"Japonská" kniha Probudím se na Šibuji získala další cenu


Laureátkou 8. ročníku Ceny Česká kniha se stala 28letá japanoložka Anna Cima se svou románovou prvotinou Probudím se na Šibuji. V obnovené Ceně čtenářů České knihy si největší přízeň hlasujících získal román Sběratel sněhu českobudějovického novináře Jana Štiftera.

Ilustrační foto: Daniel Hehn, Unsplash

 

Na vyhlášení konaném v16. dubna  Primátorském salónku Městské knihovny v Praze převzal za hlavní laureátku dlouhodobě pobývající v Japonsku ocenění a šek na finanční hotovost šéfredaktor nakladatelství Paseka Jakub Sedláček. Vítěz Ceny čtenářů Jan Štifter si od zástupce Institutu umění – Divadelního ústavu Viktora Debnára osobně převzal poukaz na měsíční literární rezidenci v polském Krakově.

Porotci hlavní ceny jsou od letošního ročníku studenti českých gymnázií. Cílem změny inspirované rostoucím úspěchem obdobného typu literárních cen ve Francii je mimo jiné vést mladou generaci k četbě beletrie. Studenti gymnázií ze tří měst – Prahy, Českých Budějovic a Hradce Králové – ze 37 loňských českých beletristických novinek vybírali svého favorita ve dvou kolech.

Hlasování v Ceně čtenářů vedle webu České knihy zprostředkovávala i dvě partnerská média: webový portál týdeníku Reflex a on-line magazín Vaše literatura. Internetový formulář vyplnilo celkem 652 zájemců a pro vítězný Štifterův román se vyslovilo 102 z nich.

Projekt Česká kniha, jehož výchozím cílem je propagace domácí literatury v zahraničí, probíhá pod záštitou ministra kultury ČR, ve spolupráci s Radou hlavního města Prahy a Institutem umění – Divadelním ústavem. Finančně na něj přispěly Královéhradecký kraj a Jiří Lojín.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB