Ahoj, česká literaturo, kam kráčíš? Do Lipska...


 

Tomáš KubíčekVe čtvrtek 6. září 2018 se krátce před polednem v Městské knihovně v Praze uskutečnilo veřejné zasedání dramaturgické rady k projektu Lipsko 2019, jehož cílem bylo představení dramaturgie a koncepce tzv. Českého roku kultury v Lipsku a hostování České republiky na Mezinárodním knižním veletrhu v Lipsku v březnu 2019. (vlevo Tomáš Kubíček, ředitel Moravské zemské knihovny v Brně)

 

 

O nepříliš dobrou reklamu se celé události před měsícem postaral veřejný dopis adresovaný Martinu Kraflovi, programovému koordinátorovi dotyčného projektu, a podepsaný vybranými členy Asociace spisovatelů, předsedou spolku Litera Pavlem Mandysem a několika dalšími tuzemskými spisovateli (více ZDE). À propos – na diskutovaném plese v Opeře Lipsko nakonec vystoupí (vedle mezzosopranistky Dagmar Peckové ad.) zpěvačka Debbi, nikoliv Karel Gott. Té sice minulost nikdo vyčítat nemůže, ale jinak... Právě Martin Krafl nakonec spolu s Tomášem Kubíčkem, ředitelem Moravské zemské knihovny v Brně, na pražském setkání koncepci zmíněného projektu a dosavadní průběh jeho příprav odprezentoval (o nějakém „zasedání dramaturgické rady“ vskutku nemohla být řeč, byť pár jejích dalších členů bylo přítomno v hledišti). Navzdory značnému ohlasu celé „kauzy“ na sociálních sítích se pražského setkání, které organizátoři na poslední chvíli ještě přesunuli z Malého do Velkého sálu Ústřední pobočky MKP, zúčastnily cirka tři desítky lidí z řad odborné veřejnosti (čti: organizátorů akce, jejich přátel a známých).    

 

Vždy uhlazenému Martinu Kraflovi, někdejšímu tiskovému mluvčímu ČT a řediteli Českých center v Berlíně a ve Vídni, nelze upřít nemalé řečnické schopnosti – jeho čtyřicetiminutová „přednáška“ doprovázená prezentací hladce odsýpala a posluchače se i přes možné pochybnosti nad některými detaily koncepce postupně zmocňoval dojem, že ten Český rok kultury v Lipsku (ba i na dalších místech Německa, potažmo Rakouska a Švýcarska) bude opravdu něco velkého. Považte sami – výstavy (např. Pavel Kohout, česká avantgardní typografie, portréty českých spisovatelů od Karla Cudlína), koncerty (Kafka Band a další), filmové projekce (premiéra koprodukčního česko-německého snímku Orangentage, tvorba Jiřího Menzela, vybrané digitalizované filmy s literárními předlohami), diskuze, autorská čtení, nové německé překlady českých knih, rezidenční pobyty pro autory nejen z ČR (v Lipsku nyní přebývá Petr Borkovec, kterého posléze vystřídají Jaromír Typlt, Kateřina Tučková, Iva Pekárková a Lucie Lomová), ale i z Německa (pětice německých rezidentů zavítá do Brna).

 

Na samotném lipském knižním veletrhu (a jej doprovázejícím festivalu Leipzig liest), který má představovat jakýsi vrchol Českého roku kultury v Lipsku, se pak představí na šedesát českých autorů a autorek, nominovaných dramaturgickou radou (jejich seznam naleznete na webu projektu http://ahojleipzig2019.de/), potažmo další literáti oficiálně nenominovaní a vyslaní svými nakladateli. Připravený český veletržní program bude pro jednotlivé dny rozdělen podle témat, opatřených (dosud pracovními) názvy Literatura ve výjimečné situaci, Generace 89, Vize v čase krize a Myšlení, samostatné prezentace se dočká česká literatura pro děti a mládež, komiks a současné drama. Klíčovým tématem celého Českého roku kultury, který odstartuje již 11. října 2018 na knižním veletrhu ve Frankfurtu nad Mohanem, bude rovněž 30. výročí politických a společenských změn ve střední a východní Evropě. K němu odkazuje i socha Davida Černého Quo vadis, zobrazující „trabant na nohách“ a symbolizující hromadný exodus východních Němců přes velvyslanectví západního Německa v Praze roku 1989, která bude ozdobou českého stánku na lipském knižním veletrhu.

 

Jásavou vidinu českých literátů dobývajících Lipsko a německojazyčné prostředí vůbec, kterou přítomným vykreslil vemlouvavý hlas Martina Krafla, vzápětí rozbila spisovatelka Petra Hůlová, jejíž četné kritické připomínky do značné míry formovaly i zbylou část debaty. Kraflovi s Kubíčkem coby ambasadorům projektu vyčetla absenci spolupráce s profesními spisovatelskými organizacemi (rozuměj především s Asociací spisovatelů, jejíž je spoluzakladatelkou a dosavadní členkou, třeba s vedením Obce spisovatelů ČR by sama zřejmě společnou řeč hledala jen obtížně) a vyslovila pochybnosti nad zmíněnými pracovními názvy tematických bloků v rámci českého programu na veletrhu, které podle ní působí bezradně a nedávají úplně smysl. Vznesla také dotaz týkající se skladby 14členné dramaturgické rady projektu Lipsko 2019, nikoliv poprvé poukázala na nedostatky současné podoby Českého literárního centra (mj. nešťastné „dvojí vedení“, pramenící z podřízenosti pražského ČLC Moravské zemské knihovně v Brně, či nereprezentativnost sídla instituce, obývající několik místností v Národním domě na Vinohradech) a upozornila na současné diskriminační nastavení vypisovaných rezidenčních pobytů (např. zmíněný měsíční pobyt v Lipsku mohou jen těžko absolvovat autoři docházející do zaměstnání nebo autorky s dětmi).

 

Přestože po reakcích Martina Krafla, Tomáše Kubíčka i dalších přítomných členů dramaturgické rady byla Petra Hůlová nucena konstatovat, že její otázky zůstaly nezodpovězeny, z odpovědí se přítomní dozvěděli kupříkladu to, že v dramaturgické radě původně figurovali rovněž spisovatelé Jaroslav Rudiš a Kateřina Tučková, kteří však před nominacemi autorů na veletrh odstoupili kvůli hrozícímu střetu zájmů. Na otázky kolem Českého literárního centra, byť podle Martina Krafla nebyly na pořadu dne, zareagovali Tomáš Kubíček coby ředitel MZK spolu s vedoucím ČLC Ondřejem Buddeusem v tom smyslu, že hlavní je fungující spolupráce na propagaci české literatury v zahraničí (v tomto případě v německojazyčném prostředí). Buddeus také ocenil podnětný komentář týkající se nedostatků rezidenčních pobytů – o jejich inovaci se v mezinárodním měřítku prý již uvažuje. Kritický tón, který do debaty vnesla Petra Hůlová, poněkud zmírnila překvapivě smířlivá reakce předsedy Asociace spisovatelů Václava Kahudy: „V tom kontextu, ve kterém tady jsme, v kartách, které jsou tu rozdané, jste udělali maximum, co jste udělat mohli, a já to respektuji.“  

 

 

Fotografie ze zasedání:

ředitel Moravské zemské knihovny v Brně Tomáš Kubíčekúčastníci veřejného zasedání dramaturgické rady k projektu Lipsko 2019 v popředí bývalý editor přílohy Literárních novin Biblio Jaroslav Císař

 

 

 

 

 

 

 

koordinátor projektu Lipsko 2019 Martin Kraflspisovatelka Petra Hůlová

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

plakat

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB