Velký audioknižní čtvrtek dnes nabízí 11 nových audioknih a besedu s autogramiádou


audio ctvrtek logoJiž potřetí se dnes v České republice koná Velký audioknižní čtvrtek (VAČ), kdy v jediný den vychází hned několik – letos rekordních jedenáct – nových audioknih.

 

 

 

„Audioknihy jsou český fenomén, tento segment u nás roste rychlým tempem. Myslím si, že jedním z důvodů je silná česká tradice kvalitních rozhlasových dramatizací.“ Těmito slovy okomentoval fakt, že se audioknihy staly jedním z hlavních témat letošního ročníku veletrhu Svět knihy Praha, jeho nový ředitel Radovan Auer v rozhovoru pro Literární noviny. My samozřejmě audioknihám, které vskutku rychle získávají na oblibě, věnujeme pozornost v literární příloze Biblio, kde každý měsíc ve stálé rubrice Poslechem Petra Nagye představujeme a hodnotíme nejzajímavější nové tituly a pokládáme několik otázek jejich intepretům či vydavatelům.

 

Vydavatelů audioknih, alespoň těch více a pravidelně produkujících, nepůsobí na malém českém trhu mnoho a řada z těch nejznámějších se na Velkém knižním čtvrtku podílí (z těch absentujících jmenujme alespoň OneHotBook). Nejvíce titulů představuje v rámci aktuálního VAČ vydavatelství Tympanum, nechybí samozřejmě Radioservis, těžící z bohatého archivu Českého rozhlasu, hudební vydavatelství SUPRAPHON, kde mluvené slovo tvoří jen malou část produkce, audioknižní vydavatelství AudioStory či Kristián a na audioknižní trh stále častěji vstupující nakladatelství jako Vyšehrad nebo Mladá fronta.

 

Přestože je audioknižní nabídka z hlediska žánrů den ode dne pestřejší, na Velký audioknižní čtvrtek tradičně vychází především klasická beletrie a nejinak je tomu i tentokrát. Současná česká próza je zastoupena Ivou Pekárkovou (Dej mi ty prachy, Mladá fronta) a hned dvakrát Vlastimilem Vondruškou (Husitská epopej V. – Za časů Ladislava Pohrobka, Tympanum; Letopisy královské komory I. – Nepohřbený rytíř, Tympanum), ze starších autorů se dostalo zasloužené pozornosti Ladislavu Fuksovi (Myši Natálie Mooshabrové, Radioservis) a hvězdnému kvartetu ve složení K. Čapek, E. Bass, J. Hašek a K. Poláček (Povídky z kavárny, SUPRAPHON).

 

Výběr z překladové beletrie pak zahrnuje klasickou sci-fi Den trifidů Johna Wyndhama (Radioservis a Tympanum), Coelhův román Jedenáct minut (Tympanum), krátké prózy Francise Scotta Fitzgeralda (Podivuhodný případ Benjamina Buttona a jiné povídky, AudioStory a Vyšehrad), detektivní novelu Marka Haddona Podivný případ se psem (Tympanum) a román Jamese Patricka Donleavyho Dáma, která měla ráda čisté záchodky (Kristián a SUPRAPHON). Zvláštní pozornost si zaslouží audioknižní zpracování oceňované knihy Doba z druhé ruky / Konec rudého člověka (Radioservis) od Světlany Alexijevičové, laureátky Nobelovy ceny za literaturu za rok 2015 .

 

Zapomenout samozřejmě nesmíme ani na ty, s nimiž coby posluchači audioknih trávíme dlouhé (a mnohdy nezapomenutelné) hodiny a hodiny, totiž interprety jednotlivých titulů. Ani letos mezi nimi nechybí známí herci a/nebo zkušení „namlouvači“ – Norbert Lichý, Daniela Kolářová, Hana Maciuchová, Dana Černá, Jiří Ornest, Rudolf Pellar, Josef Somr a mnozí další. Některé z nich budete moci potkat osobně dnes večer od 17 hodin v Městské knihovně Praha (Mariánské náměstí 1) – pozvání na besedu a autogramiádu přijala herečka a interpretka Daniela Kolářová, držitelka ceny Audiokniha roku za ženský interpretační výkon Dana Černá, herec a interpret Matouš Ruml a šéfrežisér Českého rozhlasu Aleš Vrzák. (Vstup je zdarma.)

 

 

UKÁZKY Z VYBRANÝCH AUDIOKNIH:

Dej mi ty prachyIva Pekárková: Dej mi ty prachy (Příběh české taxikářky v New Yorku)
Mladá fronta
Interpret: Irena Kristeková
Velkoměsto, láska, zločin, umění i smrt. V románu Dej mi ty prachy Iva Pekárková skloubila hlubokou znalost New Yorku a jeho obyvatel s dramatickým vypravěčským uměním, básnickými popisy míst i situací a legračními scénkami. Audiokniha koncipovaná jako milostný dopis městu New York od řidičky žlutých taxíků (kterou Pekárková skutečně sedm let dělala) je napsaná s naprostou precizností a úctou ke geniu loci: každé ze dvou tisíc newyorských nároží je vylíčené tak, jaké skutečně bylo, když ho autorka viděla na vlastní oči. To platí i o všech newyorských čtvrtích, i těch, do kterých nikdy nebylo radno chodit, natož v nich pobývat. I když je to román, stalo se Dej mi ty prachy předmětem studia mnohých sociologů, spisovatelů a vědců, kteří se zajímají o New York a řidiče newyorských žlutých taxíků.

 

Download Name Play Size Length
download Dej mi ty prachy
Iva Pekarkova / Irena Kristekova

11.6 MB 5:03 min
Joomla! web design... 

 

 

Den trifidůJohn Wyndham: Den trifidů
Radioservis, Tympanum
Interpret: Norbert Lichý
Rej zelených meteoritů, který přiláká zraky mnoha lidí, je to poslední, co uvidí, než jsou stiženi slepotou, A pak na ně zaútočí trifidi, průmyslové rostliny, mutací proměněné v pohyblivá monstra… Posluchač se stává pozorovatelem boje o záchranu lidství ve světě, ve kterém během několika hodin praská tenká skořápka civilizace, v němž končí platnost veškerých konvencí a který, viděno – či přesněji řečeno neviděno – lidskýma očima, přestává ve své staré podobně existovat. Lidstvo je zasaženo slepotou a hrstka vidících mužů a žen začíná bojovat o vlastní přežití. Spolu i mezi sebou. Za něco a proti něčemu.

 

Download Name Play Size Length
download Den trifidu
John Wyndham / Norbert Lichy

12.5 MB 5:26 min
Joomla! web design... 

 

 

Doba z druhé rukySvětlana Alexijevičová: Doba z druhé ruky / Konec rudého člověka
Radioservis
Interpreti: Helena Dvořáková, Vanda Hybnerová, Hana Kofránková, Daniela Kolářová, Hana Maciuchová, Apolena Veldová, Lenka Vlasáková
Doba z druhé ruky je zcela výjimečná kniha mimořádné autorky, laureátky nejprestižnějších ruských, evropských i amerických literárních cen. Konec komunistického režimu a následující rozpad sovětského impéria přinesl jeho občanům po počátečních nadějích zklamání, frustraci a dezorientaci. Text je mozaikou desítek skutečných hlasů, které Alexijevičová zaznamenala na magnetofon při rozhovorech s nejrůznějšími lidmi. Vyprávějí o tom, jak věřili sovětskému systému, jak zabíjeli a umírali pro jeho ideu, mluví o tajemstvích a hrůzách komunismu, o stalinském gulagu, válkách, Černobylu… Před čtenářem defilují rozmanité osudy a názory, z nichž postupně vyvstávají společná traumata a obsese. Hrdinové knihy považují za vrchol svobodného vzepětí ruské společnosti srpen 1991, kdy do ulic Moskvy vyšly statisíce Rusů, aby se postavily tankům pučistů, pokoušejících se zrušit demokratické reformy předchozích dvou let. Byla to chvíle velkých, byť nepříliš konkrétních nadějí, po níž přišlo vystřízlivění. Kapitalismus si Rusové představovali jako jakýsi velký supermarket a najednou se ze dne na den probudili v zemi, která patřila do třetího světa a jíž přestali rozumět. Anarchie a příchod tržního hospodářství přinesly inflaci, bezostyšné loupení a zločinnost, ztrátu orientace, hospodářský pokles a korupci. Doba z druhé ruky je kniha, jež nabízí hlubokou sondu do ruské společnosti a pomáhá porozumět jejímu současnému vývoji. Čtenáře nutí zamyslit se, co je to Rusko a proč je neschopné rychlejší modernizace. Proč se obliba autokrata Putina pohybuje kolem 85 % a proč 70 % Rusů považuje Stalina za velkého muže. Je to kniha o tom, proč je velkoruský šovinismus nejen stále živý, ale, žel bohu, i stále militantnější.

 

Download Name Play Size Length
download Doba z druhe ruky
Svetlana Alexijevicova / Hana Maciuchova, Helena Dvorakova, Vanda Hybnerova, Daniela Kolarova, Lenka Vlasakova, Apolena Veldova a Hana Kofrankova

12.2 MB 5:19 min
Joomla! web design... 

 

 

Myši Natálie MooshabrovéLadislav Fuks: Myši Natálie Mooshabrové
Radioservis
Interpret: Jiří Ornest
Temný až hororový příběh chudé vdovy Natálie Mooshabrové se odehrává ve fantastickém světě ovládaném diktátorem, ve světě, který spojuje technický pokrok s téměř středověkou realitou života. První Fuksův román bez židovské tématiky. Román s prvky grotesky, hororu i fantastické pohádky. Na první pohled obyčejný příběh chudé stařeny skrývá atmosféru strachu pokřiveného života v odosobněném totalitním státě, román byl poprvé vydán v roce 1970. „A kdybyste měl, pane doktore, nějaké potíže, s důvěrou se na mě obraťte...“ měl doporučit Fuksovi jeho známý psychiatr po přečtení románu.

 

Download Name Play Size Length
download Mysi Natalie Mooshabrove
Ladislav Fuks / Jiri Ornest

12.9 MB 5:37 min
Joomla! web design... 

 

 

Podivuhodný příběh Benjamina Buttona a jiné povídkyFrancis Scott Fitzgerald: Podivuhodný případ Benjamina Buttona a jiné povídky
AudioStory, Vyšehrad
Interpreti: Michal Dlouhý, Rudolf Pellar
Povídky Francise Scotta Fitzgeralda jsou psány „lehkým perem“ a s vtipným nadhledem. Nezřídka však balancují na pomezí humoru a tragiky. Pojednávají o životních zkouškách, fiktivních i těch skutečných...
Podivuhodný případ Benjamina Buttona je groteskním příběhem muže, jenž se narodil jako stařec a celý život mládne. Setkává se s nepochopením a šťastný je pouze uprostřed života, kdy se jeho biologický a duševní věk protínají. Povídku proslavil oceňovaný hollywoodský film z roku 2008 v režii Davida Finchera, s Bradem Pittem a Cate Blanchettovou v hlavních rolích. Čte Michal Dlouhý.
Dvojici povídek Myslí si, že je báječný a Polapený stín spojuje postava hlavního hrdiny, jímž je patnáctiletý chlapec Basil Duke Lee. Patnáct let – to je hraniční věk mezi dětstvím a dospělostí a právě o úskalích tohoto citlivého období pojednávají obě Fitzgeraldovy povídky. Hrdina se vymezuje vůči kamarádům a hledá sám sebe, svoji důstojnost. Touží po úspěchu, ale při honbě za ním porušuje hranice etiky. Poznává, že účel nesvětí prostředky, a pocítí, že světská sláva – polní tráva. Čte Rudolf Pellar.

 

Download Name Play Size Length
download Podivuhodny pripad Benjamina Buttona
Francis Scott Fitzgerald / Michal Dlouhy, Rudolf Pellar

12.2 MB 5:19 min
Joomla! web design... 

 

 

 

 

 

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB