Knižní veletrh v Lipsku nabízí čtení, koncerty i diskuse o aktuálních tématech


Ve dnech 21. až 24. března se koná Lipský knižní veletrh, kde bude Česká republika hostující zemí. Představí se zde 70 nových překladů z české literatury, hlavními tématy více než 130 akcí obsažených v programu hostující země budou česká literatura v Německu, česko-německé vztahy a perspektivy generace mladých autorů a literární zpracování vývoje po roce 1989.

Koncept národního stánku České republiky od architekta a grafického designéra Martina Hrdiny.

Veletrhu se zúčastní celkem 55 zástupců české literární scény – mj. Michal Ajvaz, Bianca Bellová, Petr Borkovec, Tereza Boučková, Radka Denemarková, Sylva Fischerová, Renáta Fučíková, Jiří Hájíček, Petr Hruška, Pavel Kohout, Jan Novák, Sylvie Richterová, Marek Šindelka, Petr Stančík, Jáchym Topol, Kateřin Tučková nebo David Zábranský. Jaroslav Rudiš obdrží Cenu literárních domů a zároveň je se svým prvním německy psaným románem Winterbergs letzte Reise (Winterbergova poslední cesta) nominován na Cenu lipského knižního veletrhu 2019.

Hostující země bude nepřehlédnutelná už při vstupu do skleněné haly: návštěvníci zde uvidí objekt výtvarníka Davida Černého, který představuje trabant na lidských nohách a nese název Quo Vadis. Socha je věnována létu roku 1989, kdy čtyři tisíce východních Němců obsadilo tehdejší západoněmecké velvyslanectví v Praze, dříve, než obdrželi politický azyl: odcestovali a zanechali za sebou pouze své trabanty.

Česká republika nabídne během Lipského knižního veletrhu koncerty, filmové prezentace, četná čtení, scénická představení a diskuse. Například 20. března vystoupí v kině Schaubühne Lindenfels Jaroslav Rudiš se svou skupinou Kafka Band. Jedna z diskusí se jmenuje Literatura ve výjimečné situaci s Radkou Denemarkovou, která se uskuteční 21. března, o dva dny později se uskuteční rozprava Vize v čase krize – Evropa s Jiřím Přibáňem.

V nových překladech z češtiny do němčiny bude představeno 33 románů, 10 básnických sbírek, pět populárně naučných knih, tři knihy pro děti a mládež, dva komiksy, dva divadelní antologie a klasici české literatury, například překlady děl Karla Hynka Máchy, Karla Poláčka, Vítězslava Nezvala, Jiřího Weila, Vladimíra Holana a Josefa Váchala.

Je mezi nimi také několik autorů, kteří jsou již v Německu známí, jako Radka Denemarková, která představí svou knihu Ein Beitrag zur Geschichte der Freude/Příspěvek k dějinám radosti (Hoffmann und Campe), či Jáchym Topol s novým románem Ein empfindsamer Mensch/Citlivý člověk. Kromě toho přijede do Lipska také Pavel Kohout, který bude prezentovat svou knihu Aus den Tagebüchern eines Europäers (Osburg Verlag 2019) a zahájí výstavu o svém životě a díle v lipském Literárním domě Haus des Buches.

Na festivalu bude také prezentována česko-německá antologie VERSschmuggel / Překladiště, která vychází ve spolupráci ostravského nakladatelství Protimluv a heidelberského nakladatelství Wunderhorn. Přináší výsledky vzájemné spolupráce během třídenní překladatelské dílny VERSschmuggel, kdy dvojice českých a německých básníků a básnířek za pomoci tlumočníků pracovaly na překladech textů svých básnických partnerů.

Ve dnech 22. a 23. března se v Lipsku a v Halle uskuteční tři básnické večery všech dvanácti zúčastněných českých a německých básníků, kterými jsou: Milan Děžinský a Steffen Popp, Pavel Kolmačka a Nadja Küchenmeister, Pavel Novotný a Léonce W. Lupette, Jan Škrob a Tom Bresemann, Božena Správcová a Birgit Kreipe a Marie Šťastná a Carl-Christian Elze.

Několik doprovodných akcí připravil Česko-německý fond budoucnosti. Patří mezi ně i ebata nazvaná Z jiného úhlu pohledu. Němci a Češi mezi slovy, obrazy a aktivním občanstvím, která se koná 23. března. Ředitelé Fondu budoucnosti, Petra Ernstberger a Tomáš Jelínek, budou se spisovatelem Jaroslavem Rudišem, laureátem Česko-německé novinářské ceny 2018, diskutovat o tom, jakou jakou moc má občanská společnost, pokud jde o vzájemné porozumění Čechů a Němců a proč právě dnes, v době, kdy naše společnosti rozdělují všemožné dělící linie, musíme podporovat dobrý žurnalismus a aktivní občanství.

Více se dozvíte ZDE.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

plakat

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB