Literární cena Knižního klubu pro Miloše Cajthamla


 

Cajthaml výřez přebalLaureátem 23. ročníku Literární ceny Knižního klubu se rozhodnutím odborné poroty stal Miloš Cajthaml (*1952), jehož novela Na odstřel, vyprávějící o problematickém hledání mužského vzoru, se prosadila v konkurenci 121 zaslaných rukopisů. Odměnou vítězi je vydání knihy v nakladatelství Knižní klub, finanční prémie 100 000 Kč a originální skleněná plastika ve tvaru knihy.

 

 

 

Vítězné dílo bylo slavnostně vyhlášeno 4. září 2018 v Kaiserštejnském paláci na pražské Malé Straně. Oceněnou práci vybrala porota, ve které letos zasedli spisovatelka, scenáristka a filmová publicistka Tereza Brdečková, spisovatel Pavel Brycz, literární historik a kritik Pavel Janáček, publicistka Kateřina Kadlecová a spisovatel Michal Viewegh.

 

Na snímku letošní vítěz Literární ceny Knižního klubu

 

Milos-Cajthaml-s-oceněnou-knihou

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Výsledek letošního ročníku LCKK pro Literární noviny okomentovala porotkyně Kateřina Kadlecová:

Jakožto nová členka poroty nemohu srovnat kvalitu rukopisů, které letos dorazily na adresu Knižního klubu, s těmi loňskými. Jisté ovšem je, že jsem z těch 121 textů nakonec četla čtvrtinu a cítila radostCajthaml přebal a povzbuzení: tolik lidí si stále ještě uvědomuje sílu slova, baví se po desítky nebo spíš stovky hodin skládáním příběhu, touží někomu něco sdělovat a věnuje tomu tvůrčí energii a vášeň... Pokud jde o vítěznou novelu Na odstřel, bylo myslím všem pěti porotcům zřejmé, že jejím autorem není debutant – je psána velmi svižně, „filmově“, čtivě; čtenářovu pozornost si udrží po celou dobu. V úterý 4. září jsme se dozvěděli, že jejím autorem je Miloš Cajthaml, scenárista, dramaturg a autor dnes již čtyř vydaných knih. Já příběh dvou kluků, Marka a Toma, četla jako takovou foglarovku 21. století. I ve Foglarově nezapomenutelné Chatě v Jezerní kotlině hledali Pavel a Ludva silný mužský, otcovský vzor, i tam byly zásadními motivy přátelství a zrada. Mým favoritem, a nejen mým, byla sice novela jiná, ale porota se na tomto vítězi dokázala shodnout poměrně rychle a bez kapky prolité krve.

 

Miloš Cajthaml je absolventem oboru scenáristika a dramaturgie na pražské FAMU. Pracoval jako dramaturg ve skupině filmů pro děti a mládež ve Filmovém studiu Barrandov, je autorem několika filmových a TV scénářů. Debutoval prózou Pronikavé soudy mladého muže, v roce 2017 mu v nakladatelství Beletris vyšla psychologická novela z nemocničního prostředí Motol.

 

Literární cena Knižního klubu, realizovaná ve spolupráci se společností Euromedia Group, se zaměřuje na vybrané původní rukopisy. Od roku 1995 tak vydáváním nejlepších prací podporuje talentované české autory, z nichž mnozí se zařadili mezi etablované tuzemské spisovatele – viz dřívější laureáti LCKK Hana Androniková (Zvuk slunečních hodin), Jiří Šulc (Dva proti říši), Martin Sichinger (Cukrový klaun), David Jan Novotný (Sidra Noach) či Dalibor Vácha (Červenobílá).

 

 

Oficiální anotace oceněné prózy Na odstřel:

Marek a Tom se setkávají náhodou – Marek je svědkem poněkud cynické hry „na odstřel“, v níž je Tom šampionem. Ačkoli jsou ze sociálně odlišných rodin, brzy zjistí, že mají ledacos společného: oba jsou jedináčci, co se snaží vypadat sebejistěji a zkušeněji, než ve skutečnosti jsou. A oba mají silnou vazbu na své otce, ve kterých vidí ty pravé mužské vzory.

 

Jenže nic není tak dokonalé, jak se na první pohled zdá. Markův otec přichází o práci, propadá sebelítosti, rodina se rozpadá a Marek se zavěsí na svého o pár let staršího kamaráda z bohatých kruhů, který ho uvede do oslnivého světa svých ještě starších přátel; do světa nočních klubů, alkoholu, drog a holek, které Marka ochotně zasvětí. Pak i Tom začne pomalu zjišťovat, že ani jeho otec není tím pravým mužským vzorem, za jakého ho považoval. Dramatický, filmově vyprávěný příběh směřuje do tragického finále: Kdo je na odstřel?

 

 

Ukázka z knihy:

Dostat toho malýho kluka bylo strašně jednoduchý. V pondělí jsem se dozvěděl, že je na odstřel a ve čtvrtek jsem už o něm věděl všecko. Kam chodí do školy, kde bydlí a tak. Rozhod jsem se, že ho odprásknu v pondělí. Po tý párty našich. Po tom, co se stalo s Nikolou. Tak jsem mu poslal smsku, aby věděl, co ho čeká.

 

Už jsem to zvládnul mockrát. Patřím k těm lepším. Anebo úplně nejlepším. To se nijak nevytahuju. Za tu dobu, co to v partě dělám, mám na kontě osum chcíplotin. A tenhle malej zmrd bude devátej.

 

 

Čtěte:

Výsledky loňské soutěže ZDE

Recenze loni oceněné knihy ZDE

 

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP