Nejlepší audioknihy loni vydávali ve OneHotBook


 

Ceny-AVA--O2-Audiokniha-roku-2017V pražském kině Atlas byli ve čtvrtek 3. května vyhlášeni vítězové Cen Asociace vydavatelů audioknih (AVA) – O2 Audiokniha roku 2017. Ocenění byla letos udílena již popáté, avšak poprvé podle nových pravidel a během slavnostního ceremoniálu mimo program Světa knihy Praha, který moderoval herec Tomáš Hanák. Hned pětkrát slavilo úspěch vydavatelství OneHotBook, zvláštní Cenu za mimořádný přínos mluvenému slovu obdržel Zdeněk Svěrák a udělena byla rovněž Cenu posluchačů.

 

 Čtěte: 3 otázky pro vydavatelku Audioknihy roku 2016

 

Volba zkušeného moderátora, sršícího energií i vtipem, se ukázala být nanejvýš šťastnou a přes hodinu trvající ceremoniál, zpestřený ukázkami z oceněných audioknih, nakonec proběhl před ne zcela zaplněným hledištěm („já jsem nevěřil, že se ten sál podaří naplnit – a měl jsem pravdu,“ zavtipkoval v úvodu slavnostního odpoledne předseda odborné poroty Jakub Horák) ve svižném tempu a bez zbytečných prostojů. Horák také připomněl nový systém hlasování bezmála dvacetičlenné poroty sestavené z odborníků, publicistů, vydavatelů, tvůrců a posluchačů audioknih, které bylo letos dvoukolové – pro první kolo byla porota rozdělena do tří hodnotících komisí, jimž byly přiděleny vybrané kategorie přihlášených knih (kterých tuzemští vydavatelé poslali do soutěžního klání 87), a z tohoto prvního kola pak vzešly tři nominované knihy v každé kategorii, které v druhém kole hodnotila celá porota a určila tak celkové vítěze.

 

Jediným oceněným, jehož jméno bylo zveřejněno už dříve, se stal již zmíněný dvaaosmdesátiletý Zdeněk Svěrák, který si Cenu za mimořádný přínos letošní-laureát-Ceny-za-mimořádný-přínos-mluvenému-slovu-Zdeněk-Svěrák-přebírácenu-od-loni-oceněné-Hany-Maciuchovémluvenému slovu převzal z rukou její loňské laureátky Hany Maciuchové. „Dramatik, scenárista, herec a spisovatel Zdeněk Svěrák se ve své umělecké činnosti dlouhodobě věnuje oblasti mluveného slova a audioknihy. Vydal řadu titulů pro dětské i dospělé posluchače, pro které načetl vlastní literární texty, především své povídky a pohádky. V jeho osobě se spojuje autorské a interpretační slovesné umění nejvyšší kvality. Již od konce 70. let se zároveň jako protagonista Divadla Járy Cimrmana podílí na úspěšných zvukových nahrávkách tohoto divadla.“ Letošní laureát komentoval své ocenění se sympatickou skromností: „Co mě děsí, že přede mnou byla Hana Maciuchová, jestli tato soutěž úrovní nejde dolů. Protože já se svým hlasem, který je většinou poznamenán rýmou nebo chrapotem, zápasím tak, že když začínám větu, říkám si vždycky ‚jdi vejš, ať máš kam klesat‘.“

 

Martin-Pilař-přebírá-první-z-celkových-pěti-cen-pro-své-vydavatelství-OneHotBookPřekvapivý ovšem nebyl ani vítěz ceny za Nejlepší obal, neboť všechna tři nominovaná místa obsadily audioknihy z produkce vydavatelství OneHotBook. Vlado Volek z asociace SYBA nakonec předal cenu vydavateli Martinu Pilařovi za obal k audioknize Nekonečný příběh, jehož autorem je výtvarník Přemek Ponáhlý. Je to vlastně takový „nekonečný příběh“ se šťastným koncem, neboť přípravy audioknihy se protáhly na rok a půl vinou špatné komunikace s původně dojednaným grafikem ze zámoří, kterého posléze nahradil oceněný český ilustrátor.

 

 

 

Nejlepším interpretem byl letos vyhlášen Norbert Lichý – jenž v této kategorii zvítězil již v roce 2015 – za svůj výkon při nahrávání audioknihy Den Trifidů. Cenu si od Ctirada Fukse ze společnosti Kosmas nakonec převzali jménem nepřítomného herce režisér Tomáš Soldán a Tomáš Výchopeň z vydavatelství Tympanum, které audioknihu vydalo společně s Radioservisem.

 

Nejlepší interpretkou se stala rovněž nepřítomná Vilma Cibulková za roli v audioknize Skleněný zvěřinec (Radioservis), jejíž cenu si z rukou Jakuba Horáka – tentokrát coby provozovatele internetového portálu Naposlech.cz – nakonec vyzvedl režisér Petr Mančal, který ocenil rovněž výkony dalších herců podílejících se na dotyčné dramatizaci slavné hry Tennesseeho Williamse.

 

Nejlepší audioknihou pro děti a mládež za loňský rok porota zvolila Knihy džunglí, což znamená, že vydavatelství OneHotBook obhájilo loňské vítězství v této kategorii. Cenu si z rukou šéfproducentky Českého rozhlasu Naděždy Mečířové převzala režisérka Jitka Škápíková doprovázená mistryní zvuku Karolínou Škápíkovou a Martinem Pilařem, který si neodpustil přátelský rýpanec adresovaný Mečířové, jež krátce předtím podotkla, že nejeden oceněný herec a režisér pracuje (nebo v minulosti pracoval – jako právě Škápíková) pro ČRo: „Jsem rád, že režiséři z rozhlasu chodí rádi režírovat k nám a pracují teď pro nás.“

 

Cenu pro Nejlepší audioknihu v kategorii jednohlasá četba získalo opět vydavatelství OneHotBook za titul Vražda v Orient expresu, který načetl oceňovaný interpret Lukáš Hlavica. Za Vratislavem Bendou ze společnosti Fermata (výrobce CD) se pro cenu tentokrát vydala Šárka Nováková s režisérem Michalem Burešem, který si nemohl vynachválit spolupráci s hercem a režisérem Lukášem Hlavicou, s nímž nemusí vůbec řešit řemeslné dovednosti ani probírat, jak se co správně říká, ale řeší se jen tempo a výraz. Prozradil také, že společně už připravují audioknižní verze dalších Poirotových případů.

 

Rovněž v kategorii Nejlepší audiokniha – vícehlasá četba bodovalo vydavatelství OneHotBook, tentokrát s audioknihou TO. Pro cenu si za Petrou Schultze z portálu Audiolibrix.com došli Martin Pilař s režisérem Hynkem Pekárkem a herci Pavlem Soukupem a Michalem Zelenkou. Hynek Pekárek (níže na snímku) mělrežisér-nejlepší-audioknihyroku-2017-Hynek-Pekárek prý zpočátku pochybnosti ohledně realizace takového projektu, ale jak řekl: „Nakonec jsme to zvládli a dokonce jsem si během toho odjel do Turecka na dovolenou, kde jsem připravoval na pláži už dalšího Kinga. Tak doufám, že ten se tady třeba objeví příští rok.“ Samotný moderátor se pozastavil nad nezvyklou délkou nahrávky (51 hodin 41 minut), kterou Pavel Soukup okomentoval slovy: „Kdo nemáte život před sebou, rozmyslete si, jestli se do toho pustíte.“ („Jestli TO ještě stihnete,“ navázal na něj pohotově Hanák.)

 

Kategorii Nejlepší audiokniha – dramatizace vyhrála Otčina vydaná Radioservisem, tradičním vítězem této kategorie. Cenu si z rukou zástupce portálu Audiotéka.cz Petra Michálka převzala již zmiňovaná šéfproducentka ČRo Naděžda Mečířová, kterou doprovodila jedna z interpretek Tereza Dočkalová.

 

Jako Nejlepší audiokniha – mluvené slovo mimo kategorie byl oceněn titul Nebojte se klasiky – komplet hudební nástroje 17–20 (Radioservis). Libor Holeček ze Supraphonu cenu předal autorce projektu Kláře Boudalové a jednomu z interpretů Pavlu Tesařovi. „Já si vždycky něco přeju, například od Pavla, aby dobře napodobil na pusu neduživý pozoun, a Pavel udělá tento zoufalý výraz, začne smlouvat, že to nepůjde, potom si tam sedne a jít to musí,“ popisovala s nadsázkou realizaci nahrávek Klára Boudalová.

 

O vítězi Ceny posluchačů letos rozhodlo ve veřejném hlasování celkem 5102 lidí a stal se jím Americký sniper z produkce nakladatelství CPress, jež patří pod společnost Albatros Media. Zástupce společnosti O2 Czech Republic (generálního partnera celé soutěže) Jiří Langer ocenění předal řediteli všech knižních nakladatelství Albatros Media Petru Balášovi.

 

obálka-audioknihy-TOJiří Langer vyhlásil i absolutního vítěze letošního ročníku a tedy nejlepší audioknihu roku 2017, který se stala již zmiňovaná audiokniha TO. Cenu převzali Hynek Pekárek s Martinem Pilařem z vydavatelství OneHotBook – podle zprávy AVA největšího tuzemského vydavatele audioknih a mluveného slova za uplynulý rok, jehož podíl na trhu s audioknihami v roce 2017 činil 20,48 %. Také režisér Hynek Pekárek zdůraznil význam vítězství privátní firmy v letošním klání: „Je vidět, že i ve skromných podmínkách se dá udělat hodně.“

 

 

 

Závěrečné slovo patřilo Alanu Piskačovi, místopředsedovi představenstva Asociace vydavatelů audioknih, který mimo jiné všechny pozval na blížící se mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha 2018, kde se v rámci programu příznivci audioknih dočkají celé řady nejrůznějších akcí, počínaje autogramiádami a besedami konče, a kde v pátek 11. 5. ve 13 hodin proběhne ve Velkém sále prezentace vítězů Cen Asociace vydavatelů audioknih (AVA) – O2 Audiokniha roku 2017 široké veřejnosti.

 

 

VÝSLEDKY SOUTĚŽE O CENY AVA – O2 AUDIOKNIHA ROKU 2017:

 

Nejlepší obal

1. Nekonečný příběh (OneHotBook)

2. Knihy džunglí (OneHotBook)

3. Anne ze Zeleného domu (OneHotBook)

 

Nejlepší interpret

1. Norbert Lichý - Den trifidů (Radioservis, Tympanum)

2. Lukáš Hlavica - Vražda v Orient expresu (OneHotBook)

3. Martin Myšička - Malevil (Kristián Entertainment)

 

Nejlepší interpretka

1. Vilma Cibulková - Skleněný zvěřinec (Radioservis)

2. Helena Dvořáková - Doba z druhé ruky (Radioservis)

3. Martha Issová - Anička u moře (Albatros Media)

 

Nejlepší audiokniha pro děti a mládež

1. Knihy džunglí (OneHotBook)

2. Dědečkův velký útěk (Tympanum)

3. Vítejte v Pekle! (Radioservis)

 

Nejlepší audiokniha – jednohlasá četba

1. Vražda v Orient expresu (OneHotBook)

2. Setkání s Rámou (Walker & Volf)

3. Podivný případ se psem (Tympanum)

 

Nejlepší audiokniha – vícehlasá četba

1. TO (OneHotBook)

2. Doba z druhé ruky (Radioservis)

3. Dáma, která měla ráda čisté záchodky (Kristián Entertainment, Supraphon)

 

Nejlepší audiokniha – dramatizace

1. Otčina (Radioservis)

2. Malevil (Kristián Entertainment)

3. Skleněný zvěřinec (Radioservis)

 

Nejlepší audiokniha – mluvené slovo mimo kategorie

1. Nebojte se klasiky - komplet hudební nástroje 17–20 (Radioservis)

2. Totální Rauš (OneHotBook)

3. Nedělňátko aneb s Cimrmanem v zádech (Supraphon, Vyšehrad)

 

Cena posluchačů

1. Americký sniper (CPress, Albatros media)

2. Den trifidů (Radioservis, Tympanum)

3. Malevil (Kristián Entertainment)

 

Absolutní vítěz

1. TO (OneHotBook)

2. Malevil (Kristián Entertainment)

3. Otčina (Radioservis)

 

POROTA: František Cinger, Petr Čapek, David Dittrich, Kamil Fajmon, Lukáš Gregor, Andrea Hanáčková, Ivan Hladík, Přemysl Hnilička, Jakub Horák, Jakub Kamberský, Radim Kopáč, Tomáš Macháček, Jan P. Martínek, Ivan Matějka, Jiří Svoboda, Daniel Syrový, Alena Tománková, Martin Velíšek, Lucie Zelinková

 

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB