Víkend s fejetonem č. 13


 

fejeton ilustracePoděkování jedné staré paní. Bydleli jsme dříve v rozděleném bytě (společný záchod, voda, tzv. výlevka ve společné předsíni). Dříve to nebylo nic neobvyklého. Se starou paní jsme se dostávali do křížku, častěji jsme ale spolu vycházeli a pomáhali si.

 

 

 

Pro paní bylo příznačné, že když si zatopila v kamnech, usedla k rozhlasovému přijímači a hodiny poslouchala stanici tehdy zvanou VKV, kde se hodně četlo. Stalo se, že již v nerozděleném bytě jsem si vzpomněl na starou paní při pohledu na rádio. Zapnul ho a naladil dnešní nástupnickou stanici – Vltava. Běžel tehdy pořad Kurzivou, dnes se nazývá Esej (viz) a najednou jsem zjistil, že mne povídání ukolébalo do spánku. Když jsem se probudil, bylo po pořadu a tak jsem si musel na internetu vyhledat, co jsem to vlastně poslouchal. Byl to Týden s fejetony Jana Nerudy. Na to jsem si vzpomněl, když máme již třinácté pokračování Víkendu s fejetonem. Nejsme první ani poslední, kdo se tomuto žánru zvlášť věnuje a soustředí se na něj.

 

V pořadu jsem se mimo jiné dozvěděl, že Neruda napsal víc než 2000 fejetonů, podepsaných většinou značkou ve tvaru trojúhelníčku. Jejích prostřednictvím byl v pravidelném kontaktu se čtenáři. Chtěl vyhovět jejich potřebě rychle se něco dozvědět a zároveň se bavit. Tak to aspoň interpretovali autoři rozhlasového pořadu.

 

Také bylo řečeno, jaké měl tento český klasik fejetonu nároky na fejetonistu. Nejen, že musí přistupovat k tvorbě s proměnlivostí témat i přístupů, ale „musí být básníkem, filozofem, učencem, humoristou, kritikem, mužem plným citu, mužem zas skalného citu, ale ze všeho toho smí mít zas jen tak ždíbek, aby nenudil, aby nebyl jedno, tvárný… musí být sám mozaikou, jako jeho fejeton".

 

Jan Neruda měl velké nároky a jistě bude stát za to, abychom se jindy na něj a jeho tvorbu podívali zevrubněji.

 

 

Nabídka tohoto víkendu:

 

 

Sobota

 

 

Roman Žižlavský: Sněžný

 

Jindřiška Ptáčková: Hold tanci a tančícím dámám při těle zvlášť

 

 

Neděle

Markéta Šichtařová: Takový malý babišovský mýtus

 

Petr Žantovský: Jazykový Orwellistán II aneb Drahousek Zakaznik

 

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP