Třikrát po stopách Julia Fučíka, nuselských proletářů a vinohradských bohatců


Středa 24. dubna 2019 bude výročním dnem zatčení Julia Fučíka (autora Reportáže, psané na oprátce) v roce 1942. Právě v tento den se můžete vydat po jeho stopách – od konspiračního bytu, kde se skrýval, k bytu, kde byl zatčen.

Julius Fučík. Wikimiedia Commons

 

Literární procházku povede spisovatel Marek Toman, spolupracovník Literárních novin a autor románu Oko žraloka (Novela bohemica 2018), v němž Fučík vystupuje jako jedna z postav. Vycházka začíná 24. 4. v 19 hodin na stanici metra Pankrác – východ ulice Na Pankráci, ulice Na strži, stanice busu č. 134.

Pokračuje se v úterý 14. května, kdy Marek Toman se svými posluchači zamíří z proletářských Nuslí na patricijské Vinohrady. Půjdou po stopách někdejšího společenského napětí mezi čtvrtí proletářů a čtvrtí buržoazní. Opět včetně ukázek z románu Oko žraloka, pojednávajícího o střetu takzvaných elit a takzvaného lidu. Sraz bude v 19 hodin pod Nuselským mostem za benzínkou – u Oldřichovy ulice.

Konečně ve středu 22. května proběhne čtení / diskuse / projekce historických fotografií / performance románu Oko žraloka v pražském Domě čtení (Ruská 1455/192, Praha 10 – Vršovice). Akce začne v 18 hodin a připomenuti zde budou trampové, interbrigadisté a další levicoví idealisté včetně fotografa Roberta Capy. I o něm Oko žraloka pojednává. Tam to všechno zapadne do sebe.

Procházky jsou otevřené veřejnosti a bezplatné.

 

Knižní přílohu květnových Literárních novin Biblio (vycházejí  ve čtvrtek 25.4.) najdete ve stejný den i v Lidových novinách.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB