Fejeton: Žánr, jemuž se věštil zánik


 fejeton ilustraceS prvním zářím se děje obvykle něco nového. Aspoň již jenom tím, že jsou noví prvňáčci. Literární noviny – jejich web přichází s novinkou Víkend s fejetonem.

 

 

 

 

Již se stalo tradicí, že šéfredaktor Petr Bílek píše svůj Osmý den, v tištěné verzi guru českých fejetonistů Rudolf Křesťan píše sloupek nazvaný „Mimochodník“, i ten byl svého času na webu. Pak se přidala Markéta Šichtařová se svým Glosářem. Dlouho nic a najednou je zde Vzhled do problémů mladého autora Romana Žižlavského a zejména častým fejetonistou se na našem webu stala spisovatelka Jindřiška Ptáčková. A teď jsou zde další: Petr Žantovský, obvykle píšící na politickou a mediální notu, nebo srandista Milan Faltus, germanista, římsolog, který má obdiv pro německý politický humor a satiru, kterých se u nás nedostává a snaží se dokázat, že Němci vůbec nejsou tak nezábavní, jak si „český muž z lidu“ představuje.

 

Napadá nás dát jejich příspěvky v jeden den nebo dva víkendové dny (podle počtu v týdnu příchozích fejetonů) naráz na náš web. Zkusme to! Ať se nezlobí Karel Čapek, že on psal nedělní fejetony a my dnes víkendové. Myšlenku jsme mu neukradli, tak to prostě pro nás z časového hlediska vychází. Píšeme guruovi fejetonů Rudolfu Křesťanovi o tomto nápadu, on odpovídá, že se aspoň jednou za měsíc zúčastní a dodává: „Vnímám to jako další důkaz, že je to žánr, jemuž se věštil zánik, ale ve skutečnosti se mu věnuje čím dál víc autorů a autorek, a to i zásluhou internetu.“

 

Tak chvála nejen Bohu, ale i internetu, že se do toho můžeme společně s vámi čtenáři pustit a doufejme, že fejetonisté budou jen na našich stránkách přibývat a že budete mít co číst.

 

Vaše redakce literárky.cz

 

 

Nabídka tohoto víkendu:

Sobota

 

Rudolf Křesťan: Magické domky

 

Markéta Šichtařová: Černý Harry Potter, bílý Nelson Mandela

 

Petr Bílek: Kdo je Čech?

 

Petr Žantovský: (Ne)závislost

 

 

Neděle

 Milan Faltus: Jak jsem sedl na lep pravicovému i levicovému tisku

 

Jindřiška Ptáčková: Přínos psího pokolení k rozvoji evropské hudby 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP