Český rozhlas Vltava uvede na pokračování Nesmrtelnost Milana Kundery


V pondělí 1. dubna zazní v éteru Českého rozhlasu Vltava první část knihy Milana Kundery Nesmrtelnost v rámci cyklu Četba na pokračování. Románové tázání po smyslu lidského bytí ve světě beze smyslu uvede Vltava ve třiadvaceti dílech přesně podle představ a požadavků autora, první díl vysílá v den Kunderových narozenin.

Herec Lukáš Hlavica. Foto: Tomáš Vodňanský ČRo Vltava

 

Nesmrtelnost je autorův poslední česky psaný román. V sofistikovaném předivu motivů a odkazů mezi jednotlivými částmi románu autor vypráví a uvažuje o věčném intimním existenciálním problému obrazu člověka v očích těch druhých, o lidech, kteří žijí v nejlepším z možných uspořádání a přece nespokojeni, o svobodě, redukované na rituál opakování, o šílenství komerce, nevkusném sebepředvádění – o zrodu exhibicionistického homo sentimentalis, o porážce touhy a vítězném tanci smrti.

Přáním autora bylo převést román do zvukové podoby co možná nejvěrnější psanému textu. I proto není v této četbě použita žádná hudba a úkolem herce Lukáše Hlavici bylo tentokrát nehrát, ale přečíst. „Kundera má samozřejmě své obrovské záludnosti ve složitosti vět a v mnohojazyčnosti, kterou využívá. Také v aplikaci jeho znalostí, které se do toho textu dostanou z oblasti filozofie a jiných oborů,“ komentuje svou zkušenost režisér rozhlasového románu Aleš Vrzák.

„Uvádět Nesmrtelnost v rozhlase je výzva, text vyžaduje poměrně velkou dávku soustředění. Jsem ráda, že právě na Vltavě si takový komfort můžeme dopřát a můžeme dílu Milana Kundery věnovat 23 podvečerů. Kdo nezachytí vše v éteru, může pak dva týdny poslouchat román z našeho webu,“ říká šéfredaktorka Českého rozhlasu Vltava Jaroslava Haladová.

Poslední česky psaný román Milana Kundery, podle mnohých jeho nejvýznamnější dílo, se už zároveň celý odehrává v evropském prostoru. Příběhy matematičky Agnes, jejího manžela, právníka Paula a dalších Pařížanů 80. let v románu koexistují s řadou filosofických a literárních úvah a také s tragikomickým příběhem J. W. Goetha a Bettiny von Arnim.

Kunderovu Nesmrtelnost uslyšíte od 1. dubna denně 18.30 na Vltavě.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

plakat

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB