Asociace spisovatelů má nové vedení


 

Básník, fotograf a nový předseda Asociace spisovatelů Ondřej Lipár. Foto: Adéla KudrnováProfesní organizace Asociace spisovatelů si na prosincové členské schůzi v Brně zvolila nové vedení. Třem členům výboru AS vypršel dvouletý mandát, proto ke dvěma stávajícím členům, básníkům Vítu Janotovi a Ondřeji Lipárovi, byli nově zvoleni básnířka Iveta Svobodová (publikující pod pseudonymem Ingrid Artezz), prozaička Ivana Myšková a básník Jonáš Hájek. Ondřej Lipár zároveň vystřídal ve funkci předsedy spolku prozaika Václava Kahudu.

 

Nový výbor se shodl na vstupu Asociace spisovatelů do mezinárodní federace autorských profesních organizací European Writers’ Council, která zastupuje na 150 tisíc autorů a překladatelů ve 44 autorských sdruženích působících ve 34 zemích. Česká republika mezi nimi zatím nebyla. „Je namístě to napravit,“ říká nový předseda AS Ondřej Lipár. „Výměnu zkušeností s podobnými organizacemi v zahraničí považuji za vysoce přínosnou – někdy nám srovnání s kolegy z jiných evropských zemí může pomoci najít řešení otázek, které pálí české autory ve vztahu ke státu nebo k nakladatelům.“

 

Mezi další plány Asociace spisovatelů patří příprava 2. ročníku konference Sjezd spisovatelů na rok 2020, koncepce vzdělávacího cyklu pro střední školy či pokračování fungujících projektů, jako jsou autorská čtení Spisovatelé do knihoven, překladatelská dílna VERSschmuggel/Překladiště či série debat ve Skautském institutu.

 

Asociace spisovatelů patří mezi stávajícími tuzemskými literárními organizacemi nepochybně k těm, o nichž je – alespoň v poslední době – nejvíce slyšet. Ne všechny její kroky se však u veřejnosti setkávají s pozitivním ohlasem. V loňském roce prokázala AS české literatuře trochu medvědí službu nepříliš podařeným protestem proti účasti Karla Gotta v rámci programu Rok české kultury v Lipsku 2019 (dopis adresovaný Martinovi Kraflovi, programovému koordinátorovi Moravské zemské knihovny v Brně pro dotyčný projekt, a podepsaný nejen členy AS koncipovala Petra Hůlová).      

 

Profesní organizace Asociace spisovatelů vznikla v roce 2014, o rok později uspořádala pod názvem Sjezd spisovatelů 2015 konferenci, která se věnovala vztahu literatury a společnosti, situaci a možnostem české prózy a poezie v kontextu tuzemské kulturní politiky. Iniciovala také vznik Českého literárního centra.

 

Ondřej Lipár (*1981) se narodil a žije v Praze. Na Fakultě sociálních věd UK vystudoval marketingovou komunikaci a PR a mediální studia. Pracuje jako novinář a fotograf. Jeho první sbírka Skořápky (vyd. Klub rodáků a přátel Kutné Hory) vyšla v roce 2004, druhá sbírka Komponent (nakl. Fra) o deset let později.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

plakat

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB