečíst ZDE.

Vsetín / Od 17 hodin se v Masarykově veřejné knihovně v rámci projektu Spisovatelé do knihoven představí spisovatelka a redaktorka Lucie Faulerová, spoluautorka knihy Brnox – Průvodce brněnským Bronxem (2016), oceněné Literou za publicistiku, a autorka románu Lapači prachu (2017), nominovaného v loňském roce na Literu za prózu.

Praha / V 17 hodin se v Literární kavárně knihkupectví Academia na Václavském náměstí uskuteční křest nové knihy Jiřího Padevěta Komunistické lágry (Academia 2019, edice Průvodce), která mapuje tábory nucené práce, nápravně pracovní tábory, pracovní útvary vězňů a internační místa duchovních v letech 1948 až 1962. Kmotry knihy budou Jiří Stránský a Vít Rakušan.

Praha / Od 19 hodin proběhne v kavárně a čajovně U Božího mlýna křest knihy Pavla Šruta Příběh slasti (Maťa 2019) s doslovem Jana Šulce. Výbor z milostné poezie z let 1965–2000 si uspořádal sám autor předtím, než loni v dubnu zemřel. Básně zarecitují a zazpívají členové Sboru břežanských kastrátů, knihu pokřtí spisovatel Jaroslav Veis.

 

18. 5.

Praha / V sobotu a v neděli se na pražském Žižkově uskuteční Anarchistický festival knihy 2019, na němž se tradičně představí vydavatelé a distributoři anarchistické literatury nejen z Česka a Slovenska, ale i ze zahraničí. Festival není jen prodejní prezentací knih a literatury. Je především místem setkávání, kde můžete tváří v tvář potkat nejen malé vydavatele a autory, ale i nejrůznější organizace, kolektivy a uskupení z širšího okruhu antiautoritářského hnutí. Místem, kde se lze seznámit s lidmi z masa a kostí a poznat tak organizace a kolektivy jinak, než z prohlášení na webových stránkách, místem, kde lze navázat nové vztahy a přátelství, místem, kde lze domlouvat nové projekty a spolupráci. Další informace naleznete na webu akce.

Praha / Od 19.30 proběhne v A studiu Rubín již třetí večer z cyklu Návraty do Rubínu, kde svou literární tvorbu tentokrát představí spisovatel Josef Straka, který nedávno vydal knihu „fragmentárních básnivých próz“ Cizí země (Cherm 2018), a básník, dramatik a prozaik Petr Pazdera Payne, jemuž naposledy vyšla sbírka povídek Děravým dnem do noci (Protimluv 2018).

 

NOVÉ (AUDIO)KNIHY

Básnířka, nakladatelská redaktorka a překladatelka Marie Iljašenko (*1983), pocházející z rodiny s českými, ukrajinskými a polskými kořeny, na sebe upozornila již svým zdařilým debutem Osip míří na jih (2015). Nikoliv náhodou jsou tématem její druhé sbírky Sv. Outdoor (Host 2019) kontrastní motivy domova a jeho opouštění. Sv. Outdoor je patronem těch, kteří si myslí, že je lepší být „venku“ než „uvnitř“, zjevuje těm, kteří rádi opouštějí své „pokoje“, aby se oddali pohybu. Psát dnes s vážností o domově, statečnosti a lásce je možná trochu riskantní, ale tahle uzdravující cesta od sebe k sobě se vyplatila.

Pod názvem Václav Havel – Má to smysl vyšel v Knihovně Václava Havla výbor Havlových rozhovorů s novináři z celého světa z let 1964 až 1989, který připravily k vydání Anna Freimanová a Tereza Johanidesová. Malé středoevropské Československo se v centru pozornosti světových médií objevuje jen výjimečně. Zájem o to, co se děje na hranicích východní Evropy, nebyl a není samozřejmostí. Václav Havel svou tvorbou a svým vzdorem proti diktatuře dokázal tento zájem vzbudit a na svou zemi, v níž totalitní režim šlapal po lidských právech a svobodách, hlasitě upozornit.

Rumunský religionista, spisovatel, esejista, kritik a diplomat Mircea Eliade (1907–1986) ve své románové fresce Svatojánská noc (přeložil Jiří Našinec, Academia 2019) dokládá, jak dialektika posvátného a světského, která je úhelným kamenem autorovy fenomenologie náboženství, funguje v kontextu prozaického díla. Na ústřední postavě Ştefana Vizira, který se snaží najít absolutní lásku a zároveň vyvázat z přítomného času poznamenaného „terorem dějin“, je patrný kosmogonický mimetismus, jenž tvoří základ jeho mnohdy nepochopitelného jednání. Z pohledu čtenáře je však i toto hledání skryté, neboť jeho hlavní etapy se dají sotva rozeznat od víceméně běžných událostí v životě rumunského intelektuála v době mimořádných dějinných krizí (nástup fašismu, pokus Železné gardy o puč, vojenská diktatura maršála Antonesca, druhá světová válka, ruská okupace a nastolení surového stalinského režimu).

Jeden z nejúspěšnějších románů Ericha Marii Remarqua (1898–1970) Nebe nezná vyvolených, který nejprve vycházel na pokračování roku 1959 v hamburském magazínu Kristall pod jménem Vypůjčený život a knižně byl poprvé vydán v roce 1961, líčí drama lásky a utrpení dvou lidí na pozadí automobilových závodů. Nyní vyšel v podobě audioknihy o délce 9 hodin a 39 hodin – knihu přeloženou Věrou a Karlem Houbovými pro vydavatelství OneHotBook v režii Michala Bureše načetl herec David Novotný.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB