Německá knižní cena 2018 má svou vítězku


 

německá knižní cena logoNovou laureátkou výročního literárního ocenění, udělovaného od roku 2005 Svazem německých knihkupců a honorovaného částkou 25 000 euro, se v pondělí 8. 10. 2018 stala německá spisovatelka Inger-Maria Mahlke (*1977) s románem Archipel (nakl. Rowohlt). Do soutěže bylo přihlášeno celkem 199 titulů, které vyšly od loňského října do letošního září v německých, rakouských a švýcarských nakladatelstvích. Loni tuto cenu získal rakouský prozaik a esejista Robert Menasse s románem Die Hauptstadt, jehož český překlad se chystá v příštím roce vydat nakladatelství Plus.

 

 

Hamburská rodačka a absolventka práv se specializací na kriminologii debutovala v roce 2010 románem Silberfischchen, druhý román Rechnung offen vydala v roce 2012. Se třetím románem Wie Ihr Inger-Maria-Mahlke-foto-Sascha-Erdmannwollt z roku 2015 postoupila do užšího finále Německé knižní ceny, kterou letos obdržela za svůj v pořadí čtvrtý román Archipel. Českého vydání se dosud žádná z jejích knih nedočkala, což by se snad nyní mohlo změnit.

 

O jejím vítězství rozhodla sedmičlenná porota ve složení: Christoph Bartmann (Goethe-Institut Varšava), Luzia Braun (ZDF), Tanja Graf (Literární dům Mnichov), Paul Jandl (nezávislý kritik), Uwe Kalkowski (literární blog „Kaffeehaussitzer“), Christine Lötscher (nezávislá kritička) and Marianne Sax (knihkupkyně). V poli poražených finalistů, kteří si odnesli finanční prémii 2 500 euro, zůstal kupříkladu českým čtenářům dobře známý spisovatel Maxim Biller (spolu s ním se do užšího finále dostali obálka knihy ArchipelMaría Cecilia Barbetta, Nino Haratischwili, Susanne Röckel a Stephan Thome).

 

Na románu Archipel (česky Souostroví), jehož děj se odehrává na španělském ostrově Tenerife (největším ze sedmi Kanárských ostrovů), porota ocenila precizní a přesvědčivý způsob, jakým autorka pojednává dějiny kolonialismu a evropských diktatur 20. století. Středobodem svého vyprávění učinila trojici rodin z rozdílných sociálních vrstev, jejichž osud poznamenala cesta, kterou se ubíraly španělské dějiny. Na působivosti ovšem románu dodávají především oslnivé detaily a způsob, jakým autorka nechává čtenáře osahat si každodenní život v těžce zkoušené zemi takřka vlastními smysly. Fascinujícím porota shledala rovněž spisovatelčin cit pro zachycení spletitých rodinných a společenských vztahů.

 

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB