Martin Pilař: Baví nás role ambasadorů mluveného slova


 

Martin Pilař foto P NagyV pražském kině Atlas byli 3. května vyhlášeni vítězové Cen Asociace vydavatelů audioknih (AVA) – O2 Audiokniha roku 2017. Hned pětkrát slavilo úspěch vydavatelství OneHotBook, jehož tituly zvítězily v kategoriích Nejlepší obal, Nejlepší audiokniha pro děti a mládež, Nejlepší audiokniha – jednohlasá četba, Nejlepší audiokniha – vícehlasá četba a Absolutní vítěz. O rozhovor jsme proto poprosili majitele vydavatelství Martina Pilaře...

 

 

Reportáž z vyhlašování cen a kompletní výsledky najdete ZDE

 

 

Čekali jste, že proměníte tolik nominací? Které získané ocenění – pominu-li absolutního vítěze – vás překvapilo nejvíce?

Ne, opravdu nečekali. Bylo to velké a je to skvělé! Jsem rád za všechna ocenění kvůli lidem, kteří se na celém vzniku našich audioknih podílejí. Je to pro nás pro Martin Pilařvšechny prostě skvělá známka toho, že jsme na správné cestě, a baví nás role ambasadorů mluveného slova… Asi nejvíce mě překvapilo vítězství audioknihy Vražda v Orient expresu, i když je díky celému tvůrčímu týmu opravdu výborná.

 

 

A jak vůbec hodnotíte letošní ročník soutěže O2 Audiokniha roku a slavnostní ceremoniál v kině Atlas?

S výsledky jsem naprosto spokojen, Tomáš Hanák celé vyhlašování zvládl s vtipem a šarmem, prostředí kina Atlas bylo příjemné. V každém ročníku notně přibývá titulů, zvyšuje se konkurence, a proto je náš úspěch velkým zadostiučiněním, ale také výzvou nastavenou úroveň podržet a posunout zase o krok dále. Přeji takový zážitek každému, kdo se ve své práci snaží, žije jí a také se jí baví.

 

 

Audioknihou roku 2017 se stalo TO Stephena Kinga, na kterém se podílelo sedm herců a jehož audioknižní podoba má neuvěřitelných 51 hodin 41 minut. Náročnost celého projektu jistě ocenila též porota, která mu dala přednost před dvěma čistokrevnými dramatizacemi. V tomto případě asi nebylo od „vícehlasé četby“ k „dramatizaci“ příliš daleko?

Rozdíl oproti dramatizaci je velký. Především pracujeme s celým objemem textu, nenahráváme digest nebo přepis do dialogů, ale pečlivě zvažujeme a řešíme, kolik herců bude třeba, který jednotlivý narátor by měl číst jaké celé části textu. Příběh jako Kingovo TO je pro takové zpracování jako dělaný, střídá se v něm více vypravěčů, ale sledují stejnou dějovou linii, každý pak používá trochu jiný jazyk, má jiný naturel… A právě k danému typu vypravěče hledáme i vhodného interpreta. Různorodějším podáním se pak takový výrazně rozsáhlý příběh hodin lépe vnímá a poslouchá, těch padesát hodin uteče tak, že si to budete chtít pustit znovu…

 

 

Jaká audiokniha z loňské produkce vydavatelství OneHotBook podle vašeho názoru mezi nominovanými chyběla?

Mrzí mě, že se mezi tři nejlepší neprobojovala audiokniha Soumrak dne od Nobelovou cenou loni oceněného Kazua Ishigura. Je to úžasně napsaný příběh a Jan Vlasák je v roli majordoma Stevense až bolestně přesný. Naděje jsme dávali i Příběhu služebnice od Margaret Atwoodové – její dystopický obraz světa je místy nečekaně aktuální a Zuzana Kajnarová předvedla v roli hrdinky skvělý výkon, takže aspoň nominaci by si dle mého názoru také zasloužila. Mojí srdcovkou je navíc už od dětství Nekonečný příběh, který si odnesl cenu za Nejlepší obal, nicméně rozhodně stojí za to si ho nejen prohlédnout, ale i poslechnout.

 

 

Lukáš Hlavica sice nezopakoval loňské vítězství v kategorii Nejlepší interpret (skončil však hned za Norbertem Lichým), ale jím načtená Vražda v Orient expresu získala cenu pro Nejlepší audioknihu - jednohlasou četbu a patří nepochybně k nejzajímavějším a také nejobsazovanějším současným interpretům audioknih. Připravujete s ním nějaký další titul?

Ano, Lukáš Hlavica je teď „náš Hercule Poirot“. Pro roli precizního detektiva pohybujícího se v různorodé společnosti se náramně hodí, je úžasný profesionál a s projevem geniálního vyšetřovatele ale i s mluvou ostatních postav si umí náramně vyhrát, proto s příběhy Agathy Christie ve stejném obsazení pokračujeme. Chystáme povídkovou sbírku Svědkyně obžaloby, v níž Poirot nebude chybět, a také audioknihy Zlo pod sluncem nebo Vánoce Hercula Poirota. Nicméně Lukáš Hlavica už se stal v minulosti také „naším Mortdecaiem“ a v roli protřelého aristokrata a excentrického obchodníka s uměním je rovněž báječný. Kdo má rád bláznivý anglický humor, neměl by si Záhadný případ s knírem nechat ujít.

 

 

V kategorii Nejlepší obal jste letos neměli konkurenci a obsadili všechna tři oceněná místa. Je pouze náhoda, že se jedná o audioknihy pro děti a mládež, nebo právě v tomto žánru dbáte o vizuální stránku svých titulů nejvíce?

Každou audioknihu se snažíme pojmout jako komplexní dílo, od začátku k textu přistupujeme s jasnou vizí jeho zpracování. Ať už se jedná o produkci, režii, obsazení, hudbu, ale také vizuální stránku, kterou se čím dál víc snažíme odlišit od designu knih a najít souznění s dynamikou mluveného slova. Rádi našim interpretům dopřáváme, aby se na obalech našich audioknih mohli do svých postav na chvilku převtělit nejen hlasem. Ovšem připravovat tituly pro „malé pušky“ je radost, návrat do dětství, ponor do naivního procítění, se kterým přichází i bezelstná a neomezená představivost. Tu se my dospělí pak snažíme vtisknout do nápadů, s nimiž oslovujeme současné české ilustrátory, jejichž dílo nás zaujalo a jejichž styl se podle nás hodí k ladění příběhu. To nás všechny baví a vzniklé obaly jsou proto asi nejvýraznější a nejatraktivnější…

 

 

Nyní se jistě horečně připravujete na blížící se Svět knihy Praha. Co všechno jste pro své posluchače přichystali?

Je toho spousta! Na veletrhu pokřtíme novou audioknihu Hana podle oblíbeného románu úspěšné autorky Aleny Mornštajnové, audioknižně vycházejí obě novinky Petry Soukupové, s čerstvým titulem Soudné sestry, který na veletrhu též křtíme, rozjíždíme audioknižní řadu pratchettovek, vydáváme i vůbec první a rozhodně ne poslední audio Mumínky a bude i klasika jako Malé ženy L. M. Alcottové nebo Na západní frontě klid od E. M. Remarquea, jehož romány budeme také vydávat i dál. A to ještě zdaleka není všechno…

 

 

Martin Pilař s režisérem audioknihy TO Hynkem Pekárkemvydavatelství OneHotBook si letos odneslo patero oceněnípočetná delegace vydavatelství OneHotBook se svými cenami

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB