Literárky neliterární?


 

LtN cenzuraV tomto období obvykle literární časopisy dostávají od Ministerstva kultury ČR na srozuměnou, zda a jak vysoký dostanou státní příspěvek – grant za to, že se věnují literatuře. Po mnoho let dostáváme stejně i letos na srozuměnou, že se Literární noviny málo věnují literatuře a nemají proto nárok na příspěvek. Z něj stejně nelze zaplatit celoroční výdaje na publikování tištěných i webovských literárek. Zkrátka literárky jsou neliterární.

 

 

 

Jsme přesvědčeni, že tomu tak není. Vždyť literatuře, knížkám a knižnímu trhu je věnována celá příloha Biblio, literatura prolíná celým listem v podobě rozhovorů, recenzí. Jen v minulém lednovém vydání jsme přinesli velké rozhovory se spisovateli R. Menassem, O. Castel Bloomovou, synem Heinricha Bölla Reném či spisovatelem Bodo Kirchhoffem. Pravidelně vyhlašujeme Knihu měsíce podle LtN a pořádáme k ní besedu za účasti autorů, nakladatelů, překladatelů či literárních kritiků. Pravidelné jsou recenze knižních novinek z pera šéfredaktora Petra Bílka a dalších, aktuálně jsou i na našem webu www.literarky.cz. Na webu jsou literatuře věnovány tyto rubriky: Literatura, Bibilo, Recenze, Poezie, U knihovny. Bloger Ivo Fencl pravidelně přispívá svými recenzemi a má nové téma Spisovatelé a doby. Jsme snad jediný server, který poskytuje každý den nabídku nové knižní ukázky v rubrice Čtení.

V samostatných přílohách nazvaných Pražská knižní revue se věnujeme českým překladům současných zahraničních literatur: v lednovém čísle to byla např. literatura italská, vloni maďarská či rakouská. Přílohy ARS, Divadlo a jiné přibližují i další oblasti kultury a umění.

A pokud jde o tu „politiku“? Snažíme se navazovat na slavnou tradici Literárek konce šedesátých let, kdy byly nejen „literárním“ časopisem, ale titulem, který se věnoval celospolečenským problémům, politiku nevyjímaje. A současná domácí i zahraniční situace si vyžaduje i tento často kritický pohled, ostatně podtitul našich novin to naznačuje. A že ne každý vyjádřený názor se všem líbí? Proto tady jsme, abychom dali slovo všem.

Letošní rok je ve znamení „osudových osmiček“. Literární noviny je připomínají po celý rok formou pravidelných příloh: první část věnovanou úloze Obecního domu v Praze ve vyhlášení republiky jsme přinesli již v lednovém vydání, pokračujeme i v dalších číslech – nyní v březnovém. Autoři jsou naši přední historici v čele s prof. Jiřím Kociánem a PhDr. Oldřichem Tůmou, kteří přinášejí i méně známé skutečnosti z našich novodobých dějin. I proto si myslíme, že by Literárky neměly chybět nejen u vás doma, ale i ve školách, v každém kabinetu dějepisu. V této souvislosti připomínáme i stejnojmenný seminář se koná v rámci kurzů Akademie Literárních novin.

Často si stěžujete, že naše noviny jsou vyprodány, či je prodejna dokonce ani nevede. Připomínáme, že pro ty, kteří si je přesto zde chtějí kupovat, existuje následující služba: stačí napsat název a adresu prodejny (stánku) a poslat na mail  Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript , nebo to oznámit telefonicky na čísle 234 221 130, a my se postaráme prostřednictvím PNS o zajištění vašeho výtisku. Do dvou týdnů vám je distributor zajistí. Využijte tuto nabídku a budete mít Literárky bez shánění! Jistotou, že Literárky opravdu dostanete včas, je samozřejmě předplatné. Opakujeme, že z finančních důvodů jsme byli nuceni zrušit předplatitelský bonus v podobě slevové karty Sphere.

Doufáme, že také letos budete Literárky finančně podporovat, abychom je udrželi při životě i v 91. roce jejich vydávání. Peněžní sponzorské dary můžete posílat na číslo účtu Spolku pro Literární noviny  2106384195/2700 .

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB