Vzpomínka: Byl srpen roku 2006…


 

Med Jaroslav foto prstdc youtubePříběh Muže, který sázel stromy od Jeana Giona, začal ožívat a stávat se reálným příběhem našeho vlastního života, ve kterém jsme měli na krátkou chvíli mít možnost poznat Jaroslava Meda (vlevo na snímku).

 

 

V malé vesničce Vergons na jihu Francie, v prastaré románské kapli, jsme našli stovky vzkazů od lidí z celého světa s poděkováním za útlou esej, která svým obsahem může být nadějí a vysvětlením smyslu našeho bytí. O dva roky později jsme v podvečer dva dny před Štědrým dnem zaklepali na dveře kuchyně v Petrkově. Otevřel nám Daník Reynek, pozval nás na čaj a za chvíli jsme společně s jeho bratrem Jiřím naplnili krásným rozhovorem svátečnost a jedinečnost adventu. Během rozhovoru jsme se dozvěděli, že onen Jean Giono byl kmotrem Jiřího Reynka a přítelem rodiny Reynkových z dob první republiky. Od toho večera jsme měli možnost v několika návštěvách rozmlouvat o smyslech bytí, o kráse jazyka i dílech Reynkových a jejich intimním propojením s místem. Po několika letech jsme pozvali naši výbornou dokumentaristku Ljubu Václavovou na Vysočinu a také do Petrkova a domluvili jsme se na natáčení filmu BermudskýBermudský trojúhelník nad Vysočinou foto ČT poetický trojuhelník nad Vysočinou, který inicioval Václav Cílek. Film měl premiéru v lednu 2015 a stal se kulturním počinem kraje Vysočina za rok 2014. V rámci natáčení jsme se několikrát sešli s Jaroslavem Medem. Nejen díky sounáležitosti s místem to byly nezapomenutelné dny - stejně poetické jako humorné, často objevitelské.

 

Hodnoty vztahů a jejich význam pro nás samé poznáváme v okamžiku, kdy je ztrácíme. Na podzim v roce 2014 odešli bratři Reynkové a právě Jaroslav Med byl třetím, s kým máme spojený obraz životní moudrosti, humoru a laskavé trpělivosti při odpovědích na naše otázky nejen z literárního světa. Tito pánové byli oknem do kulturní historie Vysočiny pro přetavení školometských dějin v osobní prožitky. Byli pramenem při naslouchání příběhů dávno minulých, které odkrývají souvislosti a budí touhu tyto příběhy dále rozvíjet. Dlouhý monolog před kamerou v Kostelním Vydří o významu Jakuba Demla pro světovou literaturu, zážitky ze studií o objevování díla Otokara Březiny, které vyprávěl v knihově kláštera v Nové říši, nebo Medovy vzpomínky na setkávání s potomky Josefa Floriána ve Staré říši, budou uchovány v naší mysli. Jsme v tomto umění jen návštěvníci a s Jaroslavem Medem to byl chvilkový dotek. Ale pokud Med hovořil o Jakubu Demlovi jako o člověku, který žil literaturu, vnímáme, jak také on sám byl příběhem osvícení české literatury, zapálením obdivu a zřídlem pro hledání krásy v literatuře 20. století. O co více si uvědomujeme, že tito pánové již v našem putování budou jen vzpomínkou, o to více máme naši „krabatinu“ rádi. Byla inspirací i osudem jejich životů, a to přesto že Jaroslav Med žil po většinu času spíše v Praze. A tak se pro nás stal Jaroslav Med dalším mužem, který sázel stromy, abychom mohli v jejich stínu spočinout, nabrat sílu a odvahu pro naši vlastní cestu. Díky němu je náš život jiný a jsme vděční, že tento příběh můžeme předat dál svým dětem.

V úctě, s poděkováním, sbohem Jaroslave …

 

Film: Bermudský poetický trojuhelník nad Vysočinou

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB