Knižní veletrh v Lipsku podruhé: Pocta Milanu Kunderovi


Druhý z nultých dní (20. březen) začal tiskovou konferencí v kongresovém centru lipského výstaviště. Témat bylo hned několik, mezi ta obecnější patřil všeobecný zájem o podporu četby – dodejme, že paralelně s knižním veletrhem v Lipsku probíhá literární festival Leipzig liest, tedy Lipsko čte – i o podporu literátů a jejich děl, kterým je třeba především zajistit pozornost trhu. Takovou šancí je právě Lipský knižní veletrh.

Socha Davida Černého Quo vadis zobrazuje trabant na nohách a symbolizuje hromadný exodus východních Němců přes velvyslanectví západního Německa v Praze roku 1989. Foto: Eliška Dubcová

 

Tiskové konference se zúčastnili jednatel veletrhu Martin Buhl-Wagner, primátorka a vicestarostka města pro kulturu Skadi Jennicková, ilustrátor a tvůrce animovaných filmů českého původu Peter Sís, generální ředitel Svazu německých knihkupců Alexander Skipis, český ministr kultury Antonín Staněk a ředitel Lipského knižního veletrhu Oliver Zille. Role moderátorky připadla Julii Lückové, tiskové mluvčí veletrhu.

Hovořilo se mimo jiné o situaci literatury po roce 1989. Téma přeskládání politických systémů i systému celoevropského po pádu totalitních socialistických zřízení v Evropě je totiž leitmotivem nového dílčího programu Lipského knižního veletrhu The Years of Change 1989–1991. Mittel-, Ost-, und Südosteuropa 30 Jahre danach (The Years of Change 1989–1991. Střední, východní a jihovýchodní Evropa 30 let poté). Projekt vznikl ve spolupráci se Spolkovým ústředím pro politické vzdělávání a slovy jejího prezidenta „nás zde mají především spisovatelé jakožto citliví doboví svědci přítomnosti a seismografy budoucnosti obohatit svými nevšedními perspektivami.“

Významným tématem přirozeně bylo hostování České republiky, která s sebou letos přivezla nebývale vysoký počet autorů i knižních titulů. Čeští autoři se zde představí při 130 setkáních se čtenáři, program je však širší, nicméně vždy úzce souvisí s literaturou – kromě koncertu Kafka Bandu, zhudebňujícího texty Franze Kafky, budou moci návštěvníci v rámci cyklu Čeští mistři zhlédnout i filmová zpracování českých klasik: čekají na ně Čapkův Krakatit a Haškův Dobrý voják Švejk. Konečně i doprovodná výstava Karla Cudlína Tváře české literatury zachycuje tváře soudobých autorů.

I výtvarné umění si na veletrhu našlo své místo; bude to současně první místo, kde se návštěvníci setkají s českou kulturou. V hlavní, prosklené hale, byla v přízemí pro účely veletrhu umístěna plastika Davida Černého Quo Vadis, již vytvořil pod tíhou dojmů z exodu občanů NDR, jimž se podařilo dostat se na půdu pražského spolkového velvyslanectví, a tím do západní části válkou rozštěpené vlasti. Předfestivalové prezentaci byl přítomen i sám autor, který diskutoval s Jürgenem Reichem z Fóra soudobých dějin Lipska (Zeitgeschichtliches Forum Leipzig), kde se socha v současné době nachází. Její bronzovou kopii najdete v Lobkovickém paláci.

Také český národní stánek, oficiálně otevřený 21. března ve 12 hodin, se může pyšnit funkčním, a přesto líbivým propojením designu a literatury. Jeho autor, architekt Martin Hrdina, se nechal inspirovat mottem českého hostování v Lipsku, jímž je „Ahoj Lipsko!“, které v anglosaském jazykovém prostoru odkazuje k mořeplavbě.

Vedle stánku se nachází trojbarevný dřevěný amfiteátr-loď, který bude sloužit ke čtením, na jeho „stěžních“ visí vlajky se jmény českých autorů a barvy, které Hrdina použil, vycházejí z kombinace vlajek české a lipské, k nim je připojena černá, barva textu. Zajímavá je také typografická práce s písmenem E, která autor připodobnil symbolům na zarovnání textu. Stejným způsobem jsou v dalším rozměru koncipovány i knihovny-odpočívárny, které z jedné strany slouží jako police, z druhé pak díky vnořeným křeslům skýtají prostor k odpočinku. Zajímavých prvkem je „pocta Milanu Kunderovi“ u příležitosti jeho brzkých devadesátých narozenin, výstavní stěna sestávající z textové a obrazové koláže reflektující Kunderovu tvorbu a překlady jeho děl.

O závěr předvečera veletrhu se opět postaral Kafka Band, tentokrát v lipské Schaubühne Lindenfels, ve které se v dalších dnech také uskuteční promítání zmiňovaných českých filmů.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB