Literární vyhlídky (23. až 28. dubna)


Povelikonoční týden nabídne vedle autorských čtení a knižních křtů i několik větších literárních akcí (Literární jaro Zlín, Prague Microfestival, BookMe) a jednoho vzácného zahraničního hosta, kterým bude francouzský spisovatel a filosof Bernard-Henri Lévy. Jeho jméno ostatně figuruje i mezi závěrečnými (audio)knižními tipy.

Koláž Petr Nagy

 

POZVÁNKY

23. 4.

V úterý 23. dubna začíná festival Literární jaro Zlín, který již tradičně nabídne autorská čtení, moderované besedy se spisovateli, představení právě vydaných knih i setkání s literárními osobnostmi. Letos proběhne ve dnech 23. 4. až 7. 5. jubilejní 10. ročník, tentokrát s tématem Za lesy a za horami. Festival organizuje Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně ve spolupráci se 14|15 Baťovým institutem a dalšími partnery. Mezi hosty nebudou chybět Radka Denemarková, Emil Hakl, Viktorie Hanišová, Dora Kaprálová, Radek Malý, Jaroslav Rudiš, Stanislav Struhar, Martin Stöhr, Marek Šindelka, Joachim Dvořák, Pavel Jungmann či Tomáš Kubíček. Program festivalu i další informace naleznete na webu www.literarnijaro.cz.

Praha / Od 18 hodin proběhne v prostoru Sněmovní 7 na Malé Straně autorské čtení spisovatelky Ivy Procházkové a křest jejího nového románu Nekompromisně (nakl. Paseka), v němž pokračuje v prozkoumávání žánrů krimi a thriller. Tentokrát byla její největší inspirací současná politická situace – příběh odstartuje smrt novináře. Od nájemných vrahů vedou stopy strmě vzhůru až k nejvyšším špičkám mafie, vrcholné politiky, ale i do studentského prostředí. V popředí románu s množstvím postav, jejichž osudy se více či méně protínají, se ocitá ctižádostivý politik Štěpán, jeho žena Anežka a devatenáctiletý, radikálně smýšlející syn Richard. Ukázky z románu přečte herečka Eliška Balzerová, která se stane také kmotrou knihy.

Praha / V 18 hodin se na palubě (A)VOID Floating Gallery uskuteční Literární večer #9 pořádaný Školou zotavení. Členové literární dílny tentokrát usilovně pracují na vydávání časopisu, který se věnuje nejen literární tvorbě lidí s potížemi v oblasti duševního zdraví, ale také tvůrčí literární tvorbě jako takové. Jestli máte zájem se do vydávání časopisu zapojit nebo jen chcete tvořit, jste vítáni. Zvláštním hostem bude básník Jonáš Zbořil, který v roce 2013 vydal sbírku Podolí, jež mu vynesla nominaci na Cenu Jiřího Ortena, a v Radio Wave spolumoderuje literární pořad Liberatura. V rámci Literárního večera bude číst z rukopisu své připravované nové sbírky.

 

24. 4.

Praha / V 17.30 bude Literární kavárna Týnská hostit autorské čtení nominovaných na Cenu Jiřího Ortena 2019. Letos se o toto ocenění uchází debutový román Anny Cimy Probudím se na Šibuji, který před nedávnem získal Magnesii Literu v kategorii objev roku, již několikrát oceněná knihu pro děti autora Vojtěcha Matochy s názvem Prašina a básnická sbírka Reál básníka Jana Škroba. Autorského čtení se nezúčastní Anna Cima, která aktuálně pobývá v Japonsku.

Praha / Od 18 hodin pořádají Literární noviny v prostoru naučné literatury (vedle časopisů) Ústřední knihovny v Praze (Mariánské nám. 98/1) další debatu nad Knihou měsíce – tentokrát nad titulem Archa Petrkov (ed. Josef Kroutvor, Měsíc ve dne 2019). Publikace je věnována jednomu z významných středobodů české poezie, literatury a výtvarného umění, který leží v Petrkově na Vysočině a po mnoho let poskytoval fyzické i duchovní útočiště básníkovi Bohuslavu Reynkovi, jeho francouzské ženě Suzanne Renaud, synům Danielovi a Jiřímu.

Jičín / V 18 hodin zavítá do jičínské Knihovny Václava Čtvrtka Jaroslav Rudiš, prozaik, scenárista, dramatik a hudebník, který dnes žije převážně v Berlíně. Je autorem románů Nebe nad Berlínem, Grandhotel, Potichu, Konec punku v Helsinkách a Národní třída, spoluautorem komiksové trilogie Alois Nebel, spoluautorem několika rozhlasových i divadelních her a filmových scénářů a členem hudební skupiny Kafka Band. Patří k laureátům Ceny Jiřího Ortena, loni obdržel německou Cenu literárních domů a na podzim vydal novelu Český ráj (nakl. Labyrint) společně se stejnojmennou audioknihou, kterou načetl Petr Čtvrtníček. Krátce nato vyšel v Německu jeho dosud nejrozsáhlejší román s názvem Winterbergs letzte Reise (Winterbergova poslední cesta).

Praha / Od 19 hodin pořádá spisovatel Marek Toman literární procházku, jež povede na místa ilegálních bytů Julia Fučíka ve výroční den jeho zatčení (24. 4. 1942). Zazní při ní úryvky z jeho nejnovějšího románu Oko žraloka (Novela bohemica 2018), kde je Julius Fučík jednou z postav. Sraz bude u stanice metra Pankrác – výstup ulice Na Pankráci, ulice Na Strži, stanice busu č. 134.

Ústí nad Labem / V 19 hodin zavítá do ústeckého Café Max spisovatelka a čerstvá držitelka Litery za prózu Pavla Horáková (rozhovor s autorkou si můžete přečíst ZDE), jejíž první román pro dospělé čtenáře Teorie podivnosti (Argo 2018) vyvolal nebývalý čtenářský i kritický ohlas. Hrdinkou knihy je pětatřicetiletá intelektuálka se slabostí pro vztahově neperspektivní muže, která „překypuje nápady a na všechno má teorie“. Autorku uvede básník a překladatel Radek Fridrich.

 

25. 4.

Praha / Od 17 hodin představí v pražském Klementinu (Národní knihovna ČR) básník a literární historik Vladimír Křivánek svou nejnovější básnickou sbírku Duše je divný pták. Rozsáhlý soubor čtyřveršových básnických miniatur soustřeďuje meditativní a zpovědní lyriku vznikající v posledních třech desetiletích. Autorský výbor obsahuje básnická kvarteta různého typu: milostná, zpovědní, s přírodními motivy, filozofické meditace, modlitby, náladové evokace aj. Společné je jim melancholické vidění světa a důraz na krásu i pomíjivost lidského života.

Beroun / V 17.30 zavítá do KD Plzeňka úspěšná autorka detektivek, novinářka a překladatelka Michaela Klevisová, dvojnásobná držitelka Ceny Jiřího Marka za nejlepší detektivní knihu roku. Večerem provázejí Lenka a Peter Kuharovi.

Praha / Od 18 hodin proběhne ve Ville Pellé komentovaná prohlídka výstavy „Stories“, následovaná besedou s ilustrátorkou Radkou Fučíkovou a spisovatelem Radkem Malým nad jejich společnou knihou Franz Kafka – člověk své a naší doby (Práh 2017).

Praha / V 19.30 se v kavárně Fra představí básník a redaktor literární revue Weles Pavel Zajíc, mj. autor sbírek ona místa a Peníze, a jeho dva hosté – básník Martin Poch a skladatelka Natálie Pleváková.

 

26. 4.

V pátek 26. dubna začne v naší metropoli Prague Microfestival – každoroční festival umělecké tvorby spojující současnou experimentální literární produkci s výtvarným uměním, filmem a živým vystoupením. PMF je plně dvojjazyčný (ČJ a AJ) a klade si za úkol představovat autorská čtení nejlepších současných tvůrců experimentální poezie a prózy. PMF každoročně vítá renomované i undergroundové autory z celého světa, kteří ve spojení s filmovými projekcemi, hudbou, živým vystoupením a výtvarným uměním tvoří bohatý polylog uměleckých forem. Letos se v rámci festivalu uskuteční i experimentální konference MICROLAB. Z českých autorů se zde představí mj. Marie Šťastná, Michaela Škultéty, Ondřej Macl či Anna Luňáková. Program a další informace naleznete na webu www.praguemicrofestival.com.

České Budějovice / V 16 hodin provede autor novely Café Groll z prostředí budějovických nevěstinců Jan Štifter zájemce kolem bordelů, šantánů a puffů na přelomu 19. a 20. století.

Kam chodili naši předci za holkami? Kde bývaly nejslavnější nevěstince, vinárny a kavárny s dámskou obsluhou? Sraz bude před literární kavárnou Měsíc ve dne.

Pardubice / Od 18 hodin nabídne Krajská knihovna v Pardubicích komponovaný pořad autorského čtení a hudby. Pozvání přijali fotografka a básnířka Lenka Faltejsková s bluesmanem Lubomírem Khýrem. Uvádí Vanda Vávrová.

Praha / Ve 20 hodin uvede Divadlo Archa inscenaci s názvem Looking for Europe (Hledání Evropy) – vnitřní monolog intelektuála, který má 90 minut na to, aby v hotelovém pokoji v Sarajevu napsal důležitý projev o Evropě. Čím začne? Řeckou mytologií? Německou filosofií? Nebo evropským zápasením s tyranií totality v zoufalství minulého století? Hru napsal a v angličtině provede francouzský spisovatel a filosof Bernard-Henri Lévy, kterému nakladatelství Host u příležitosti jeho pražské návštěvy vydává knihu Říše a pět králů. Ústup Západu a osud světa.

 

27. 4.

Praha / Na konci dubna nabídne Kampus Hybernská výběr aktuální české i zahraniční literatury z oblasti hudby, filmu, divadla, tance a fotografie. Vystaveno bude na 350 titulů. Knížky si můžete v příjemném prostředí pročíst, prohlédnout a případně zakoupit se slevou 20 %. V sobotu 27. dubna v 19 hodin výstavu slavnostně otevře zvukoprostorová intervence studentů AMU, výstava pak bude od 28. do 30. dubna otevřena každý den od 11:00 do 20:30. Z českých nakladatelství se výstavy zúčastní např. Galén, Národní filmový archiv, Vydavatelství FF UK, Nová beseda, Institut umění – Divadelní ústav či Casablanca.

Praha / Od 19.30 proběhne v malostranském A studiu Rubín druhý literární večer z cyklu „Návraty do Rubínu“. Pozvání tentokrát přijali dva spisovatelé spjatí s českým undergroundem – Ewald Murrer a Vít Kremlička. První z nich bude číst ze Zápisníku pana Pinkeho, který se loni dočkal nového a upraveného vydání, a z připravovaného rukopisu knihy Noční četba. Vít Kremlička nabídne ukázky ze své starší i novější tvorby.

NOVÉ (AUDIO)KNIHY

Nový román Aleny Mornštajnové Tiché roky (nakl. Host) přináší intimní rodinné drama, kde hlavní roli nehrají velké dějiny, ale náhody a lidské charaktery. Bohdana je uzavřená dívka žijící jen s mrzoutským otcem a dobrosrdečnou, leč poddajnou Bělou. Trápí ji napětí v domě a tajemství, které jí nepřestává vrtat hlavou: Proč ji těžce nemocná babička při poslední návštěvě v léčebně oslovila „Blanko“? Vedle toho se odvíjí příběh Svatopluka Žáka, oddaného komunisty, který celý svůj život zasvětil budování socialismu, lásce ke své ženě a dceři, jejíž budoucnost měla být stejně zářivá jako hvězda na rudém praporu. V jednom okamžiku se ovšem oba příběhy slijí do jednoho a ukáže se, že nic není takové, jak se doposud zdálo, a už vůbec ne takové, jaké by to být mělo. Román Tiché roky vychází zároveň s tištěnou podobou také jako audiokniha o celkové délce 8 hodin a 30 minut. Pro vydavatelství OneHotBook knihu pod režijním dohledem Jitky Škápíkové načetli Miroslav Hanuš a Klára Suchá.

Recenzi knihy a krátký rozhovor se spoluinterpretkou audioknihy Klárou Suchou naleznete v květnovém Bibliu, které vychází jako příloha Literárních novin 5/2019 již ve čtvrtek 25. dubna.

Útlá kniha nazvaná Nežádoucí svědek (nakl. Torst) je vzpomínkovou prózou literární historičky Markéty Brouskové, žijící v Německu, která vydává svědectví o životě českých exulantů v západní Evropě v době sedmdesátých a osmdesátých let. Nečiní tak způsobem dokumentárním, ale ryze literárním – zvolený drsný, nepatetický styl, ironie, sarkasmus a postřehy často až šokující, to vše je autorčiným záměrem, aby podala jiný, osobitě svůj, nepatetický, nehrdinský, často až blasfemický obraz života českých exulantů v dané době. Jde o knihu nepříjemnou, sršatou, jdoucí proto srsti všemu a všem.

Tématem románu Pro nedostatek důkazů (nakl. Mladá fronta), jehož autorem je jeden z největších současných italských spisovatelů Claudio Magris a který u nás vychází v překladu Kateřiny Vinšové, jsou války všech dob a ve všech koutech světa, války jakoby téměř neodmyslitelné od života. Krví zbarvují román do ruda, černě barvou pleti v podpalubích otrokářských lodí, temně mořskými hlubinami pohlcujícími poklady i osudy, do šeda dýmem z kremačních pecí jediného vyhlazovacího tábora v Itálii, Risiery di San Sabba u Terstu, do běla vápnem, které po válce chvatně zabílilo obviňující nápisy na stěnách tohoto lágru. Právě ty si opsal do zápisníku hlavní hrdina, který celý život sbíral zbraně všeho druhu s úmyslem vytvořit jakési muzeum války, jehož účelem mělo být nastolení míru. Plán se mu ale nezdařilo dokončit, protože zahynul při požáru v hangáru, v němž přebýval uprostřed svých sbírek. Úkolu zřídit a uspořádat muzeum se ujme doktorka Luisa Brooksová, žena, nesoucí tíhu osudů svých předků, z jedné strany židovských a z druhé černých otroků, jejíž příběh se vine jako červená nit celým románem. Autor nás provází sály budoucího muzea a v souvislosti s danými exponáty nám předkládá množství příběhů, pokaždé nějakým způsobem válečných nebo bojovných.

Jeden z předních současných globálních intelektuálů, francouzský filozof, dokumentarista a spisovatel Bernard-Henri Lévy, ve své esejistické a osobně laděné knize Říše a pět králů (nakl. Host), do češtiny přeložené Tomášem Havlem, sleduje zmenšování vlivu západních demokracií na světové dění. Po staletí budovaná euroamerická Říše zaniká a o její ruiny se začíná prát pět agresivních králů: Rusko, Čína, Saúdská Arábie, Írán a Turecko. Bernard-Henri Lévy se zamýšlí nad příčinami konce atlantického vlivu a současnou geopolitickou situací především na Blízkém východě i nad důsledky vzniklého mocenského vakua pro dnešní svět. Proces ústupu podle něj započal už mnohem dříve než ve chvíli, kdy byl americkým prezidentem zvolen Donald Trump nebo kdy vypukla migrační krize. A pokud mají hodnoty a ideály rovnosti, svobody a demokracie přežít, musí Říše, která se jimi doposud zaštiťovala, začít hledat novou cestu pro jednadvacáté století.

 

Knižní přílohu květnových Literárních novin Biblio (vycházejí  ve čtvrtek 25.4.) najdete ve stejný den i v Lidových novinách.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB