S knížkou do života a s dětmi do knihovny


 

bookstart-uvodni-fotoBřezen je tradičně měsícem čtenářů a svými aktivitami se k němu hlásí více než 400 veřejných knihoven v České republice. Svaz knihovníků a informačních pracovníků při té příležitosti vyhlašuje v roce 2018 již devátý ročník celostátní akce na podporu čtenářské gramotnosti.

 

 

Letos se bude mimo jiné hledat Nejmladší čtenář Česka, proběhne 19. ročník soutěže o nejlepší webové stránky knihoven Biblioweb a 23. března se již poosmnácté uskuteční oblíbená Noc s Andersenem. Novinkou je projekt nazvaný S knížkou do života (Bookstart), který ve čtvrtek 1. března na pobočce Městské knihovny v Praze v ulici Korunní blíže představili Roman Giebisch a Zlata Houšková z Knihovnického institutu Národní knihovny ČR.

 

Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR – jehož je Roman Giebisch předsedou – se rozhodl připojit k mezinárodnímu projektu Bookstart, který již po čtvrt století probíhá v cca 20 zemích a 30 jazykových teritoriích světa, a vyhlásil pilotní ročník projektu na podporu čtenářské gramotnosti S knížkou do života. Hlavním cílem projektu je podpořit rozvoj verbálních schopností dětí a jejich imaginace, zlepšit vztah ke knize a čtení u nejmladší generace, orientovat rodiče v nabídce kvalitní literatury pro děti, dovést je k pochopení významu čtenářských dovedností pro rozvoj dítěte i jeho budoucnost (tj. přesvědčit je, že jednou z nejdůležitějších věcí, jež mohou udělat pro své děti od nejútlejšího věku, je věnovat jim svůj čas a strávit jej společně nad knihou) a nabídnout jim kromě metodických rad a praktické pomoci i podpůrné služby knihoven, prostor pro sdílení s ostatními rodiči ad.

 

Projekt je tedy zaměřen především na spolupráci s rodiči nejmenších dětí a s těmito dětmi (0-6). Rodiny s novorozenci v zapojených knihovnách proto získají u příležitosti vítání občánků nebo obdobných slavností v knihovně sadu užitečných dárků (které zapojeným knihovnám věnuje SKIP), v němž nebude chybět propagační taška projektu, knížka pro děťátko, audiokniha, speciálně vydaná metodická publikace pro počáteční čtení rodičů s dětmi či seznamy doporučené literatury pro předškolní děti. Dále bude obsahovat členskou legitimaci do příslušné knihovny, nabídka služeb dotyčné knihovny pro rodiny s malými dětmi, pozvánky na akce pro rodiče s dětmi apod. Ani v České republice se přitom nejedná o úplné novum – principy projektu Bookstart realizuje v menší či větší míře již řada tuzemských knihoven (např. Městská knihovna Sedlčany nebo Knihovna Jiřího Mahena v Brně). Projekt S knížkou do života je ale zaměřen především na získání pozitivního vztahu ke knize, čtení a čtenářství u těch nejmenších dětí, a to ve spolupráci s rodiči. Primárně jsou pro něj tedy zásadní programy pořádané ve spolupráci s rodiči a za jejich přítomnosti, v menších skupinách a realizované v knihovně a mezi knihami.

 

V nepříliš zaplněné místnosti v 1. patře pobočky MKP Korunní vládla během tiskové konference uvolněná atmosféra, která do jisté míry kontrastovala se závažnými fakty týkajícími se nejen čtenářské gramotnosti českých dětí (před)školního věku, ale i jejich schopnosti porozumění mluvenému (!) slovu, s nimiž po úvodním slově Romana Giebische přítomné seznámila Zlata Houšková. Sami knihovníci podle ní mají technologie rádi, ale jak posléze řekla: „Když dáte dvouletému dítěti tablet do ruky, není to ideální krok." Nedostatek slovní komunikace v mnoha rodinách s malými dětmi představuje nemalý problém a takový logoped sice může dítě naučit správně vyslovovat, ale nenaučí ho mluvit. To je úkolem rodičů – a projekt Bookstart by jim v tomto úsilí měl pomoci. Zmíněné dary jsou přitom pochopitelně pouze prvním z kroků na této cestě, po němž budou následovat další v podobě organizování různých akcí určených právě nejmenším dětem (a jejich rodičům) a provázející je až do věku 6 let, kdy přijdou na řadu dlouhodobě fungující projekty českých knihoven zaměřené na školáky.

 

Podrobné informace o projektu S knížkou do života (Bookstart), několik pohledů na jeho fungování v zahraničí i řadu pozitivních příkladů z dosavadní praxe českých knihoven přineslo zvláštní číslo Bulletinu SKIP, které je zdarma ke stažení na webových stránkách Svazu knihovníků a informačních pracovníků České republiky (www.skipcr.cz). Do projektu kterého se trochu překvapivě oficiálně nezapojila Městská knihovna v Praze (mající ovšem vlastní akce zaměřené právě i na děti předškolního věku), jinde organizátoři narazili na pochybnosti či neochotu místních zastupitelů, přesto se již do pilotního projektu zapojilo na 120 knihoven v obcích různé velikosti (včetně Brna a Ostravy).

 

Zlata Houšková s Romanem Giebischem také představili propagační materiály a jednotlivé předměty, kterými budou v rámci projektu S knížkou do života (Bookstart) – obdarováváni rodiče s novorozenci: od plakátu k akci Březen – měsíc čtenářů 2018 přes ilustrovaný kalendář s řadu užitečných informací až po obrázkové leporelo s básničkami pro děti. O jednotnou vizuální stránku se postarala brněnská výtvarnice Markéta Vydrová (*1968), oceňovaná autorka knih pro děti, které vycházejí v nakladatelství Stanislava Juhaňáka Triton – to se stalo jedním z partnerů projektu. Ve spolupráci s Audiotékou nadto vyšla audiokniha Špalíček pohádek a říkadel, namluvená herečkou Aňou Geislerovou, která ve zmíněném balíčku rovněž nebude chybět.

 

A kolik to všechno stálo? Cenu pilotního projektu vyčíslil Roman Giebisch na půl milionu korun a další náklady – podle jeho odhadu až 150 000 Kč – přinese distribuce dotyčných materiálů do jednotlivých knihoven. K projektu, který již má svůj profil na Facebooku, se rovněž připravuje speciální webová stránka a propagován je i na stánku Knihovny města Ostravy na právě probíhajícím Ostravském knižním veletrhu (2. až 4. března na Výstavišti Černá louka).

 

 

Fotografie z akce:

bookstart1bookstart2bookstart3

 

 

 

 

 

bookstart4bookstart5bookstart6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB