U Horkých v Libni má nově pamětní desku Bohumil Hrabal


U Horkých je jedna z posledních starých libeňských hospod, kam chodíval i Bohumil Hrabal. Ve stejné restauraci se k poradám a posezení scházejí také lidé z nakladatelství 65. pole, které sídlí v nedaleké v ulici Na Žertvách, v které měl ateliér Hrabalův přítel Vladimír Boudník.

Odhalení pamětní desky Bohumila Hrabala v hostinci U Horkých. Foto: 65 pole

 

Propojení s Hrabalem, a to nejen geografické, přimělo nakladatele Tomáše Brandejse a jeho kolegy Víta Kalába a Milana Starého k instalaci pamětní desky.

Slavný český spisovatel v jednom ze svých vrcholných děl, knize Vita nuova, vzpomíná očima své ženy na léta strávená v Libni. Popisuje zde i hospodu U Horkých, kam „už od rána svítilo slunce“ a kam se Hrabal vypravoval o jednodenní dovolené v obleku, aby pokračoval v poetických toulkách do dalších podniků a kochal se „třpytícími se pípami ve slunci a řízností nápojů“.

„8. března na MDŽ (datum bylo zvolené záměrně i jako pocta jeho ženě Pipsi) uspořádalo 65. pole v hospodě happening s hudbou a četbou Hrabala zakončené slavnostní instalací obrazu s textem ze zmiňované knihy. Nyní zdobí interiér a propojuje současnost s minulostí. Kdo nevěří, ať tam běží,“ říká nakladatel Tomáš Brandejs.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB