Víkend s fejetonem č. 6


 

fejeton ilustraceJsou volby a dokonce se na toto téma objevily v redakční poště hned dva příspěvky od spisovatelky Jindřišky Ptáčkové. Jeden - Volby jsou od slova... přece volit!- jsme již včera publikovali.

 

 

 

Politika jako taková se kupodivu poměrně často objevuje ve fejetonech nebo kurzívách nebo dalších útvarech se sklonem k literárnímu stylu, kde by to člověk ani nečekal.

 

V tomto ohledu je zajímavý Karel Čapek, a proto také záměrně zveřejňujeme jeho fejeton nazvaný „Politikum“. Tento fejeton se zdá hodně inspirativní: například literární časopis Tvar nazval svůj literárně-hudební pořad „KAREL ČAPEK: Politikum“. Nebo, jedna bloggerka našla výňatek – citát z tohoto fejetonu na jakési venkovní nástěnce a ve svém blogu nazvaném „Jak neuvěřitelně aktuálnípíše:


Citát jsem potkala na jedné zapomenuté nástěnce v Českém ráji. Tak by mě možná mohlo uklidnit, že zase tak o moc horší, než před 83 lety, to u nás není. A možná paradoxně mě to spíše jen utvrdilo v tom, že všechno, co dělám, má pro mne (a věřím, že i pro mé blízké i vzdálenější okolí) smysl.“Karel Čapek to s politikou ale neměl jednoduché, což můžeme vyčíst z předválečného čísla časopisu Přítomnost, kde jej hodnocen po politické stránce:

 

Činnost Čapkova vnitropoliticky. Její základní i konečný směr zůstal vždy týž: vyrovnávat, smiřovat, sbližovat protiklady, vyhlazovat záští, odklízet překážky, škrtat malichernosti, posilovat společenství a zvedat úroveň ke chvále česko-slovenské kultury v rámci ducha evropského a světového. Neuznával pravici a levici. Rozeznával jen kvalitu od nekvality. A měl podivuhodný smysl pro českost.
Kterýsi bojovný a vojácký odpůrce v nějaké polemice, snad Medek, snad Durych nebo někdo z jejich družiny, už nevím, posměšně Čapka nazval zahradníkem, naznačuje tím, že je Čapek duch krotký a mírumilovný, jenž se do chlapských klání nemá plést.

 

Nakonec se v souvislosti s politikou zmiňme se o německém básníkovi a také fejetonistovi Heinrichu Heinem. Vzpomeňme na jeho zajímavý a pro českou historii významný citát, když Heine jednou ironicky poznamenal: „Svoboda je omezena, teď zase pokvete divadelní kritika.“

 

 

Nabídka tohoto víkendu:

 

 

Sobota

 

Karel Čapek: Politikum

 

Jindřiška Ptáčková: Volby jsou od slova... přece volit!

 

Petr Žantovský: Vítej, Josephe Overtone!

 

Markéta Šichtařová: Návod, jak vyběhnout s Bruselem

 

 

Neděle

 

Petr Bílek: Dávejte si pozor

 

Roman Žižlavský: Trocha přírodního nářku

 

Alžběta Šerberová: Tiché návštěvy aneb Co je nad náma?

 

 

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP