Víkend s fejetonem č. 3


 

fejeton ilustraceKarel Čapek uměl nakládat i s tím, co se nikam „nehodilo“.

 

 

 

 

 

Karel Čapek byl velice bystrý pozorovatel života a dobrý analytik jeho smyslu. To mu umožňovalo stát se dobrým novinářem a také literátem. Nejmarkantnější je to na jeho fejetonech, kde je potřeba obojího a navíc talent psaní. Tento mix či koktejl vyústil brilantnost jeho fejetonů na pomezí novinářského a literárního žánru. Říkáme si a ptáme se u Karla Čapka, není to již povídka?

 

To vlastně naznačuje, co vlastně fejeton je, a to něčím, co se nehodí ani sem ani tam. Proto fejeton v novinách má obvykle zvláštní umístění – je to mezi novináři v hantýrce řečeno „podčárník“. Není tím myšleno nic hanlivé, naopak – fejeton byl a je chloubou novin. Je to žánr, který noviny ozvláštňuje a nyní i náš web. Dokonce filmoví publicisté se mnohdy snažili o jeho obrazovou podobu jako součást filmové dokumentu.

 

Karel Čapek dokázal psát o čemkoli a nemělo to chybu.

 

Čapkovo filosofické zamyšlení: „Monolog je hrozná věc, trochu jako sebeničení, něco jako přetínání pout, která vás vážou k životu; člověk, který vede monolog, už není jenom osamělý, nýbrž je vyřazen nebo ztracen.“

 

Nebo jeho zamyšlení nad obyčejnou věcí - objektem: „Nádraží, jmenovitě nádraží velkého města, je překrvená, trochu jako zjitřená uzlina – čertví proč se sem táhne tolik pakáže, zlodějíčků, pasáků, cour a divných individuí; snad proto, že lidé, kteří přijíždějí nebo odjíždějí, jsou už tím vyšinuti ze svých zvykových kolejí a stávají se, abych tak řekl, příznivou půdou, na které může bujet veškerá neřest. Čichal jsem s uspokojením ten slabý pach rozkladu…“

 

Obě ukázky jsou přitom z jednoho fejetonu. Brilantní!

 

Karel Čapek se věnoval i dnes aktuálnímu problému – co je pravda. Publikujeme jeho fejeton z knihy fejetonů „Kritika slov“.

 

 

Nabídka tohoto víkendu:

 

Sobota

Karel Čapek: Pravda

 

Petr Žantovský: Žvanit je tak snadné

 

Petr Bílek: Paříž, samá Paříž

 

Miroslav Michálek: Kdyby Robert Musil používal Smolíky (fejeton k literatuře)

 

 

Neděle

Jindřiška Ptáčková: Paní primátorka nemá Prahu ráda

 

Markéta Šichtařová: Prožrané daně

 

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

plakat

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB