Autorka Havraních kruhů a severské podivno na Dnech severu


 

dny severu logo„Beru fantazii velmi vážně,“ řekla norská spisovatelka a autorka fantasy trilogie Havraní kruhy Siri Pettersen (*1971) na Literárním salonu, který proběhl v rámci multižánrového festivalu Dny severu.

 

 

Festival, jenž pořádá Skandinávský dům, proběhl téměř synchronně v Praze a v Brně od 20. do 30. listopadu. Letošní ročník se věnoval tématu severského podivna, jemuž byla zasvěcena i debata se Siri Pettersen a její překladatelkou do češtiny Jitkou Jindřiškovou. Kromě povídání s autorkou zde byl onen žánr, kam patří magický realismus, dystopie, fantasy, horor, ale i spekulativní fikce, blíže představen. Mezi nejpopulárnější knihy u nás patří jistě ty od finského spisovatele Pasi Ilmari Jääskeläinena –Literární spolek Laury Sněžné (Paseka 2015) a Magický průvodce městem pod pahorkem (Paseka 2017). Mimo ně ale moderátor besedy Jan-Marek Ondřej Šík spolu s Jitkou Jindřiškovou publiku nabídli i řadu dalších tipů na konkrétní tituly současné severské literatury, jako například Samuelssonův Kafkův pavilon (Argo 2017), Jádro slunce od Johanny Sinisalo (Odeon 2015) či nedávno přeložený román finské spisovatelky Laury Lindstedt Oneiron (Argo 2017).

 

Siri Pettersen je živelná osobnost, která svým duchem a humorem zaplnila celý sál Moravské zemské knihovny, kde se beseda odehrávala. Autorka mluvila o tom, jaké to je, stát se autorkou fantasy v zemi, kde se vážně bere jen ta „skutečná literatura“ (slovy autorky „proper literature“). Celá trilogie Havraní kruhy byla jako vůbec první fantasy titul v historii udělování tohoto ocenění nominována na Cenu knihkupců, díky čemuž dokázala prosadit fantasy žánr i mezi tzv. proper literature. Ona skutečná literatura je dle autorčiných slov o tom, že člověk zachraňuje sebe, potažmo svou rodinu, a fantasy zase o tom, jak zachránit svět. Fantasy z pera Siri Pettersen je navíc jiná v tom, že na rozdíl od ostatních děl tohoto žánru vytváří svět, kde právě člověk je něco zvláštního, nikoliv naopak. Její hrdince chybí ony schopnosti, které z hrdinů dělají hrdiny.

 

Siri Pettersen si ve svých knihách také pohrává s žánry fantasy, každý z dílů její trilogie je jiný. První kniha Ódinovo dítě je spíše tradiční fantasy (avšak bez draků, jak spisovatelka podotkla). Druhý díl Plíseň má blíže k urban fantasy, odehrává se v naší době a v našem světě, což byl prý velký risk, protože to mohlo dopadnout velmi špatně. Před psaním třetího dílu Síla si prý autorka (ne zcela vážně) pohrávala s myšlenkou, že by jej napsala v žánru fantasy, ale bylo by to příliš složité, aby se každý díl odehrával v jiné době a v jiném světě, že o nápadu nakonec upustila. Celou trilogii Havraní kruhy psala Siri Pettersen deset let.

 

Překladatelka Jitka Jindřišková otevřela také téma „překladatelských oříšků“, kterých tu podle jejích slov byla celá řada. Mluvila například o problému, zda překládat či nepřekládat jména a místní názvy. Některá jsou totiž mluvící a některá ne. Jako příklad mluvících jmen uvedla Darkdaggar – Temná dýka (člen rady) a Gardfjella – Strážný vrch. Jiná jsou i částečně mluvící, tedy navozují určitou atmosféru, jsou inspirována staroseverštinou atd. Vymyšlená slova jako jména rostlin a zvířat ale překládala, stejně jako slova důležitá pro děj (Síla, Rada, plíseň atd.). Konkrétně k Síle, norsky Evna, řekla: „Je to slovo, které současně znamená talent, schopnost, sílu, moc… a neexistuje pro něj v žádném jazyce překlad, takže se s tím překladatelé do jednotlivých jazyků popasovali různě.“

 

Povídání bylo prokládáno četbou ukázek z poslední knihy Síla, které četla herečka Kateřina Jebavá. Na závěr debaty Siri prozradila, že pracuje na nových knihách, mj. i na knize pro děti a především, že podle její trilogie vznikne i film. A nakonec přidala radu: „Všechny ignorujte, přijímejte podněty od ostatních, někam se zavřete, nikoho neposlouchejte a pište si to svoje.“

 

Fotografie z akce  (Pavel Albert, Moravská zemská knihovna):

Dny severu 1Dny severu 2Dny severu 3

 

 

 

 

 

 

Dny severu 4Dny severu 5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB