Literární vyhlídky (25. až 31. března)


Literární vyhlídky (25. až 31. března)

Poslední březnový týden je na literární akce – a to nejen v Praze – vskutku bohatý. Kromě debaty Literárních novin nad Knihou měsíce března či Islandského dne nabídne hned několik setkání se zahraničními autory a autorkami (Martin Puchner, Marta Breen, Denise Linke, Mons Kallentoft, Aðalsteinn Ásberg Sigurðsson ad.). Nouze není ani o zajímavé (audio)knižní novinky, z nichž jsme pro vás vybrali pár tipů.

 

Koláž: Petr Nagy

 

POZVÁNKY

25. 3.

Praha / V 17 hodin zavítá do Knihovny Václava Havla literární historik, filozof a jeden z předních profesorů anglické literatury na Harvardu a Berkeley Martin Puchner. Ve své knize Svět ve slovech, jejíž recenzi přineslo březnové Biblio, příloha Literárních novin 3/2019, ukazuje, že knihy, eposy a manifesty nejsou pouze texty vycházející z uměleckých a intelektuálních tradic, autor je vnímá jako aktéry dějin. Jazyk, slova a literatura proto v jeho literárních dějinách dokážou dobývat území, formovat národy a definovat kulturu stejnou měrou jako slovutní vojevůdci, vynálezci a revolucionáři. Diskusi s autorem moderuje literární kritik Jan M. Heller. Večer se uskuteční v angličtině, tlumočení do češtiny zajištěno.

Praha / Od 18 hodin se v Maiselově synagoze uskuteční prezentace knihy Ondřeje Kundry Vendulka: Útěk za svobodou (nakladatelství Paseka). Když známý československý fotograf Jan Lukas zmáčkl spoušť svého aparátu, mělo Vendulce Voglové zbývat několik měsíců života. Fotografie, která vznikla v roce 1943 jen několik hodin před transportem rodiny Vogelových, přitom nemusela vůbec vzniknout. Jan Lukas se bál konspiračně pořízené snímky vyvolat. Po téměř osmdesáti letech se novináři Ondřeji Kundrovi podařilo Vendulku Voglovou najít v USA, kam po válce emigrovala, a přesvědčit ji, aby o svém pohnutém životě a přátelství s fotografem Janem Lukasem vyprávěla. Knihu představí její autor Ondřej Kundra, historička umění Michaela Sidenberg z Židovského muzea v Praze, dcery pana Lukase Helena Lukas a Jana Dickerson společně se zástupci rodiny paní Vendulky Vogelové.

Praha / V 19 hodin proběhne v Knihovně na Vinohradech autorské čtení lékaře, básníka a esejisty Michala Maršálka. Je autorem nebo spoluautorem několika odborných knih z oblasti psychiatrie, zabývá se vztahem duševních poruch a umění a vydal řadu básnických sbírek, z nichž ta nejnovější z roku 2017 nese název Červený otazník. O hudební doprovod se postará Vít Janota (saxofon), uvádí Robert Wudy.

Praha / Od 19 hodin se bude v Kavárně co hledá jméno konat křest komiksové knihy Neohrožené ženy (nakladatelství Argo). Před 150 lety žili ženy a muži velmi odlišně. Ženy neměly hlasovací právo ani si nesměly vydělávat. Neměly ani právo rozhodovat o svém vlastním těle. Teprve když se začaly sdružovat, nastaly změny. Spisovatelka Marta Breen a ilustrátorka Jenny Jordahl zpracovaly dějiny ženské emancipace neobyčejně poutavou a nápaditou komiksovou formou. Moderátorka Hana Zahradníková si s autorkou Martou Breen a překladatelkou Jitkou Jindřiškovou bude povídat nejen o pozadí vzniku této knihy a jejích úpravách pro české vydání, ale také obecněji o feminismu a společnosti ve Skandinávii.

26. 3.

Praha / V 19 hodin se Pražském literárním domě uskuteční prezentace antologie VERSschmuggel / Překladiště (nakladatelství Protimluv, Wunderhorn). V létě 2018 se na překladatelské dílně setkalo šest českých a šest německých básníků a básnířek. Výsledkem jejich spolupráce je antologie, která přináší básně těchto autorů v obou jazycích. Knihu uvede jeden z jejích editorů Jonáš Hájek. Večer je zároveň oslavou dvaceti let portálu Lyrikline.org. Pozvání přijali Birgit Kreipe, Pavel Kolmačka, Božena Správcová, Mirko Kraetsch, Kathrin Janka, moderuje Josef Straka.

Praha / Od 19.30 proběhne v kavárně Fra první večer nového cyklu, kde „stará jména objevují nová jména“. Jaromír Typlt zde uvede básníka Lukáše Sedláčka. Po vyučení truhlářem v Olomouci pracoval v oboru, později také jako údržbář v domově důchodců, obsluha kotelny, prodejce pánské konfekce, dělník v automobilce. Vystudoval Houslařskou školu v Lubech u Chebu, tamtéž se stal učitelem odborného výcviku. Od roku 2008 má samostatnou kytarářskou praxi v Olomouci, kde žije s manželkou a synem. Své první básnické texty publikoval na literárních serverech (Písmák, Totem) mezi lety 2011 a 2016. Časopisecky své básně otiskl v Tvaru, Hostu a Welesu. Jako redaktor působil v „občasníku pro literárně-kulturní degustátory“ Lžička v šuplíku, při katedře bohemistiky FFUP v Olomouci. Knižně debutoval v roce 2017 sbírkou Stará víska.

27. 3.

Praha / V 17 hodin zavítá do pobočky MKP Korunní spisovatel Marek Toman, aby zde přečetl ukázky ze svého „vinohradského románu“ Neptunova jeskyně, jehož recenzi naleznete na webu Literárních novin (ZDE). Autorské čtení z knihy, v níž kamenný Neptun z Grébovky ožívá a prochází citovými vztahy na pozadí proměn Vinohrad od konce 19. století až po současnost, bude spojené s projekcí dobových fotografií.

Kladno / Od 17.30 nabídne Středočeská vědecká knihovna v Kladně se spisovatelkou Ivou Pekárkovou, která zde představí svůj nový román Třísky, který je psaný podle skutečného příběhu jedné statečné ženy. A nese v sobě prvky investigativní reportáže. Odhaluje nečekaná zákoutí života lidí s postižením a čtivou formou podává zprávu o málo známých aspektech činnosti českých zastupitelských úřadů, cizinecké policie i justičního aparátu. Šárka, obyčejná dívka z malého města v Sudetech, ve dvaadvaceti letech po nehodě ochrnula. Rozhodla se ale, že se nepromění v bezmocnou zapšklou chudinku. Manžel ji opustí, ona sama vychová syna. A objeví, že i paraplegik může mít skvělý sex. Po rozchodu s partnerem, který ji využíval, se rozhodne, že s chlapama už nechce nic mít. Pak se ale internetově zamiluje do Pákistánce Tabishe a život nabere nečekané obrátky.

Praha / V 18 hodin se v Domě čtení podělí s posluchači o své vzpomínky na začátek roku 1989 Petr Placák, který patřil ke klíčovým postavám českého literárního undergroundu, publikoval v samizdatu a organizoval mnoho protikomunistických demonstrací. V roce 2008 získal cenu Magnesia Litera za knihu Fízl – rozsáhlý knižní esej věnovaný době komunistického režimu založeného na plošném fízlování. Autor při jeho psaní vycházel z dobových úředních materiálů Státní bezpečnosti, které konfrontoval se svými vzpomínkami, poznámkami a texty, které úřední zprávy, v mnoha ohledech omezené, doplňují, poopravují či vyvracejí.

Praha / Od 18 hodin se v Restauraci Tbilisi bude konat pod záštitou velvyslankyně Gruzie v České republice Mariam Rakviashvili slavnostní uvedení českého vydání knihy Hlava mého otce (přeložil Libor Dvořák, nakladatelství Dokořán 2018) od gruzínské autorky Jeleny Bočorišvili. Zázračná mast, strom uprostřed místnosti, cirkusová břichomluvkyně... ale i válečný nedostatek, Stalinovy pomníky a mizení lidí ve věznicích tajné policie – to je Gruzie v textech Jeleny Bočorišvili. Ty se vyznačují šíří postav a dějů, zároveň jsou však komponovány velmi sevřeně, a proto bývají označovány jako „stenografické romány“. Jelena Bočorišvili nezapře svou původní profesi sportovní novinářky a dokáže doslova na pár desítkách stran zobrazit i několik generací typických gruzínských rodin i s kavkazským koloritem. Ve všech čtyřech vybraných stenografických románech (Hlava mého otce, Opera, Sověti, Faina) se projevuje autorčina charakteristická poetika, pro niž je příznačný lyrizovaný slovník, výrazné postavy a snová atmosféra, jež je však narušována syrovým popisem totalitní skutečnosti.

Praha / V 19 hodin nabídne Knihovna Václava Havla třetí večer autorských čtení tvůrců nominovaných v některé ze sedmi kategorií výročních knižních cen Magnesia Litera 2019. Tentokrát vystoupí Kamil Bouška se sbírkou Inventura (poezie), Petr Gajdošík s monografií František Vláčil. Život a dílo (objev roku), Tomáš Sedláček s knihou Druhá derivace touhy (publicistika) a Tereza Semotamová s románem Ve skříni (próza). Uvádí Pavel Mandys z pořádajícího spolku Litera.

Hořovice / Od 19 hodin proběhne v Klubu Labe 1. večer cyklu „Poezie ve středu“, na kterém vystoupí Olga Stehlíková, Milan Ohnisko (a jejich společný projekt Jaroslava Oválská). Hudbou doprovodí Vladimír Čáp, úvodní slovo pronese Jitka N. Srbová.

28. 3.

Praha / Od 15.30 se v dolním přednáškovém sále Ústavu pro českou literaturu AV ČR bude konat prezentace dvou posledních svazků edice Teoretická knihovny (nakladatelství Host) v její nové organizační podobě. Literární historik a teoretik Jiří Trávníček představí antologii polské sociologie literatury Za textem. Současnou teorií dětské literatury se bude zabývat Jana Segi Lukavská, editorka antologie Dítěti vstříc. Hlavní část programu (od 16.30) potom tvoří panelová diskuze na téma literatura pro děti a mládež, které se zúčastní Jana Čeňková (literární vědkyně zaměřující se na literaturu pro děti a mládež, bývalá předsedkyně České sekce IBBY), Radek Malý (básník, autor knížek pro děti, překladatel a literární vědec) a Jana Segi Lukavská.

Hradec Králové / V 17 hodin nabídne Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové setkání s několika autory velkočtvrtečních titulů. Pozvání přijali MUDr. Marek Hilšer, Lenka Horňáková-Civade, Vítězslav Kremlík, René Nekuda, Pavol Rankov a Obonete S. Ubam.

Praha / Od 17 hodin se v sídle nakladatelství Meander uskuteční Podvečer s nakladatelkou na téma Jak vzniká krásná dětská kniha. Zajímá vás, jak to chodí v malém nakladatelství dětské literatury? Jak se vybírají vhodné tituly a k nim ti správní ilustrátoři? Jaké knihy mají (nejen) komerční potenciál a jaká je budoucnost dětské literatury v digitální době? Na otázky odpoví dětem i dospělým Iva Pecháčková, nakladatelka s dlouholetými zkušenostmi z oboru.

Praha / V 18 hodin zavítá do Goethe-Institutu německá novinářka a spisovatelka Denise Linke, aby zde představila svou knihu Dost dobře nenormální (přeložila Marie Voslářová, nakladatelství Paseka, Pasparta). Autorce ve dvaadvaceti letech jí diagnostikovali Aspergerův syndrom, o tři roky později také ADHD. Tehdy založila časopis N#mmer pro lidi s autismem a ADHD. O svých zkušenostech napsala v roce 2015 knihu, která právě vychází v češtině. Večerem provede Petr Třešňák z magazínu Respekt, známý také svým psaním o autismu. Zúčastní se překladatelka Marie Voslářová a knihu pokřtí speciální host. Ukázky z knihy přečte autorka sama a herec Jiří Suchý z Tábora.

Ostrava / Od 18 hodin se bude v Antikvariátu a klubu Fiducia konat první večer z čtvrtletního cyklu literárních čtení DEBUTY, jenž bude věnován výhradně autorům výjimečných básnických a prozaických debutů, případně vynikajících druhých knih, které jsou vždy vnímány jednak optikou prvotin, jednak jako důležitý tvůrčí předěl. Na prvním večeru vystoupí básníci Jan Škrob a Pavel Zajíc, kteří představí své druhé sbírky Reál, respektive Peníze. Jejich druhotiny jsou literární kritikou i čtenáři ceněny především pro jejich výrazný, kritický a zároveň autentický způsob reflexe soudobého světa. Vystoupení obou básníků bude doplněno o audiovizuální produkci. Večerem provázejí Iva Málková a Roman Polách.

Praha / V 19 hodin proběhne v kavárně a čajovně U Božího mlýna křest knihy Lawrence Ferlinghettiho Výlevy Nářky Smích (přeložil Luboš Snížek, nakladatelství Maťa). Básně zarecitují překladatel a autor doslovu Luboš Snížek a členové Sboru břežanských kastrátů, kteří na závěr také zazpívají. Knihu, jež vyšla jako 30. svazek edice Bouře a kterou ilustrovala Adriana Rohde Kabele, pokřtí Viktor Hait. Na podzim pak nakladatelství Maťa připravuje vzpomínkovou koláž Chlapec, která vyšla v originále k autorovým stým narozeninám.

Praha / Od 19 hodin nabídne Kavárna Liberál literární večer věnovaný severské krimi. Švédský spisovatel Mons Kallentoft v Praze představí desátý román ze série o Malin Forsové Vůně ďábla, který právě vychází v českém překladu. Spolu s autorem Michalem Sýkorou, jehož příběhy o vrchní komisařce Marii Výrové si získaly oblibu na poli knižním i televizním, bude debatovat například o tom, co trápí švédské a české detektivní hrdiny, s čím se naopak potýkají krimi spisovatelé, jaká specifika má detektivní žánr na Severu a u nás a zda fenomén severské krimi potrvá i nadále. Moderuje Tomáš Kaplan Fojtík.

30. 3.

Praha / Na scéně Divadla Komedie (Městská divadla pražská) bude mít v sobotu 30. března premiéru inscenace Stručné dějiny Hnutí – divadelní adaptace stejnojmenného románu Petry Hůlové o převýchově mužů v nedaleké budoucnosti, v němž autorka satirickým a kontroverzním způsobem zpracovává aktuální debaty o sexismu a dovádí ad absurdum extremismus a tupý biologismus. Inscenace, jež vznikla v koprodukci s činohrou Státního divadla Norimberk a kterou režíruje Armin Petras, se hraje v českém, německém a anglickém jazyce s českými a německými titulky. Více ZDE.

Praha / V ústřední pobočce Městské knihovny v Praze proběhne v sobotu 18. Islandský den, jehož program pamatuje jak na milovníky knih severských spisovatelů, tak na všechny světoběžníky, neboť literatura a cestování tvoří dvě hlavní linie, které osmnáctý ročník provázejí a vzájemně se zde prolínají. O své cestovatelské zážitky se přijdou podělit prostřednictvím slova a obrazu spisovatelka a baťůžkářka Saša Ryvolová, novinář a fotograf Pavel Dobrovský a námořník a dobrodruh Rudolf Krautschneider. Současnou islandskou literaturu v českých překladech nám představí Barbora Grečnerová a Marie Voslářová, redaktorky nezávislého internetového portálu iLiteratura.cz. Při té příležitosti Helena Březinová spolu s Janem Burianem zavzpomínají na Helenu Kadečkovou a její vztah k Islandu. Pavel Vondřička se posluchače pokusí naučit správně používat islandská jména v češtině a Jan Sucharda představí svoji poslední knihu Setkání – povídky z Islandu, jejíž ukázku přednese Michal Švec ze spolku Skandinávský dům. Hlavním islandským hostem se stane spisovatel, hudebník a vydavatel Aðalsteinn Ásberg Sigurðsson, který se nejprve bude věnovat soudobé islandské literatuře a poezii z pohledu čtenáře, spisovatele, vydavatele i bývalého předsedy Svazu spisovatelů. Svoji krátkou přednášku proloží recitací nejen své tvorby, ale i básní úspěšné autorky Sigurbjörg Þrastardóttir. Ukázky si návštěvníci budou moci poslechnout jak v originále, tak v překladu Marty Bartoškové.

Praha / Od 19.30 proběhne v A studiu Rubín literární večer s názvem „Návraty do Rubínu“. Svatava Antošová se v Rubínu představila v osmdesátých letech v rámci legendárního básnického pořadu Zelené peří. Nyní bude na témže místě číst ze stejnojmenného almanachu, ale performativně představí také svou nejnovější skladbu Přelet nad čapím hnízdem. Její host, Václav Kahuda, přečte z Příběhu o baziliškovi a Exhumace – novel vydaných v devadesátých letech.

 

NOVÉ (AUDIO)KNIHY

Výlevy Nářky Smích (nakladatelství Maťa) je zatím poslední sbírka Lawrence Ferlinghettiho z roku 2014. Knížka možná skromná co do počtu stran, bohatá však co do obsažnosti sdělení – na to jsme ostatně u tohoto básníka zvyklí. České vydání knihy vychází u příležitosti 100. narozenin autora. S doslovem Luboše Snížka, který napsal zasvěcený Ferlinghettiho portrét i pro Literární noviny – přečíst si jej můžete na našem webu (ZDE).

OTČE POSLEDNÍ NÁŠ

Otče náš, jenž umíš na nebesích

odsvěť si jméno své

než vše se změní

Přijď a odejdi království tvé

nebuď vůle tvá

jako v nebi není, tak i na zemi

Chléb náš vezdejší dejž nám dnes

ale aspoň třikrát denně

A neuveď nás v pokušení

moc často ve všední dny

Ale zbav nás od zlého

jež zůstane-li nevysvětleno

je s královstvím tvé moci a slávy

ámen!

Nový román známého publicisty a spisovatele Aleše Palána s názvem Miss Exitus (nakladatelství Prostor) zavádí čtenáře do prostředí domácího hospice. Ema, pracovnice domácího hospicu, který poskytuje péči umírajícím klientům v jejich domovech, zažívá během jediného dne několik zásadních životních zvratů. Po rozchodu se svým přítelem míří neplánovaně k umírající klientce paní Neomytkové a jejímu psychicky labilnímu synu Borisovi. Stará paní není jen pacientka, ale zná také tajemství propojující obě rodiny, které Emě až doposud zůstávalo skryté. Mladou ženu zaměstnává nejen starost o umírající, v patách je jí neustále studentka Zuzana, která si jako místo svého studijního projektu vybrala právě domácí hospic a jeho klienty. Ani Boris není Emě v péči o matku nápomocný, zvlášť když odejde z domu, a místo něj se přede dveřmi objeví policie… Aleš Palán citlivě zachycuje situace kolem odchodu nevyléčitelně nemocného člověka, poutavě a do hloubky odkrývá psychiku ženy procházející náročným životním obdobím a zároveň vedle existenciálních problémů odkrývá i ty celospolečenské, jako je dědictví komunismu či privatizace a „podnikání“ v devadesátých letech.

Měsíční povídky, respektive mikropovídky, které Patrik Linhart píše od roku 1994, dosud vyšly v pěti knižních výborech. Nyní vychází pod názvem Jáma a rypadlo (nakladatelství Paper Jam) šestý. Šachty, ženy, hospody…, poesie pro každý den. A když je toho „Severu“ příliš, šup do Brna, na Žižkov nebo rovnou do Transplutonie. Meditace o životě, o dětech, o psech, vše psané s humorem, který nešetří nic a nikoho, včetně autora. Myslíte si, že jste jako na poušti, že vás nikdo neslyší? Ne, nejste sami, Linhart je jedno velké ucho a slyší, o čem sní ženy i muži – o škubánkách, o holkách ve spacáku, o rozlévání piva hvězdám…, dokonce ví i o Terminátorovi a jeho silikonových čtyřkách. Všichni máme škorpiony v krvi a nic tak neuklidní, jako nechat si proletět mozkem těžkotonážní Linhartovo rypadlo. A netřeba se bát, že nás to rozseká, všechna sprostá slova jsou vypípaná. Skoro.

Jen málo českých spisovatelů dokázalo dát svým příběhům tak hutnou a působivou atmosféru jako Jaroslav Havlíček, nejvýznamnější představitel tuzemského psychologického románu 20. století. Právě pro znepokojivý spodní proud, kterým autor podemílá životy postav, se dodnes od jejich osudů nedovedeme odtrhnout. Platí to bezezbytku i pro román Neviditelný, v němž Jaroslav Havlíček rozehrál velmi osobitou variaci příběhu vzestupu a pádu ctižádostivého selfmademana – inženýra Petra Švejcara. Nyní v Radioservisu vychází nahrávka jeho loňské rozhlasové dramatizace, na které se herecky podíleli Petr Lněnička, Klára Suchá, Jaromír Meduna, Libuše Švormová, Eliška Zbranková.

Audioknižního vydání (pouze v digitálním formátu MP3) se dočkal i nový román Salmana Rushdieho Zlatý dům v překladu Davida Petrů, který pro vydavatelství Audiotéka načetl Lukáš Hlavica. Do luxusní newyorské čtvrti SoHo se stěhuje Nero Golden, bohatý a mocný magnát s tajemnou minulostí. S hrdostí sobě vlastní si přivlastnil jméno šíleného římského císaře a všechno na jeho zjevu je majestátní, od oblečení, aut až po výběr whiskey. Přítomnost jeho rodiny budí v okolí přirozeně mnoho otázek – kdo je Nero Golden a odkud přišel? Vypravěč příběhu, mladý filmař, se chce o Goldenovi dozvědět víc. A především, natočit o něm a jeho rodině dokumentární film. Mnohovrstevnatý příběh plný dějových odboček se spoustou popkulturních narážek časově rámuje období vlády Baracka Obamy a reflektuje volbu nového prezidenta. Proto je v Americe označována za „první velký román trumpovské éry“, případně za „Velkého Gatsbyho nové doby“.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

plakat

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB