Kdo má letos šanci získat ceny Magnesia Litera?


 

foto z nominacíV Knihovně Václava Havla byly v úterý 6. března vyhlášeny nominace na výroční knižní ceny Magnesia Litera, které se budou udělovat již po sedmnácté. Letošní ročník ovšem přináší několik novinek. A podle prvních reakcí na zveřejněné nominace i nejedno překvapení.

 

 

 

Organizátoři cen se rozhodli připojit k letošním oslavám sta let od vzniku Československa – ve spolupráci s literárními historiky bylo vybráno pět titulů pro každý rok za období 1918 až 2001 (tedy do prvního udělování cen Magnesia Litera), z nichž poté literární veřejnost (celkem hlasovalo 165 lidí) zvolila vítěze pro jednotlivá léta. Vy z nich (a samozřejmě i z pozdějších Knih roku) nyní můžete vybírat trojici nejlepších titulů, které považujete za nejlepší či nejdůležitější (http://www.magnesia-litera.cz/anketa-knihy-stoleti/).

 

O hlavní ceně Magnesia Litera – Kniha roku a také o nadžánrové kategorii DILIA Litera pro objev roku bude rozhodovat třísetčlenný sbor hlasujících, který tvoří lidé všech profesí knižní branže: knihkupci, knihovníci, redaktoři, kritici, pedagogové i samotní autoři, samozřejmě s vyloučením těch, u nichž by mohl nastat střet zájmů. O nominacích a vítězích jednotlivých kategorií rozhodují odborné pětičlenné poroty. Předsedou poroty je potřetí a naposledy publicista a šéfredaktor stanice ČRo 3 – Vltava Petr Fischer. Letošní ročník byl obeslán 382 přihláškami ze 139 nakladatelství či jiných subjektů (univerzity, obce, muzea či soukromé osoby), což je v dosavadní historii soutěže nejvyšší počet (o 30 více než loni). Toto číslo zároveň není konečné, neboť porotci si mohou vyžádat další tituly, které mezi přihláškami postrádají – někteří tak již učinili.

 

 

Počet přihlášek v jednotlivých kategoriích:

DILIA Litera pro objev roku: 39

Litera za publicistiku: 34

Litera za knihu pro děti a mládež: 64

Litera za naučnou literaturu: 48

Litera za nakladatelský čin: 36

Moleskine Litera za poezii: 57

Litera za prózu: 77

Litera za překladovou knihu: 66

 

 

Titulárním partnerem cen je již od prvního ročníku společnost Karlovarské minerální vody se značkou minerální vody Magnesia, která mimo jiné odmění autora Knihy roku částkou 200 000 Kč. Partnerem Ceny čtenářů je opět největší české internetové knihkupectví Kosmas (hlasovat lze i elektronicky prostřednictvím internetových stránek www.magnesia-litera.cz, a to až do 31. března). Finanční prémii získají nově také vítězové dvou dílčích kategorií. Kategorie Litera za poezii totiž získala svého patrona – společnost distribuující zápisníky Moleskine a nese tedy nový název Moleskine Litera za poezii. Vítězný básník získá prémii 30 000 Kč, stejně jako je tomu již několik let v kategorii DILIA Litera pro objev roku. Vítěz nestatutární kategorie Magnesia blog roku získá od společnosti Karlovarské minerální vody 50 000 Kč na vydání blogů knižně. Pro vítěze dalších kategorií připravily nově spolupracující instituce tvůrčí pobyty: Česká centra odmění vítěze Litery za prózu stipendijním pobytem v některém ze svých center v zahraničí, České literární centrum vyšle vítězného autora knihy pro děti i s ilustrátorem na stipendijní pobyt do bývalého kláštera v Broumově.

 

Jak podotkl Erik Lukavský, spjatý nejen se značkou Moleskine, ale i s nakladatelstvím Fra (vydávajícím hojně právě poezii), básníci potřebují finanční podporu ze všech zastoupených žánrů nejvíce – spolu s překladateli, jejichž kategorie zatím v tomto ohledu zůstává bezprizorní. Během představování jednotlivých nominovaných knih se nejobšírnějšího komentáře dočkala próza, jejíž adepty na ocenění – kterých je oproti ostatním kategoriím dvojnásobek (6) – přiblížil předseda poroty Petr Fischer. Upozornil na to, že výsledná volba připomíná leckdy konsenzus až politického typu v tom smyslu, že někdo obvykle musí ustoupit. K jeho vlastním ústupkům prý patřilo například zařazení knihy Nejlepší pro všechny Petry Soukupové, která se stala vůbec první autorkou nominovanou v jednom roce hned ve dvou kategoriích (za prózu a za knihu pro děti a mládež).

 

NOMINOVANÉ KNIHY ZA ROK 2017:

 

Litera za prózu

Anna Bolavá: Ke dnu (Odeon)

Lucie Faulerová: Lapači prachu (Torst)

Ondřej Horák: Nebožtík (Akropolis)

Ivana Myšková: Bílá zvířata jsou velmi často hluchá (Host)

Josef Pánek: Láska v době globálních klimatických změn (Argo)

Petra Soukupová: Nejlepší pro všechny (Host)

POROTA: Petr Fischer (literární kritik a publicista), Emil Hakl (spisovatel), Doris Kouba (překladatelka z češtiny), Aleš Merenus (Ústav pro českou literaturu AV), Ondřej Nezbeda (literární kritik a publicista)

 

Moleskine Litera za poezii

Milan Děžinský: Obcházení ostrova (Host)

Ondřej Hanus: Volné verše (Host)

Michal Jareš: Začátek eposu (Trigon)

POROTA: Radek Fridrich (básník), Milena Fucimanová (básnířka a publicistka), Tomáš Gabriel (básník a kritik), Radek Malý (básník), Alois Marhoul (básník)

 

Litera za knihu pro děti a mládež

Petra Soukupová: Kdo zabil Snížka? (Host)

Jana Šrámková: Bratři v poli (Běžíliška)

František Tichý: Transport za věčnost (Baobab)

POROTA: Martin Foret (literární a komiksový historik), Šárka Krejčová (nakladatelská redaktorka), Iva Procházková (spisovatelka), Marek Toman (spisovatel), Svatava Urbanová (literární historička)

 

Litera za naučnou literaturu

Ondřej Beránek, Pavlína Cermanová, Jakub Hrubý (eds.): Jedno slunce na nebi, jeden vládce na zemi (Academia)

Lucie Skřivánková, Rostislav Švácha a kol: Paneláci 1,2 (Uměleckoprůmyslové muzeum)

Miroslav Verner: Abúsír. V srdci pyramidových polí (Academia)

POROTA: Antonín Fejfar (Fyzikální ústav AV), Adéla Gjuričová (Ústav pro soudobé dějiny AV), Lenka Jungmannová (Ústav pro českou literaturu AV ČR), Jan Lukavec (literární kritik, Národní knihovna ČR), Jaroslav Petr (Česká zemědělská univerzita)

 

Litera za nakladatelský čin

Divadlo věčné moudrosti a teosofická alchymie Heinricha Khunratha (Trigon)

Ivan Blatný: Jde pražské dítě domů z bia… (Druhé město)

Liber Viaticus Jana ze Středy (Academia / Národní muzeum)

POROTA: Blanka Činátlová (historička umění), Erika Frýbortová (knihkupcová), Jakub Petr (knihkupec),

Božena Štofková (nakladatelská redaktorka), Jan Wiendl (literární historik)

 

Litera za překladovou knihu

Jonathan Franzen: Purity (z angličtiny přeložila Lucie Mikolajková, Kniha Zlín)

Asaf Gavron: Osada na pahorku (z hebrejštiny přeložila Magdaléna Křížová, Pistorius & Olšanská)

Máirtín Ó Cadhain: Hřbitovní hlína (z irštiny přeložil Radvan Markus, Argo)

POROTA: Pavla Horáková (překladatelka – angličtina), Radovan Charvát (překladatel – němčina), Tomáš Glanc (překladatel – ruština), Viktor Janiš (překladatel – angličtina), Jovanka Šotolová (překladatelka – francouzština)

 

Litera za publicistiku

Anna Křivánková, Antonín Tesař, Karel Veselý: Planeta Nippon (Crew)

Patrik Ouředník: Antialkorán aneb nejasný svět T. H. (Volvox Globator)

Erik Tabery: Opuštěná společnost (Paseka)

POROTA: Tomáš Kubíček (Moravská zemská knihovna), Barbora Osvaldová (FSV UK), Martin Sekera (Knihovna Národního muzea), Jaroslava Štěrbová (Městská knihovna Praha), Marek Wollner (publicista)

 

DILIA Litera pro objev roku

Anna Prstková: 49°27´45.249´´N, 17°58´36.107´´E (Klub rodáků Kutné Hory / JT’s)

Marek Švehla: Magor a jeho doba (Torst)

Vladimíra Valová: Do vnitrozemí (Host)

 

Magnesia Blog roku

Felix Culpa: Tisickráte (www.tisickrate.cz)

Divoká: Divoké deniky (www.divokedeniky.cz)

Jaroslav Erik Frič: Pasáže (www.usiavitr.cz)

Radkin Honzák na Aktuálně.cz (http://blog.aktualne.cz/blogy/radkin-honzak.php)

Karel Škrabal: Nedělní chvilka poezie (www.nedelnichvilkapoezie.cz)

Do Thu Trang: Asijatka (www.asijatka.cz/)

 

 

Vítězné knihy v jednotlivých kategoriích budou vyhlášeny 4. dubna 2018. Slavnostní ceremoniál, moderovaný opět Danielou Písařovicovou a Jiřím Havelkou, bude od 20.20 vysílat přímým přenosem kanál ČT Art.

 

Nominovaní autoři předtím budou mít možnost představit své knihy na čtyřech veřejných, zdarma přístupných autorských čteních, která budou probíhat v Knihovně Václava Havla (Ostrovní 13, Praha 1) ve dnech 8., 14. a 21. března vždy od 19 hodin. Ve čtvrtek 8. 3. zde z knihy pro děti Bratři v poli bude číst Jana Šrámková, z básnické sbírky Volné verše Ondřej Hanus a ze svých próz Nebožtík a Láska v době globálních klimatických změn Ondřej Horák a Josef Pánek.

 

 

Fotografie z nominací:

zleva-Pavel-Mandys-Jiří-Michek-Martin-Karas-Roman-Ráž-Erik-lukavský-a-Petr-FischerPetr-Fischer-letos-končí-ve-funkci-předsedy-porotyněkolik-adeptů-na-ceny-Magnesia-Litera-nahoře-zleva-Jana-Šrámková-Anna-Prstková-a-Petra-Soukupová-dole-zleva-František-Tichý-Anna-Křivánková-Ondřej-Horák-a-Marek-Švehla

 

 

 

 

 

 

Petra-Soukupová---první-autorka-která-může-vyhrát-ve-dvou-kategoriích Popisky:

1/ Zleva Pavel Mandys, Jiří Michek, Martin Karas, Roman Ráž, Erik Lukavský a Petr Fischer 

2/ Petr Fischer končí letos ve funkci předsedy poroty

3/ Několi adeptů na cenu (nahoře-zleva JanaŠrámková, Anna Prstková a Petra Soukupová, dole zleva František Tichý, Anna Křivánková, Ondřej Horák a Marek Švehla)

4/ Petra Soukupová, první autorka, která může vyhrát ve dvou kategoriích

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB