O cenu Magnesia Litera letos usiluje nejvíc knih za celou její historii


Ilustrační foto: Pixabay, Pexels Po mimořádném ročníku, který v roce stoletého výročí založení Československa připomněl, jak úzce je česk(oslovensk)á státnost propojena s literaturou a slovesnou kulturou, se ceny Magnesia Litera v osmnáctém roce své existence opět soustřeďují na českou knižní současnost.

 

Neplánovaným, ale v jistém smyslu symbolickým vyvrcholením bylo loni vítězství knihy Erika Taberyho Opuštěná společnost, která analyzovala podstatné okamžiky a tendence české politiky v minulosti a konfrontovala je s aktuálním politickým děním. Taberyho práce nominovaná v kategorii Litera za publicistiku se setkala s mimořádným zájmem čtenářů a dosáhla rekordního prodeje ze všech knih, které kdy v cenách Magnesia Litera zvítězily. Bestsellerem kniha byla již před vyhlášením nominací (od srpna do konce února se prodalo přes 20 tisíc výtisků), v následujících měsících se tyto prodeje zdvojnásobily a Opuštěná společnost se stala jednou z nejprodávanějších českých knih loňského roku s celkovým počtem více než 45 tisíc prodaných výtisků.

Mimořádný procentuální nárůst zaznamenala vítězná kniha kategorie Litera za prózu: novely Josefa Pánka Láska v době globálních klimatických změn se od vydání za 12 měsíců prodalo pouze necelých 400 výtisků, zatímco po nominacích do konce roku dalších téměř 3 000 výtisků. Vítězství v kategorii Litera za knihu pro děti a mládež se projevilo i v případě autora klukovského příběhu z válečného Terezína Transport za věčnost Františka Tichého: podle nakladatelství Baobab autor díky ceně absolvoval neobvykle vysoké množství debat a čtení a ocenění přitáhlo pozornost i k ostatním aktivitám, které podniká s dětmi z Přírodní školy (knihy se celkem prodalo 2 300 kusů, z toho více než polovina po vyhlášení nominací).

Struktura hlasování se také v letošním roce přidrží stávajícího modelu: o hlavní ceně Magnesia Litera – Kniha roku a také o nadžánrové kategorii DILIA Litera pro objev roku bude rozhodovat třísetčlenný sbor hlasujících, který tvoří lidé všech profesí knižní branže: knihkupci, knihovníci, redaktoři, kritici, pedagogové i samotní autoři, samozřejmě s vyloučením těch, u nichž by mohl nastat střet zájmů. O nominacích a vítězích jednotlivých kategorií rozhodují odborné pětičlenné poroty. Předsedkyní poroty se nově stala spisovatelka Iva Procházková. Porotci kategorie Magnesia Blog roku jsou básnířka Kateřina Rudčenková, historik a scenárista Pavel Kosatík a básník, překladatel a autor knih pro děti Radek Malý.

Slavnostní ceremoniál budou opět společně moderovat Daniela Písařovicová a Jiří Havelka. Večer bude 7. dubna od 20.20 vysílat přímým přenosem kanál ČT Art a cenám Magnesia Litera bude zasvěcen i předchozí zpravodajský pořad Události v kultuře. Ještě předtím program ČT1 odvysílá animované trailery všech nominovaných knih v devíti „minipořadech“ denně od 29. března do 6. dubna vždy v cca 20.00 hodin. Nominovaní autoři budou mít možnost představit své knihy na čtyřech veřejných, zdarma přístupných autorských čteních, která budou probíhat v Knihovně Václava Havla (Ostrovní 13, Praha 1).

Letošní ročník byl obeslán 412 přihláškami ze 112 nakladatelství či jiných subjektů (univerzity, obce, muzea či soukromé osoby), což je o 31 více, než kolik bylo přihlášeno v loňském ročníku; a nový rekord soutěže. Nejpočetněji je obeslána Litera za prózu se 92 tituly, což je také kategorie, kde došlo k největšímu nárůstu počtu přihlášek (o 18 více oproti loňsku). Číslo zároveň není konečné, porotci si mohou vyžádat další tituly, které mezi přihláškami postrádají – jak také již někteří učinili.

Pro Cenu čtenářů bude k dispozici 40 tisíc pohlednic v knihkupectvích, knihovnách, školách či kavárnách. Aby byl jejich hlas platný, musejí čtenáři uvést knihu, která poprvé vyšla v roce 2018 a tou knihou musí být původní česká beletrie – tedy próza, poezie, publicistika nebo kniha pro děti. Hlasovat lze i elektronicky prostřednictvím internetových stránek www.magnesia-litera.cz a www.kosmas.cz, a to až do 31. března.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

plakat

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB