Jáchym Topol získal Státní cenu za literaturu


 

Jáchym Topol foto prtsc youtubeStátní cenu za literaturu pro rok 2017 obdržel Jáchym Topol (*1962). Porota ocenila zejména jeho poslední román Citlivý člověk, který vydal po osmileté pauze letos na jaře v nakladatelství Torst.

 

 

Rozhovor Literárních novin s Jáchymem Topolem: Jáchym Topol - Závidím lidem, co dokážou psát na jeden nádech, na jeden zátah

 

Pětapadesátiletý spisovatel věnující se v posledních letech kromě rodiny především dramaturgickému dohledu nad programem Knihovny Václava Havla za sebou nemá právě lehké období – během krátké doby se musel vyrovnat se ztrátou otce, matky a mladšího bratra. Možná i proto nechává v knize ožívat posázavskou krajinu svého dětství (Josef Topol se narodil v Poříčí nad Sázavou a jeho dva synové sem pravidelně jezdili na prázdniny k babičce) a téma rodiny v jím vyprávěném příběhu – jehož ústředními postavami je párek rodičů se dvěma chlapci – výrazně rezonuje. Stejnou měrou ovšem do textu pronikají i aktuální motivy a témata ze sféry veřejného života, vystupující do popředí zvláště v první části románu, kdy rodina kočovných herců putuje obálka knihy Citlivý člověk Torst 2017napříč Evropou.

 

Pestrá sbírka částečně autobiografických motivů je přitom včleněna – tu více, tu méně organicky – do nadmíru košatého příběhu s nezaměnitelným topolovským rukopisem, k jehož emblematickým rysům již od dob Sestry dále patří nezvykle bohaté lexikum, věrohodně vylíčené prostředí sociální periferie a podsvětí nebo ironicky zabarvený humor. Je to příběh silně epizodický, zalidněný množstvím barvitých figur a odvíjející se v několika paralelních liniích, který absenci výraznější gradace a závěrečné pointy vynahrazuje dobrodružnou zápletkou a především autorovým živelným vypravěčstvím. Příběh na první pohled až chaotický, jehož leckteré kontury a motivy vystupují na povrch teprve při opakovaném čtení a který bezpochyby požaduje spoluúčast vnímavého čtenáře.

 

Právě Topolův román Citlivý člověk jsme v Literárních novinách a naší příloze Biblio v dubnu zvolili Knihou měsíce a věnovali mu jednu z řady našich pravidelných besed, které pořádáme v Literární kavárně Řetězová, – spolu se šéfredaktorem LtN Petrem Bílkem nad románem tehdy debatovali literární kritik Jiří Peňás a Andrea Králíková z Ústavu české literatury a komparatistiky FF UK.

 

„Text se od autora oddělil jako kus tkáně při biopsii. Páteřním tokem a jediným zřetelnějším organizačním prvkem je tu řeka Sázava, nad jejími mokřady a pobřežními bahny se rojí hejna hmyzu a lidské výjevy sebou škubou jako nervy v odtržených žabích stehýnkách. Kniha sbírá dech travellerskou odyseou po Evropě a nepostřehnutelně přesedlá na sázavský pacifik. Jeho zastávky jsou mnohdy k nepřežití, i když si krátí chvíli petkami plnými alkoholu. Věty povznesené mysli pak spékají minulost se současností, domov se světem, život se smrtí. Lidské mordování si často dává repete a spolu se zlomyslností přírody škrtí každou představu štěstí jako falešnou. Existenciální rauš a politická groteska v chaotickém chumlu." (PETR BÍLEK)

 

 

Státní cenu za překladatelské dílo pro rok 2017 obdržela in memoriam překladatelka a redaktorka Eva Kondrysová (1926–2017), jejíž jméno je spojeno především s nakladatelstvím Odeon a revue Světová literatura. Zaměřovala se na překlad románů anglických a amerických autorů 19. a 20. století – mj. Jane Austenové, Arthura Conana Doyla, Saula Bellowa, Johna Updika či Henryho Fieldinga.

 

3x Jáchym Topol:

Jáchym Topol foto Petr Kotykuvedení Topolova románu Citlivý člověk v knihkupectví Ostrovbeseda Literárek nad Topolovým románem Citlivý člověk Peňás Bílek Králíková

 

 

 

 

 

 

1/ Na fotografii Petra Kotyka

2/ Uvedení románu Citlivý člověk v knihkupectví Ostrov

3/ Beseda Literárek nad Topolovým románem Citlivý člověk: Peňás, Bílek, Králíková

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB