Laureátkou alternativní Nobelovy ceny za literaturu je Maryse Condé


Maryse CondéNositelkou Nové ceny za literaturu, vyhlášené Novou akademií v reakci na krizi Švédské akademie a její rozhodnutí letos tradiční ocenění neudělit (naopak v příštím roce mají být laureáti dva), se 12. října stala prozaička Maryse Condé (*1937) z francouzské državy Guadeloupe v Karibském moři, považovaná za jednu z nejvýznamnějších představitelek frankofonní literatury 20. století. Předsedkyně poroty Ann Pålsson na oceněné spisovatelce – podle jejího mínění velké vypravěčce patřící do světové literatury – vyzdvihla mimo jiné fakt, že „popisuje ničivý vliv kolonialismu a chaos post-koloniální doby přesným a jedinečným způsobem“. Stejně jako v případě Nobelovy ceny za literaturu si laureátka ocenění převezme v prosinci a Nová akademie se poté rozpustí.

 

 

 

Čtěte také: Skandál kolem Nobelovek. Cena za literaturu nebude letos udělena

 

Nová akademie založená zhruba stovkou osobností švédské kultury nechala nejprve nominovat adepty na Novou cenu za literaturu švédské knihovníky. Z jimi vybraných 47 autorů a autorek poté veřejnost vybrala trojici finalistů, kterou doplnil čtvrtý finalista zvolený opět knihovníky. Vedle Maryse Condé se mezi finalisty probojovali Neil Gaiman, Haruki Murakami a Kim Thúy, světoznámý japonský prozaik a pravidelný kandidát na Nobelovu cenu za literaturu ovšem později odstoupil s tím, že se chce soustředit na své psaní a zůstat stranou pozornosti médií.

 

Maryse Condé se narodila 11. února roku 1937 v guadeloupské Pointe-à-Pitre, kde trávila své mládí, než v šestnácti letech odjela do Paříže studovat na Lyceu Fénelon a poté na Sorbonně. V roce 1960 se jakožto učitelka francouzštiny přemístila se svým tehdejším manželem do jeho rodné země Guineje. Po rozpadu manželství dále pobývala v Africe (především v Ghaně a Senegalu) se svými čtyřmi dětmi. Okolo roku 1970 se vrátila do Francie. V této době začala psát své první divadelní hry a v polovině 70. let zahájila svou kariéru prozaičky (její první román Heremakhonon vyšel roku 1976). Poté působila na různých univerzitách, nejprve ve Francii a počátkem 80. let v USA. V roce 1986 se po šestadvaceti letech vrátila na Guadeloupe. Její rozsáhlé, cenami ověnčené románové dílo dosud nebylo do češtiny přeloženo.

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB