Víkend s fejetonem č. 11


 

fejeton ilustraceVíte co je entrefilet? Já to nevěděl a musel jsem se kolegy, který vystudoval žurnalistiku, ptát, co je to za žánr. Vysvětlil mi, o co kráčí a poznamenal, že se dnes již tento útvar nepoužívá.

 

 

 

Zde je encyklopedické vysvětlení: Entrefilet je krátký článek v novinách, od zbytku textu oddělený z obou stran čarou, podobný například fejetonu či rozhlásku. Jeho cílem je upoutat pozornost a autor se pod něj většinou nepodepisuje. Objevovat se začal v 19. stol.

 

Narazil jsem na tento útvar ve spojitosti s jedním z nejoblíbenějších českých fejetonistů Karlem Poláčkem (viz). Kdosi v jednom literárně - odborném článku (již nevím, ve kterém) popsal Poláčkovu tvorbu až vědecky, že psal ve formě entrefilet a že se jedná o „psychologii drobných věcí“. To je pravda. A drobná věc, může být ale i to, co člověka dožene až k sebevraždě. Tento případ psychologové a psychiatři vysvětlují, že se jedná o takzvanou poslední kapku. Ta bývá někdy až neuvěřitelně malichernou a drobnou záležitostí, za jiných okolností neškodnou. To je důvod, že zručný mistr pera dokáže i u malé věci v nás vyvolat uvědomění možné její hloubky v prostoru a čase naší reality, kdy každý prvek- element má svůj nenahraditelný význam.

 

Na fejetonu Karla Poláčka nazvaný Platit jako mourovaný, který je dnes rovněž aktuální, si přečtěme, jak „psychologii drobných věcí“ autor pojal a do slov přetvořil. Obvykle nás napadne, že tento výraz pochází od slova mour, že dotyčný platil, až byl úplně mourovatý – tady na prach nebo podle německého schwarz seine – být černý. Také může někdo platit, jako mouřenín – otrok. Nechme se poučit Karlem Poláčkem.

 

 

Nabídka tohoto víkendu:

 

 

Sobota

 

 

Karel Poláček: Platil jako mourovatý

 

Jindřiška Ptáčková: Vtipy, vtipnosti a mrazení v zádech

 

Roman Žižlavský: Jak jsem to zkoušel

 

 

Neděle

 

 

Markéta Šichtařová: Jak se to multikulturalismu nepovedlo

 

Petr Bílek: Ve stínu prosperity

 

Petr Žantovský: Poslancova zadnice a jiný bulvár

 

Martin Patřičný: Zrcadlo v lese

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP